Informatyk jak nim zostać?

Witam, mam na imię Daniel mam 15 lat.

Chciałbym z zawodu zostać informatykiem, lecz nie wiem od czego mam zacząć się uczyć.

Chciałbym także nauczyć się programowania.

Proszę o odpowiedź jak najszybszą.

na początek polecam technikum kierunek technik informatyk tam masz takie przedmioty jak

systemy operacyjne

oprogramowanie biurowe ( word excel itd)

urządzenia techniki komputerowej (teoria pierwsze procesory plyty glowne monitory itd)

programowanie strukturalne i obiektowe ( programownaie w pascalu i w innych jezykach)

programowanie to podstawa dobrego informatyka, dobrze by bylo jakbys umial dobrze matematyke i algorytmy to byś nie mial problemow z programowaniem na początku, trzeba na początku złapać zajawkę i bedzię dobrze :smiley: aa w dalszych planach studiaa :smiley:

Jak nie wiesz od czego zacząć to daj se spokój :slight_smile:

Jak chodziłęm jeszcze do gimnazjum to miałem nauczyciela “informatyka”, który umiał jedynie posługiwać się excelem i wordem, znał tylko windowsa, linuxa nigdy na oczy nie widział.Już nie wspominam że programować nie umie, a no i rzecz jasna w html napisać też nic nie umie.

A hasło do administracji routera zostawił domyślne czyli admin (user admin, haslo admin)

To znaczy że on nie był informatykiem ?

Otóż był, dlatego że skończył odpowiednią szkołę. W naszym świecie tak to właśnie jest. Informatyk poza “papierem” który dowodzi skoczenie szkoły o kierunku infrmatycznym,chyba że masz znajomości i “papierek” załatwisz sobie sam,nie musisz posiadać żadnej wiedzy, dlatego w tym temacie chyba się zamknę.

Jest jeszcze małe ale, bo jeśli mowa o informatyku nie tytułowym, to bierz się już teraz do nauki i przyswajaj sobie wiedzę, którą podał user wyżej.

rosiak112 , jako informatyk z zawodu czuję się poważnie urażony tym co napisałeś.

Jeśli ten człowiek o którym piszesz miał poziom wiedzy taki jak piszesz to nie miał prawa zwać się informatykiem (tylko ignorantem), nie ma możliwości aby ktokolwiek zdobył legalnie tytuł informatyka mając taki poziom wiedzy.

Polecam się zapoznać z tymi artykułami Wikipiedii:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyk

http://pl.wikipedia.org/wiki/Technik_informatyk

I tyle w tym temacie.

To, że uczniowie nazywają go informatykiem nie znaczy, że nim jest :slight_smile:

Różne technika, kształcące informatyków są. Jednak praca własna to jest tutaj podstawą. Z programowania bardziej polecałbym C niż Pascal’a. Z własnego doświadczenia wiem, że pascal to “flaki z olejem” nudziłem się na lekcjach i szczerze, jak zacząłem edukować się w C/C++ to można to porównać z reakcją 5 latka, który dostał prezent na Boże Narodzenie, teraz w technikum wchodzimy w operacje na plikach, tylko niestety piszemy w Pascal’u. Zaczynając od C łatwo pojmiesz C++ i jednak myślę, że byłoby więcej plusów, jeżeli zacząłbyś od tego języka wysokiego poziomu niżeli z już nie używanego pascal’a. Warto również wykonywać konwersje z liczb binarnych na decymalne, heksadecymalne na binarne itd.

Jeżeli chodzi o C, to u mnie uciążliwe trochę na początku były, referencje i określenie typu danych w operacjach I/O. Jednak dla tego instrukcje I/O są szybsze od I/O

printf("%d", a);

scanf("%d", %a);

Ale, wiesz pascal . . . :slight_smile: mimo wszystko można do wszystkiego się przyzwyczaić i czym szybciej, tym lepiej. W własnym zakresie można uczyć się C/C++ i równie dobrze nauczyć się pętli sterujących, instrukcji warunkowych na C przy okazji poznać / i tym podobne podstawowe biblioteki i raczej to powinno wyjść Tobie bardziej na dobre niż pascal. Ponad to C już uczą chyba w wszystkich uczelniach wyższych, ale jeżeli chcesz się związać z technikum informatycznym, to tam możesz się spodziewać pascala

pozdrawiam

Protected_48:

On jeszcze nie wie co mu potrzebne żeby być informatykiem, załóżmy że zdecyduje się zacząc akurat od programowania, to jaką mamy pewność że zacznie akurat od c :wink: A ty mu już tłumaczysz różnice szybkości bibliotek…

Ja zaczynałem w pythonie, teraz przeszłem do c/c++, programuje w obu językach, ale narazie wole chyba pythona.

A tak podsatwy to znam object pascala - no i masz racje, to się “kupy” nie trzyma. Język całkiem inny od reszty.

Ma dowód że nim jest - ma magistra, odp. szkoły skończone.

No ale jak to się mówi, sam papierek to nie wszystko. :slight_smile:

Każdy ma wolną wolę, swoje zdanie wyraziłem i to wystarczy oraz nie trzeba się z tym zgadzać

Ja o tym wszystkim wiem, a no i sory że cię uraziłem.

Wiem też jakie są realia, jeśli jesteś inny to gratuluje zdobytego poziomu.

Jestem już w 3 ze szkół i w każdej informatyk reprezentował podobny poziom.Poza szkołą to samo…(znam kilku takich)

nauczyciel informatyki i informatyk to dwie calkiem różne osoby :smiley: :smiley: :smiley:

Magistra? Ciekawe czego bo z takim poziomem wiedzy na pewno nie magistra informatyki.

Może mieć magistra pedagogiki (bo od nauczycieli wymaga się z tego co wiem ukończonych studiów pedagogiczno/nauczycielskich) i pewno zrobił jakiś kurs komputerowy.

A jeśli ma jakiś magistra informatyki lub chociaż technika informatyki to zaryzykuję stwierdzenie że musiał go kupić bo z takim poziomem wiedzy nie zdałby nawet egzaminu na technika.

Ja z komputerem zetknąłem się dopiero w liceum (budowlanym żeby było śmieszniej) i od razu wiedziałem że będzie to mój konik. Trafiłem tam na bardzo dobrego informatyka który miał naprawdę szerokie pojęcie o temacie i który potem mnie uczył gdy poszedłem po maturze do policealnej informatycznej w której też on uczył.

danel44 , jeśli chcesz zostać informatykiem to przygotuj się na naprawdę porządną naukę matematyki i programowania.

Będziesz też musiał poznać budowę komputera oraz sposób działania każdego jego komponentu (przynajmniej w podstawowym zakresie).

Umiejętność obsługi najróżniejszych programów na windowsie i na linuxie to też wiedza konieczna i będziesz musiał w nocy przez sen umieć wyjaśnić co to jest system operacyjny i wymienić kilka przykładów.

Jeśli chodzi o programowanie to większość jerzyków wysokiego poziomu ma podobną składnię i ważniejsze jest nauczyć się myśleć algorytmicznie i tworzyć algorytmy niż nauczenie się jakiegoś języka choć oczywiście aby pisać bardziej zaawansowane programy programy trzeba poznać jakiś konkretny język programowania.

I słusznie ktoś już tu napisał że większość nauki to nauka własna bo szkoła czy studia uczą tylko podstaw i wskazują kierunek ale żeby być dobrym informatykiem trzeba umieć samodzielnie rozwijać swoją wiedzę.

Jest sporo nauki aby zostać informatykiem i (powiedzmy sobie to szczerze) nie każdy może zostać informatykiem bo nie każdy się do tego nadaje ale jeśli ktoś jest typem eksperymentatora i jest gotów szukać samodzielnie rozwiązania problemu aż je znajdzie to będzie dobrym informatykiem.

Sprecyzuj pytanie, bo czegoś takiego jak informatyk nie ma. Może być programista, administrator sieciowy, administrator baz danych, grafik i wiele innych.

Coś takiego jak informatyk jest:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Informatyk

No nie do końca.

ZTCW poza Polską taki zawód jak informatyk nie występuje.