Informacja: "Za mało pamięci wirtualnej"

Podręczne okno aplikacji: Windows - Za mało pamięci wirtualnej : Systemowi brakuje pamięci wirtualnej. Aby zapewnić sobie poprawne działanie systemu Windows, zwiększ rozmiar pliku stronicowania pamięci wirtualnej.

RAM 8GB

Mam ustawione pamieć wirtualna

C: min 9 GB

max 12 GB

Co zrobić gdy np. na dysku C zabraknie pamięci wirtualnej i aby komputer korzystał z dodatkowej pamięci wirtualnej ulokowanej na innej partycji. Jak to dokładnie ustawić.

Akurat komputer odmówił poprawnego działania gdy wyszukałem pliki do usunięcia. 80000 plików, które chciałem odrazu usunąć i komputer przestał odpowiadać. W tym samym czasie miałem tylko otwarty GOM Player i JDownloader.

Ze względu, że dysk C to pamięć SSD (dość mała pojemność 60 GB) nie mogę zwiększyć zbytnio pamięci… bo wtedy ilość miejsca na partycji C bardzo się zmniejszy.

Kierując się zaleceniami Microsoftu (http://support.microsoft.com/kb/314482/pl), ja używam konfiguracji następującej:

W oknie ustawień pamięci wirtualnej ustawiam dla partycji C (systemowej, dysk SSD)) Rozmiar niestandardowy, początkowy i maksymalny 2048 MB. Następnie na drugim dysku (w Twoim przypadku HDD) tworzę na jego początku specjalną partycję wielkości 3-4 GB.

Po restarcie wracam do ustawień pamięci wirtualnej i na tej nowej, “specjalnej” partycji tworzę drugi plik stronicowania, niestandardowy o rozmiarze początkowym i maksymalnym również 2048 MB. Restart i działa wszystko elegancko. Na tej 3-4 GB partycji niczego innego nie ma, jedynie ten drugi plik stronicowania. RAM podobnie jak u Ciebie = 8 GB. Żadnych komunikatów, że coś nie gra nie mam.

Ja przy 8GB RAMu zupełnie wyłączyłem pamięć wirtualną.

Przy 8GB nie powinna być potrzebna w ogóle pamięć wirtualna, tzw. plik wymiany o nazwie pagefile.sys. Pamięci powinno być wystarczająco dużo dla wszystkich procesów. Osobiście zalecam wyłączenie funkcji pamięci wirtualnej w tym przypadku.

Nie chcę tworzyć nowych partycji. Koniecznie musi to być 3-4 GB?

Ja najmniejszą na HDD mam około 60 GB.

Jak powszechnie wiadomo dla różnych konfiguracja/komputerów może to wygladać inaczej.

Np. 2048/2048 MB to u mnie za mało(otrzymuje komunikat, ze w komputerze brakuje pamieci)

Więc zwiekszyłem do 8 GB ale czasem i tak nadal jest za mało. Prawdopodobnie dlatego, ze mam na dysku C 6,5 GB wolnej przestrzeni.

Mimo, że mam ustwione tak samo na innej partycji to system jakby nie widział/nie wiedział lub nie korzystał z innej partycji bo tu trzeba ustawić “Zmienne środowiskowe” tylko dokładnie jak???

Twój wybór! 3-4 GB po prostu dlatego, ponieważ ma ona być przeznaczona wyłącznie na drugi plik stronicowania. No, ale jak widzisz zdania na ten temat są różne.

J/w.

Wcześniej sprawdź:

  1. Jeżeli masz dużo punktów przywracania systemu to usuń wszystkie oprócz ostatniego.

  2. Przeczyść komputer programem CCleaner

U góry po lewej “Cleaner” na dole Analiza - Uruchom Cleaner

później “Rejestr” Skanuj by znaleźć problemy - Napraw zaznaczone problemy.

CCleanera używaj po częstym surfowaniu po internecie oraz po każdej deinstalacji programów i sterowników.

kliknij aby powiększyć:

cf114_CCleaner.jpg ccleaner2.th.jpg

  1. Zainstaluj/użyj jeszcze Eusing Free Registry Cleaner.

(dokładniej przeczyści rejestr)

Wybierasz język / language / Polish.

Przewiń – Skanuj rejestr – Napraw rejestr.

przewi.th.jpg skanujrejestr.th.jpg naprawrejestr.th.jpg

Źle robisz :frowning:

Podczas usuwania plików/programów, instalacji programów etc. itp. itd.

powinny być wyłączone wszystkie programy w tym również przeglądarki…

Korzystam z System Mechanic i kompleksowe naprawy mam automatycznie.

Wiem, ze ktos z tego forum polecil mi taka fajna strone , jesli sie nie myle to byla strona miej wiecej coś na temat “Optymalizacja SSD” i tam było coś na temat zmiennych srodowiskowych.

Ustawiłem tak ajk według porady an tej stronie i było całkiem wporządku.

Nie pamietam adresu tej strony. A po instalacji nowego systemu nie mam juz tych ustawien.

Hm…

Nie chcesz sprawdzić to co p/w napisałem oraz koledzy to nie, Twoja sprawa :frowning:

XMan - akurat zastosowałem się do Twoich odpowiedzi.

Teraz tylko test… i jak bedzie OK to znaczy się, że dobrze…

a jak NIE to wtedy bedę próbował innych sposobów.

Aha przeniosłem Documents/Pictures/Downloads na inna partycje i zwolniłem trochę miejsca na C.

Poza tym wyłączyłem plik stronicowania na SSD C:

Ustawiłem na innej partycji HDD(PIERWSZEJ E: , która majkrótszy czas zapisu lub odczytu wegług pewnej wiedzy z neta).

Mam Win7/64 Professional na SSD Samsunga 830 64GB. Podobnie jak inni użytkownicy “całkowicie” wyłączyłem plik wymiany i system działa bardzo dobrze. Optymalizację systemu pod kątem jak najmniejszego zużycia SSD robiłem firmowym oprogramowaniem Samsunga, ale z ciekawości później sprawdzałem ją na zgodność z poradami zamieszczonymi w artykule “Windows 7 – optymalizacja SSD” (link) - wszystko się zgadza.

http://www.porady.org/ssd-windows7-dysk/

Ja$ - całkowicie wyłączenie pliku wymiany skutkować może niestabilnością sytemu/brakiem odpowiedzi programów/zawieszeniem komputera ponieważ programy, które bedą okresowo wymagały wiekszego zapotrzebowania na pamięć nawet ŁĄCZNIE do 8 GB RAM lub powyżej.

Nie będę mówić jakich uzywam programów albo ile mam otwartych lub co może zużywać tyle pamięci bo to by było nie na temat lub podlega innej dyskusji :slight_smile:

Gdyby pamięć wirtualna została wyłączona w systemie wówczas zniknąłby komunikat o zbyt małej ilości pamięci wirtualnej. Jeżeli upierasz się przy używaniu tejże pamięci wirtualnej to ustaw ją na jednym tylko dysku i wybierz opcję “ilość kontrolowana przez system”. Na pozostałych dyskach / partycjach wyłącz pamięć wirtualną. Po wprowadzonych zmianach uruchom ponownie komputer. Tak jak wcześniej pisałem plik wymiany nie powinien być niezbędny do prawidłowej pracy systemu dla przeciętnego użytkownika. Jeżeli przy 8 GB ramu pojawiają się takie komunikaty problemu bym szukał gdzie indziej np. w zawirusowaniu systemu czy sprzętowej konfiguracji samych modułów pamięci.

Oczywiście, że tak ALE … ja nie jestem przecietnym uzytkownikiem, który wykonuje takie typowe “biurowe prace” na komputerze…

Poza tym nie mam starego( w sensie słabego) komputera, że kiedyś uruchomienie wielu aplikacji skutkowało “zacinaniem” komputera(coś w styl Win 95/98).

Ja korzystam z aplikacji, które zużywają dużą pamięć RAM więc potrzebuję pamieci wirtualnej.

Czasem takie małe coś potrafi dużo: http://www.programosy.pl/program,ram-kontroler.html A poza tym po bezpiecznym czyszczeniu RAM, choćby JetCleanerem, to duża wygoda, gdyż dużo filmów oglądam.

@libros:

Przeczytałeś dokładnie wszystko ?

Po “kie licho” jeszcze są potrzebne inne programy :?:

Przywróciłem ponownie pamięć podręczną z HDD na SSD. Okazało się, że pamięć podręczna na HDD maksymalnie spowalniała system/programy.