Informatyk-porady

Witam! Chodzę do 3 klasy gim i chcę zostać informatykiem :slight_smile: czy lepiej iść do technikum informatycznego czy do Liceum z profilem mat- inf? I czego należy się uczyć (jakich języków programowania itp.)? Odpiszcie :slight_smile:

np. c ++, turbo pascal

dobra dzięki a gdzie lepiej iść?? do LO czy do technikum??

Chyba lepiej do LO. Ale konkretnej odpowiedzi tu nie uzyskasz (jedni będą mówić tak, inni tak). Musisz sam zdecydować.

W liceum raczej nic z infy się nie dowiesz, same ogólniki. W technikum za to poznasz kilka języków programowania, dowiesz się o sieciach, urządzeniach, systemach i oprogramowaniu.

Ja wybrałem technikum i jestem zadowolony. Posiadam już sporą wiedzę i gdy patrzę na rówieśników z liceum mat-inf to tragedia. Na studiach będą musieli wszystkiego uczyć się od początku, gdzie ja będę miał już sporo wiedzy i umiejętności, w większości będę się obijał.

Informatyka to nie tylko programowanie, jego podstawy są niezbędne tylko do zrozumienia jak działają systemy i aplikacje. Z tego raczej nie utrzymasz rodziny. Polecam sieci komputerowe i systemy operacyjne jako specjalizacja w technikum i potem na studiach. Miejsc pracy sporo i na prawdę dobrze płatna, oraz niewymagająca więc można mieć kilka miejsc dochodów naraz.

Każda szkoła powinna mieć rozpiskę godzinową przeznaczoną na dane przedmioty w danej klasie. Zobacz ile jest w liceach godzin śmiesznej technologi informacyjnej, a ile różnorodnych zajęć z dziedziny informatyki jest w technikum. Do technikum powinni iść ludzie którzy są w 100 % przekonani co chcą robić, aby potem kontynuować kierunek na studiach, bo w innym wypadku rok stracony w porównaniu do liceum.

Informatyk to zbyt ogólnikowo, bo możesz być grafikiem, administratorem czy też programistą. Wszystko zależy co najbardziej lubisz robić, powiem tyle, technikum ma milion razy lepsze i ciekawsze lekcje informatyki dzięki czemu jest bardzo fajnie, jedynie jak dla mnie wada jest mała liczba lekcji matematyki :stuck_out_tongue: bo 3 godziny na tydzień to dla mnie mało i wolałbym tak jak jest w liceum czyli 5h, ale za to informatyki w liceum jest zbyt mało i nie za bardzo ciekawe i większość ludzi się doucza samemu.

A z jakich książek korzystać? Ja interesuje się ogólnie informatyką. Grafikę i programowanie jest mi jednak najbliższe. a czy matematyka jest potrzebna przy infie? do jakich szkół najlepiej iść po technikum lub LO?

Tak, matematyka jest bardzo potrzebna! Najlepiej iść do technikum informatycznego.

Po technikum no to studia informatyczne ^^

No dobra ale w technikum (o ile mi wiadomo) trzeba być 4 lata(4-letnie technikum)?? a w lo tylko 3 lata :smiley:

Masz rację! Ciekawy teraz jestem czy wygra lenistwo czy ambicje! :lol:

To pensja programisty nie wystarczy by utrzymać rodzinę?! To chyba musi być 200 tys. rodzina Nowaków…

Powiem Ci tak nie wiem nawet gdzie miałbym się udać będąc programistą. Nigdzie nie widać ofert dla programistów. To już lepiej zostać grafikiem, więcej propozycji i miejsc pracy. Po prostu moim zdaniem trudniej o dobrą pracę dla programisty, bo tak jak napisałem musisz być bardzo dobry.

  • Zależy jakiej… Jak matka nie pracuje i jest dwoje dzieci to raczej nie. W końcu zawód programisty nie jest aż tak wyśmienity.

Czyli lepiej naginać w PS i na grafę pójść dalej? Bardziej przyszłościowy zawód i pensja dobra :slight_smile:

Grafik ma zdecydowanie łatwiej. Może robić w reklamie, firmie DTP, grafiki pod strony itd. Więcej miejsc pracy.

Jeśli miałbym już wybierać między grafiką, a programowaniem zdecydowanie grafika.

Odradzam liceum- miałem jak dobrze poszło 1h informatyki (przeważnie raz na 2 tygodnie) tygodniowo na której prawie nic nie robiliśmy… masakra… A byłem niby zapisany na profil mat-fiz-inf… Matematyki za to było sporo.

Ciekawe jest programowanie no ale też mi sie wydaje że trudno o pracę (założyłem nawet temat o tym) bo trzeba być bardzo dobrym by mieć jakieś zatrudnienie… a miejsc pracy nie ma dużo. Grafik może przyjąć sie w wielu miejscach. Ale by być grafikiem trzeba mieć jakieś zdolności plastyczne- umieć dobrze malować/rysować? tzn tablet i te sprawy czy trzeba mieć to opanowane, czy wystarczy tylko być dobry w photoshopie/gimpie?

Podobno administrator sieci komputerowych ma duże zarobki i wygodną pracę- tak nam facet na informatyce mówił w LO.

Dokładnie tak jest. Administratorem możesz być w kilku firmach, masz kilka miejsc dochodu i to wcale nie małego. Co do grafiki nie musisz mieć specjalnych zdolności tylko potrzeba dobrego opanowania programów graficznych. Oczywiście pracując np. w reklamie dobrze jest mieć poczucie piękna i estetyki :wink:

Im więcej zdolności tym lepiej :smiley:

Ja osobiście wybrałem systemy operacyjne i sieci biurowe jako specjalizację w technikum. Na razie jestem zadowolony.

  • Może za 50lat w Polsce będą naprawdę profile, bo teraz to nie ma różnicy do jakiej klasy się idzie. :?
  • tak, taki grafik, który ma dużą wyobraźnię, będzie lepszy.
  • Tak, tylko, że ciężko o taką pracę…

Wyobraźnię mam ale artystą plastykiem to ja nie jestem ;/