Ilu bitową wersję Windows-a 7 wybrać?

Cześć. Ja być może z klasycznym problemem, ale przenoszę się na nowy system Windows Seven wraz z pojemniejszym sprzętem i mam szczerze powiedziawszy z tym trochę dylemat.

Jaką wersję systemu mianowicie wybrać, 32 czy 64-bitową, obecnie mam 32 XP i prawdę mówiąc o tej 64-bitowej nic nie wiem ?

Ponoć adresuje więcej RAM-u, ale ma też pewnie i jakieś wady - a to że sprzęt i stery też muszą być typu 64-bitowego, a to że większość software`u i gier jednak działa częściej na tej 32-bit.

Być może ma jakieś inne jeszcze dobre cechy.

Sam jestem też przywiązany do 32 bitów. Mam dane typu Dokumenty na dysku do zmigrowania przez pendrive i nie wiem czy będą zgodne w wersjach ?

Z drugiej strony dużo pamięci operacyjnej to dzisiaj rzecz nieodzowna, a to zapewnia 64-bit.

Proszę o wyłożenie mi tego we wszystkich szczegółach i aspektach.

Dziękuję z góry za odpowiedzi. :slight_smile:

Przeniesiono z działu Systemy operacyjne Microsoft Windows.

Jeżeli masz procesor zgodny z 64bit i 4GB ram+ to idź w 64-bit.

Sterowniki i programy gry są zgodne z 64-bit i nie ma z tym żadnych problemów. W sumie nawet programy 32-bitowe będą działać. Wyjątek to sterowniki one zawsze muszą być 64-bit.

Dokumenty nie grają roli będą działać zarówno na 32 jak i 64 bit.

Napisz jaki masz procesor

Tak zgodność danych, sprzętu to na pewno ważny aspekt tego.

Rozumiem, że wszystko idzie naprzód ku większej wydajności i coraz więcej programów będzie czy już jest pisanych pod tę właśnie wersję ?

I nie muszę się obawiać, że nie będą zgodne lub nie będą działać ?

Bo sprzęt to będę musiał sam dopasować do tejże wersji, tak ?

Procesor mam akurat 64-bit to jest Intel Pentium 4 CPU 3.00GHz z 1 rdzeniem na Socket 775 LGA.

I być może on zostanie, choć wątpię, bo nie ma chociażby wsparcia dla wirtualizacji, którą preferuję na nowym komputerze.

Ale to nie tyle od procesora uzależniam decyzję choć to też jest ważne, tylko raczej od zgodności programowo-sprzętowej między tą wersją, a otoczeniem oraz od wymagań tych wersji odnośnie ilości pamięci operacyjnej w stosunku do potrzeb i innych wymagań.

RAM-u nie mam niestety 4 GB, a tylko 0,5 GB, dlatego całkiem przechodzę na nowy sprzęt - pisałem.

Sterowniki tak muszą być wyłącznie pod 64-bity na nowym.

Ale drugi aspekt ważny i o który mi tutaj szczególnie chodzi, to max a także optymalna ilość RAM-u wykorzystywanego przez te architektury.

Jak to jest, czy system Seven Pro (bo taki chcę mieć) będzie “widział” w wersji 64-bit więcej przestrzeni niż 32-bit ?

Jakie to są ilości dla tych różnych wersji ?

Czy są tam duże różnice i czy dlatego choćby warto wybrać tę właśnie architekturę czyli 64-bit?

I czy powiedzmy jeżeli chciałbym dać dla 64.-bit bo 32-bit ma to ograniczenie - nawet 8 czy 10 GB (w podstawie chcę mieć 4 GB, min. to 1 GB) to co się będzie działo z tymi “nadgigabajtami” ?

Czy system również wykorzysta ten większy obszar do swojego działania ?

Bo oprócz systemu są inne programy, osłony, bazy danych, procesy czy gry. Czy to wszystko, które potrzebuje znacznych ilości RAM-u do dobrego, szybkiego i wydajnego działania wykorzysta te dodatkowe GB RAM-u, czy tylko tyle na ile pozwala na to niewątpliwie ograniczenie dla danej wersji systemu ?

Jest jeszcze coś innego, bo np. różne inne układy np. karta graficzna mają swoje “układy” czyli własne pamięci RAM.

Czy to wchodzi też w skład ogólnej puli RAM ? :slight_smile:

O jejku pogubiłem się w połowie, ale OK :slight_smile:

Karty graficzne z WŁASNĄ pamięcią nie wchodzą w skład ogólnej pamięci.

Wersja 32-bit widzi max 3.3.

Wersja 64-bit widzi o wiele więcej nie pamiętam teraz limitu, ale w domowych warunkach go nie osiągniesz :stuck_out_tongue:

Gdy wsadzisz 4GB RAM w 32-bit systemie to cały system/aplikacje/gry itd będą mogły użyć wyłącznie te 3.3 GB reszta jest nie użyta.

Co do aplikacji to można powiedzieć, że znakomita ilość dostępnego oprogramowania jest napisana dla 64-bit, a najgorszym przypadku jest z nim w pełni kompatybilna. Jeżeli mówimy o aplikacjach to wersje z 32-bit też będą działać na 64-bit systemie. Wyjątkiem są sterowniki oraz niektóre antywirusy, ale one już maja swoje odpowiedniki w 64-bit.

Skoro nowy sprzęt to bez zastanowienia 64bit nie ma innej opcji :slight_smile:

Dobrze, a czy ten obecny procesor tak teoretycznie w ogóle działał by dobrze pod tą nową Siódemką 64-bitową ?

I ile radzisz dać RAM-u pod wersję 64-bitową Windows 7 ?

Czy może być to np. 8 GB ( o ile wiem architektura ta pozwala nawet na wykorzystanie aż 192 GB RAM-u max ?)?

A jak to wygląda w ogóle od strony płyty głównej, czy standardowo mają one odpowiednią ilość tych gniazd pod te moduły zwane też kośćmi RAM ?

Czy też trzeba raczej wybrać te kości o mniejszej lub większej wartości ? :stuck_out_tongue:

Teraz masz Pentiuma 4 wg tego co wyczytałem to tylko seria 6xx na sockecie 775 ma obsługę 64bit.

Ile ramu? Jak dla mnie do normalnego używania MAX to 8GB więcej nie ma sensu.

Nowe płyty główne mają zwykle 2 sloty na pamięć obsługujące do 8 GB/slot razem 16GB.

Czy ten Twój P4 by dobrze działał? Różnica będzie pewnie znikoma bo ogólnie ten procek do najszybszych już nie należy i nie wiem czy warto się z nim pchać w 64bit.

Ten procesor ma również obsługę aplikacji 64-bitowych, sam zobacz: tutaj, chodzi o ten element EM64T w zbiorze instrukcji http://pl.wikipedia.org/wiki/Intel_64, aczkolwiek nie wiem czy w systemie również 64-bitowym np. Windows 7 działałby również i czy są do niego wersje odpowiednich sterowników pod tę architekturę ?

Masz P4 z serii 6xx(631 dokładnie) to i masz 64bit tak jak mówiłem :stuck_out_tongue:

Więc możesz na nim zainstalować Win 7 64bit i będzie to działać. Sterowniki do procesora? On ich nie potrzebuje P4 jest tak stary, że 7 ma wszystko co mu potrzebne do działania.

Win 7 64bit będzie działał normalnie na Twoim procku choć nie wiem czy jest sens w to brnąć na tak archiwalnym modelu.