Informatyk-porady


(system) #1

Witam! Chodzę do 3 klasy gim i chcę zostać informatykiem :slight_smile: czy lepiej iść do technikum informatycznego czy do Liceum z profilem mat- inf? I czego należy się uczyć (jakich języków programowania itp.)? Odpiszcie :slight_smile:


(mati75) #2

np. c ++, turbo pascal


(system) #3

dobra dzięki a gdzie lepiej iść?? do LO czy do technikum??


(Kpc21) #4

Chyba lepiej do LO. Ale konkretnej odpowiedzi tu nie uzyskasz (jedni będą mówić tak, inni tak). Musisz sam zdecydować.


(welll1) #5

W liceum raczej nic z infy się nie dowiesz, same ogólniki. W technikum za to poznasz kilka języków programowania, dowiesz się o sieciach, urządzeniach, systemach i oprogramowaniu.

Ja wybrałem technikum i jestem zadowolony. Posiadam już sporą wiedzę i gdy patrzę na rówieśników z liceum mat-inf to tragedia. Na studiach będą musieli wszystkiego uczyć się od początku, gdzie ja będę miał już sporo wiedzy i umiejętności, w większości będę się obijał.

Informatyka to nie tylko programowanie, jego podstawy są niezbędne tylko do zrozumienia jak działają systemy i aplikacje. Z tego raczej nie utrzymasz rodziny. Polecam sieci komputerowe i systemy operacyjne jako specjalizacja w technikum i potem na studiach. Miejsc pracy sporo i na prawdę dobrze płatna, oraz niewymagająca więc można mieć kilka miejsc dochodów naraz.

Każda szkoła powinna mieć rozpiskę godzinową przeznaczoną na dane przedmioty w danej klasie. Zobacz ile jest w liceach godzin śmiesznej technologi informacyjnej, a ile różnorodnych zajęć z dziedziny informatyki jest w technikum. Do technikum powinni iść ludzie którzy są w 100 % przekonani co chcą robić, aby potem kontynuować kierunek na studiach, bo w innym wypadku rok stracony w porównaniu do liceum.


(mohames) #6

Informatyk to zbyt ogólnikowo, bo możesz być grafikiem, administratorem czy też programistą. Wszystko zależy co najbardziej lubisz robić, powiem tyle, technikum ma milion razy lepsze i ciekawsze lekcje informatyki dzięki czemu jest bardzo fajnie, jedynie jak dla mnie wada jest mała liczba lekcji matematyki :stuck_out_tongue: bo 3 godziny na tydzień to dla mnie mało i wolałbym tak jak jest w liceum czyli 5h, ale za to informatyki w liceum jest zbyt mało i nie za bardzo ciekawe i większość ludzi się doucza samemu.


(system) #7

A z jakich książek korzystać? Ja interesuje się ogólnie informatyką. Grafikę i programowanie jest mi jednak najbliższe. a czy matematyka jest potrzebna przy infie? do jakich szkół najlepiej iść po technikum lub LO?


(system) #8

Tak, matematyka jest bardzo potrzebna! Najlepiej iść do technikum informatycznego.


(Yamaha503) #9

Po technikum no to studia informatyczne ^^


(system) #10

No dobra ale w technikum (o ile mi wiadomo) trzeba być 4 lata(4-letnie technikum)?? a w lo tylko 3 lata :smiley:


(system) #11

Masz rację! Ciekawy teraz jestem czy wygra lenistwo czy ambicje! :lol:


(L337 Crew) #12

To pensja programisty nie wystarczy by utrzymać rodzinę?! To chyba musi być 200 tys. rodzina Nowaków...


(welll1) #13

Powiem Ci tak nie wiem nawet gdzie miałbym się udać będąc programistą. Nigdzie nie widać ofert dla programistów. To już lepiej zostać grafikiem, więcej propozycji i miejsc pracy. Po prostu moim zdaniem trudniej o dobrą pracę dla programisty, bo tak jak napisałem musisz być bardzo dobry.


(system) #14
  • Zależy jakiej... Jak matka nie pracuje i jest dwoje dzieci to raczej nie. W końcu zawód programisty nie jest aż tak wyśmienity.

(system) #15

Czyli lepiej naginać w PS i na grafę pójść dalej? Bardziej przyszłościowy zawód i pensja dobra :slight_smile:


(welll1) #16

Grafik ma zdecydowanie łatwiej. Może robić w reklamie, firmie DTP, grafiki pod strony itd. Więcej miejsc pracy.

Jeśli miałbym już wybierać między grafiką, a programowaniem zdecydowanie grafika.


(M4thy5) #17

Odradzam liceum- miałem jak dobrze poszło 1h informatyki (przeważnie raz na 2 tygodnie) tygodniowo na której prawie nic nie robiliśmy... masakra... A byłem niby zapisany na profil mat-fiz-inf... Matematyki za to było sporo.

Ciekawe jest programowanie no ale też mi sie wydaje że trudno o pracę (założyłem nawet temat o tym) bo trzeba być bardzo dobrym by mieć jakieś zatrudnienie... a miejsc pracy nie ma dużo. Grafik może przyjąć sie w wielu miejscach. Ale by być grafikiem trzeba mieć jakieś zdolności plastyczne- umieć dobrze malować/rysować? tzn tablet i te sprawy czy trzeba mieć to opanowane, czy wystarczy tylko być dobry w photoshopie/gimpie?

Podobno administrator sieci komputerowych ma duże zarobki i wygodną pracę- tak nam facet na informatyce mówił w LO.


(welll1) #18

Dokładnie tak jest. Administratorem możesz być w kilku firmach, masz kilka miejsc dochodu i to wcale nie małego. Co do grafiki nie musisz mieć specjalnych zdolności tylko potrzeba dobrego opanowania programów graficznych. Oczywiście pracując np. w reklamie dobrze jest mieć poczucie piękna i estetyki :wink:

Im więcej zdolności tym lepiej :smiley:

Ja osobiście wybrałem systemy operacyjne i sieci biurowe jako specjalizację w technikum. Na razie jestem zadowolony.


(system) #19
  • Może za 50lat w Polsce będą naprawdę profile, bo teraz to nie ma różnicy do jakiej klasy się idzie. :?
  • tak, taki grafik, który ma dużą wyobraźnię, będzie lepszy.
  • Tak, tylko, że ciężko o taką pracę...

(M4thy5) #20

Wyobraźnię mam ale artystą plastykiem to ja nie jestem ;/