Inicjowanie dysku

Witam.

Wczoraj podpinałem nowy dysk do kompa. Po wejściu w menedżer wyskoczyło mi okienko, w którym musiałem wybrać rodzaj dysku (MBR/GPT), ale… no właśnie, ale… dziwiło mnie, dlaczego muszę to robić dla “dwóch dysków” i jeden odznaczyłem (prawdopodobnie dlatego, że mam podpięty dysk o podobnej pojemności i myślałem, że system chce mi zmienić partycje na obu dyskach). Potem okazało się, że chodziło o ten sam dysk. Sytuacja na chwilę obecną wygląda tak, że mam ten sam dysk rozpoznawany jako ten z przyznaną partycją, a jednocześnie taki, który nie może mieć jej przyznanej. Mam na nim dane, używam go, pliki zapisują się i dają się normalnie odczytywać. Restartowałem już komputer wielokrotnie i wszystko wygląda ok, ale boję się, że w razie czego, po podpięciu do innego kompa pliki mogą być niewidoczne. A gdy próbuję “zainicjować” drugą “niewidoczną” partycję osobno, wówczas wyskakuje mi komunikat “określono nieistniejące urządzenie”.


Please, help :slight_smile:

Czy ten “nowy” dysk nie pracował wcześniej w układzie RAID?

Ten NOWY dysk był wyjęty przeze mnie z opakowania i nie pracował w RAID. To ja zrobiłem ten błąd, ale w sumie nie mam pomysłu jak go naprawić. Mogę usuwać dane z dysku, nie ma problemu - mam backup.

Czy Ty używasz dwóch systemów operacyjnych? Jeśli tak, to jakich, i na którym z nich robiłeś te próby z nowym dyskiem i ten zrzut z Zarządzania dyskami?

Nie, to nowy komp i świeża instalacja JEDNEGO systemu - W10 (x64). Dysk też jest nowy, świeżo podpięty. Reszta jak w opisie. Zrzut właśnie z tego sytemu pochodzi.

W chwili robienia tego zrzutu w komputerze były zamontowane cztery(!) dyski fizyczne:

  1. Dysk 500 GB ze starym systemem Windows (chyba Win7?) i dwiema partycjami. System zainstalowany na partycji E w stylu partycji MBR.
  2. Dysk NOWY 1 TB zainicjowany, czyli ten problematyczny + jakiś dziwny dysk 2.
  3. Dysk X chyba około 160 -250 GB z partycją H.
  4. Dysk 1 TB z systemem Win10/64-bit, zainstalowanym na partycji C w stylu GPT.

Zastanów się czy to wszystko Ci potrzebne, czy nie zrobić jakichś “porządków”.
Problem z dyskiem NOWYM (1TB) wynika prawdopodobnie z tego, że w komputerze istnieją obecnie dwa systemy operacyjne oparte na różnych stylach partycji, czyli i MBR, i GPT.

Dzięki za odpowiedź.
Tak, są zamontowane 4 dyski fizyczne, ale tylko tymczasowo. Na dysku 500 GB faktycznie istnieje system na partycji C, ale sam dysk jest w trybie slave. Został podpięty, ponieważ z jego drugiej partycji były przerzucane dane właśnie na “WD 1 TB”. Mam zamiar go odpiąć po przerzuceniu danych, ale póki co chciałbym pokonać barierę ustawiania tej cholernej partycji :confused: Ale odłączę go i sprawdzę, może faktycznie odłączenie wystarczy do poprawnego wyświetlania i może nawet partycja da się poprawnie zainicjować.

Na przykład:

  1. Usunąć wszystkie (3) partycje z dysku 500 GB. PPMyszy na partycjach i “usuń wolumin” tak, aby cały obszar dysku stał się “nieprzydzielony”- albo go tymczasowo odłączyć od płyty głównej
  2. Usunąć (PPM na partycji j.w.) całą partycję H z dysku ~160-250 GB tak, aby cały obszar dysku stał się “nieprzydzielony”- albo go tymczasowo odłączyć od płyty głównej.
  3. Odłączyć tymczasowo od płyty głównej ten dysk NOWY (1TB).
  4. Zrestartować komputer.
  5. Jeśli restart przebiegnie pomyślnie sprawdzić co po restarcie widać w Zarządzaniu systemem. Jeśli widać dyski bez uwag, to podłączyć do płyty głównej dysk NOWY i uruchomić komputer.
  6. Sprawdzić co teraz widać w Zarządzaniu dyskami.