Infrastruktura ETTH / FTTH - dostęp do internetu a telefon stacjonarny

Hej, 

 

W mojej wsi kilka lat temu powstała nowoczesna infrastruktura światłowodowa dofinansowana ze środków europejskich, na stronie dostawcy podane są terminy takie jak ETTH i FTTH - niestety strona ta jest uboga, nie umiem odszukać żadnych informacji nt. tego czy dla dostępu do Internetu w tej technologii jest potrzebny telefon stacjonarny (jak w adsl, netia czy tpsa). Domowy nie jest mi potrzebny, chciałbym się go pozbyć, ale nie wiem czy na wsi jest to możliwe (nie wliczam Internetu LTE, z pewnością byłby problem z zasięgiem). Czy można jakoś odgórnie ustalić, że telefon będzie potrzebny czy nie, czy zależy to od konfiguracji konkretnej sieci i muszę skontaktować się z ISP? Sęk w tym, że napsiałem maila a oni mnie olali, taki urok małych przedsiębiorstw.

 

Jakieś pomysły koledzy?

Ja mam w Orange tak jak z telefonem nie mam dodatkowych opłat za utrzymanie łącza (wyjątkiem jest telefon pod liveboxa, co jest śmieszne…), jeżeli nie chcesz telefonu stacjonarnego płacisz za utrzymanie łącza w Orange ok.30 zł.

Ja płacę 35 złotych w Netii i mam 60 minut na stacjonarne. Z ciekawości zapytam o taką możliwość, może to jest jakieś rozwiązanie

ETTH to Ethernet to the home, zaś FTTH to fiber to the home. Oznacza to, że łącze jest dostarczane albo po miedzi (ethernet), albo po światłowodzie. ISP zapewne dostarcza modem i dopiero pod modem podłączasz telefon stacjonarny. ISP tworzą sieci konwergentne, czyli dostarczają internet, TV i telefon stacjonarny na jednym łączu. Chodzi o to, że nie musisz mieć linii telefonicznej, żeby korzystać z telefonu stacjonarnego.

Jeśli łącze dostarczane jest po światłowodzie czy ethernet, to nie potrzebujesz linii telefonicznej.

Dzięki. Czyli teoretycznie nie musiałbym przedłużać umowy na telefon i Internet z Netią a tylko skorzystać z oferty ISP i pokryć koszty instalacji?

A to ciekawe rozwiązanie, bo na razie muszę mieć tą linię telefoniczną i utrzymywać to za 30 zł miesięcznie … mimo, że telefon stacjonarny mam (tylko w Orange jest tak, że jak telefon jest pod Livebox to tak jakby telefonu nie było i muszę płacić za to utrzymanie łącza). W mojej miejscowości niedawno położyli światłowody, ale mają działać tak za ok.3 miesiące i jeśli rzeczywiście wtedy nie będę musiał mieć tej linii telefonicznej żeby mieć internet i telefon to będzie super.

Dodzwoniłem się do ISP, nie trzeba mieć telefonu jeśli się nie chce.

DSL działa właśnie na linii telefonicznej, dlatego jeśli ktoś nie ma telefonu, musi płacić za jej utrzymanie.

 

Tak, możesz mieć nawet ten sam numer telefonu. Oczywiście jeśli ISP uzyska zgodę na jego przejęcie, ale w praktyce nie powinno być z tym problemu.