Informatyk pracujący w sklepie. Jak nim zostać?

Mam takie marzenie zostać informatykiem, nie takim co siedzi przed biurkiem i tłumaczy uczniom jak wykonać arkusz kalkulacyjny.

Interesuję mnie naprawa komputerów w sklepie informatycznym, np instalowanie systemów operacyjnych. itp.

Mam 16 lat i na swój wiek potrafię instalować systemy takie jak. windows xp, windows 7, a 8 nigdy nie instalowałem jeszcze ale zapewne instaluję się podobnie jak windows 7.

Znam troszkę język html np, center to środkowania tekstu, b do pogrubienia tekstu, i do kursywy, u do podkręslenia i te inne zwane u mnie znacznikami.

Wcześniej mówiłem że mam 16 lat, a w kwietniu będę miał 17 i chcę wiedzieć co potrzeba mi żeby ktoś mnie przyjął do swojej firmy komputerowej a kto wie może do założenia własnej. Proszę o odpowiedź

Przejdź się po sklepach komputerowych i zapytaj czy nie potrzebują człowieka z umiejętnościami jak Twoje - myślę, że sporo się dowiesz. Porozmawiaj z serwisantami bo o takie stanowisko Ci chodzi. Taka praca to nie tylko instalowanie systemów operacyjnych. Zależy to oczywiście od specyfikacji sklepu ale w dużej mierze będzie to lokalizowanie i usuwanie usterek sprzętowych (w ograniczonym oczywiście zakresie) oraz programowych typu usuwanie wirusów, przywracanie Windowsa do życia z zachowaniem danych na dysku. Moja drobna uwaga - Jeśli już dostaniesz taką pracę, pamiętaj, że dane na dysku z którymi będziesz miał niejednokrotnie do czynienia należą tylko i wyłącznie do klienta. Wszelki ich powielanie jest niedopuszczalne. Specyfika pracy spowoduje, że wiele razy będziesz miał wgląd w różnego rodzaju prywatne dane typu zdjęcia, filmy, dokumenty. Każdym ich upublicznieniem możesz narobić sobie jak i firmie w której będziesz pracował bardzo poważnych problemów.

Instalowanie systemów to dzisiaj tak naprawdę umieją dzieci w podstawówce, a a nawet co niektórzy przywracają obraz systemu :stuck_out_tongue: . Praca w takim sklepie tak jak kolega podał, wiąże się jak już z odzyskiwaniem danych, naprawą systemu BEZ ponownej instalacji np. Dostajesz komputer który się nie uruchamia bo na dysku są bad sektory, musisz odzyskać dane z dysku bo tam jest np bardzo ważna lista klientów, często wymiana matryc w laptopach, układów, z samym instalowaniem systemów operacyjnych by zrobić głup format radzi sobie dzisiaj większość dorosłego społeczeństwa

Widać, że nie często przeglądasz to forum bo zdziwił byś się jakie kłopoty mają z “formatowaniem komputera” (tak to często nazywają) i z innymi jego naprawami czy obsługą (szczególnie laptopów) niektórzy użytkownicy komputerów i najczęściej są to właśnie ci z młodszego pokolenia. Powiedział bym nawet, że jest ich coraz więcej i aż się zastanawiam co się na tych lekcjach z informatyki robi.

A ja się później zastanawiam skąd się biorą w sklepach takie talenty co nie potrafią Ubuntu zainstalować na laptopie…

Dla mnie jeszcze dziwniejszy jest fakt, że ktoś chce mieć Ubuntu i nie umie go zainstalować tylko biegnie do sklepu by mu zainstalowali.

Nawet nie wiesz jakie kwiatki mogą ci wyskoczyć jak chcesz zainstalować np debiana (za pomocą instalatora graficznego / automatu !!

Btw jak ktoś pracuje w serwisie, jak rozbieracie lapowe obudowy których nie ma opisanych w google ? (głównie chodzi mi o stan zatrzasków po otwarciu) :slight_smile:

Po prostu chcę wybrać inny system niż Windows, a skoro nie jest graczem i nie korzysta z programów dostępnych tylko pod Windows to Ubuntu będzie świetnym wyborem. Może jego kontakt z komputerem ogranicza się do Facebook i GG, więc nie musi znać obsługi instalacji systemu, czy to Windows, czy Ubuntu.

To jest już średnio zaawansowane.

Ja na wakaxje zamierzam znaleźć pracę w serwisie komputerowym, który znajduje się blisko mojego miejsca zamieszkania.

Pamiętaj!

Musisz być znany w swojej miejscowości. Zacznij naprawiać kompy w rodzinie, potem wieść rozejdzie po twoim mieście. Ja tak zacząłem i mimo tego, że mam 15 lat, to mam minimum jednego klienta na 1,5 miesiąca.

A z takimi podstawami podstaw HTML 4.1 nie znajdziesz pracy.

Wprawdzie nie pracuję (już) w serwisie, ale odpowiem … ostrożnie i “z głową” :roll:

W zasadzie to po neta w poszukiwaniu tego typu instrukcji sięgam w ostateczności.

Defix24 , patrząc na poziom niektórych ‘serwisów’/sklepów komputerowych to w sumie można tak na beton próbować. Ale strzelić formata, poinstalować stery, czy pogrubić tekst w htmlu to i moja siostra w gim dawno potrafi, i bynajmniej nie ma aspiracji informatyczych… teraz to taki standard jak umiejętność wymiany baterii w pilocie od telewizora.

To nie jest nawet HTML 4 :slight_smile:

Gdyby nie wymieniony przez niego CENTER, to powiedziałbym, źe umie kawałek BBcode.

CENTER też w BBCode się zdarza, zależy od skryptu forum :slight_smile:

Do wiadomości założyciela wątku - teraz takie rzeczy robi się w CSS. CENTER działa (i waliduje się) może w HTML4 Transitional, ale tego po prostu nie wypada używać, gdy robisz coś na poważnie. HTML odpowiada za strukturę strony WWW, a wszystko co związane z wyglądem robi się w CSS.