Informacja na temat mojego ip

witam, mam pytanie, czy ktos ze zwyklego komputera domowego moze sprawdzic moje ip, podczas np. czatu, albo gry internetowej w stylu diablo, world of warcraft itp. i jeszcze jedno czy pracownik tp może zdobyć moje dane osobowe, bo o ile wiem ip w neostradzie nonstop sie zmienia

Mało prawdopodobne ale możliwe przez policje jeśli dokonasz przez internet jakiegoś czynu karalnego :o :wink:

Podczas chatu (przede wszystkim mam tu na myśłi irc) jest to możliwe jeśli np. przesyłasz pliki do/od jakiejś osoby czy korzystasz z funkcji typu ping , co do gier to zależy czy łączysz się przez serwer czy bezpośrednio - w drugim przypadku sprawdzenie IP jest możliwe , generalnie przy każdym bezpośrednim połączeniu z innym komputerem druga osoba może użyć komendy takiej jak netstat by poznać adresy łączących się z nią osób.

Zmienne IP nie jest gwarantem anonimowości ponieważ dostawca internetu loguje połaczenia i można zawsze sprawdzić kto w jakim momencie korzystał z danego adresu.

Jeżeli obawiasz się o swoją prywatność zawsze możesz użyć Serwera Proxy , tzw otwarte proxy są dostępne dla każdego , jednak z niektórych usług internetowych za pośrednictwem otwartego proxy się nie skorzysta (np. irc). Istnieją programy automatyzujące korzystanie z serwerów proxy takie jak Tor jednak ich zastosowanie jest najbardziej sensowne w przypadku samej przeglądarki internetowej , co nie znaczy że nie można użyć razem z Tor innych programów jak np. komunikator.

Dodam jeszcze , że o ile administrator sieci twojego dostawcy internetowego może Cię “namierzyć” (tylko że po pierwsze musiałby mieć solidny powód , a po drugie bez nakazu prokuratury nie wyda Twoich danych nikomu) o tyle przy zmiennym IP w stosunku do innych użytkowników internetu (podczas korzystania z irc , komunikatorów czy ftp ) zachowujesz daleko idącą anonimowość - jak sama napisałaś adres zmienia się z każdym restartem. Jeżeli aktywnie korzystasz z internetu dobrym pomysłem jest również kontrola swoich połączeń przy pomocy firewalla - zapobiegnie to ewentualnym niechcianym połączeniom czy próbom skanowania.

TP ma obowiązek prowadzić “księgę” czy to dla policji czy dla siebie czy innych powodów.

W niej znajdują się informacje kto i kiedy ma jakie ip.

Tak więć przed dostawcą internetu jak ip nie ukryjesz, nawet gdy będziesz łączyć się przez proxy :wink: