Inernet podczas formatowania


(Pytajnikos) #1

Słyszałem, że podczas przeinstalowywania systemu należy wyjmować wtyczkę od internetu. W którym momencie formata i instalacji świeżego systemu należy mieć tą wtyczkę wyjętą? Tyczy się to systemów Windows XP oraz Windows Vista.


(system) #2

Nie ma to żadnego znaczenia!


(SilberPunkt) #3

Według mnie jednak ma to pewne znaczenie. Jeśli instalujemy system z nośnika, który nie posiada najnowszego service packa to warto jednak przygotować sobie plik instalacyjny service packa, by zaraz po instalacji czystego systemu go zainstalować zanim połączymy się z internetem. Warto też przed podłączeniem internetu zapewnić systemowi jakąś ochronę czyli zainstalować ulubiony pakiet ochrony zanim połączymy się z internetem.

To takie dmuchanie na zimne, bo szanse infekcji są niewielkie ale jednak są.

:roll:


(pawcio1212) #4

niektórzy uważają że można cie zaatakować przez internet ale podczas instalacji to nie możliwe ale zaraz po instalacji win to już prawdopodobne że ktoś może cie zawirusować lub/i zainstalować inne szkodliwe oprogramowanie


(Nowypunktwidzenia) #5

Jest to twierdzenie trochę przesadne - nie widzę potrzeby odłączania kabla sieciowego w momencie instalowania systemu operacyjnego, a to z kilku powodów.

Po pierwsze, w systemie nie ma zainstalowanych sterowników sieciowych, które umożliwią komunikację ze światem zewnętrznym (ponadto brak poprawnej konfiguracji protokołu sieciowego).

Po drugie, nawet gdyby karta sieciowa została zainstalowana standardowo z biblioteki sprzętowej Windowsa to mało prawdopodobne jest aby ktoś właśnie “czychał” na ten konkretny moment ataku.


(mktos) #6

To nie jest tak bezpodstawne, a przynajmniej nie było w pewnym momencie - kiedy grasowały szkodniki Blaster oraz Sasser. Jeden z drugim miały czasami taki szybki czas ataku, że po zainstalowaniu “świeżego” systemu Windows XP, bez SP2 czy SP3 od razu był on już zarażony (dokładnie: tuż po pierwszej konfiguracji sieci). Zdarzyło mi się to raz. Nie wiem jak obecnie wygląda skala ataków tych dwóch, chyba już się z nimi pożegnaliśmy.

System był w sieci lokalnej pewnego dostawcy, w przypadku łączy w rodzaju Neostrady to nie ma znaczenia.