Inkscape -kolory CMYK

Jak w programie Inkscape zapisać pliki w kolorach CMYK, chodzi o baner reklamowy do druku. W drukarni wymagany jest plik pdf w kolorach CMYK. Jak taki plik utworzyć w Inkscape?  Proszę o pomoc, już trzeci dzień się z tym męczę  nic nie działa.

http://lmgtfy.com/?q=inkscape+cmyk

Fizyda “wielkie dzięki” za taka “pomoc”. Może trzeba było podać link do google (byłoby dla Ciebie prościej). Gdyby któryś ze sposobów znalezionych w google zadziałał to nie zwracałbym się na forum o pomoc.

Oto linki z google:

http://www.inkscapeforum.com/viewtopic.php?t=5654 - post ~suv

http://www.dobreprogramy.pl/Szeryfuniu/Prosta-wizytowka-w-Inkscape,59051.html

Czyli nie da się, ale tutaj masz powiedziane jak to zasymulowac:

https://www.youtube.com/watch?v=QuPakvKK02A

 

Wszystko było w pierwszym linku.

Teoretycznie się da ale ani to wygodne ani szybkie. Zakładam że w Inkscapie przygotowujesz rysunek wektorowy i tym wektorom chcesz nadać kolory cmykowe. Po pierwsze zainstaluj w systemie profile CMYK, oczywiście najlepiej te które dostaniesz od drukarni ale praktyka mówi że drukarnia nigdy nie wie jaki profil użyć więc jeśli jeszcze nie masz żadnych profili cmykowych to zainstaluj te z http://www.eci.org.

Ja używam ISOcoated_v2_eci.icc to jest profil o zafarbieniu 340 (o ile dobrze pamiętam), gdybyś ich tam nie znalazł to tutaj masz linka bezpośredniego z mojego serwera: ftp://ttmath.org/pub/color_management/profile_cmyk_dla_programow/

Taki profil instalujesz sobie w systemie, w moim przypadku kopiuje je do odpowiedniego katalogu:

/home/tomek$ ls -1 .local/share/color/icc

27MP65.icm

ISOcoated_v2_300_eci.icc

ISOcoated_v2_eci.icc

PSO_Uncoated_ISO12647_eci.icc

eciRGB_v2.icc

eciRGB_v2_ICCv4.icc

Teraz konfigurujesz inkscape aby używał odpowiedniego profilu, screenshot:

 

Następnie we właściwościach dokumentu Inkscepa w zakładce ‘kolor’ dodajesz odpowiedni profil:

 

Teraz w Inkscapie przy ustawianiu kolorów dla obiektów uaktywni się zakładka CMS (nie CMYK), na zakładce CMS z listy rozwijanej wybierzesz nasz profil i wtedy pojawią się cztery suwaczki którymi ustawiasz jaki kolor ma być w wyeksportowanym pliku. Jak zauważysz będziesz mógł zmieniać także kolor przy pomocy zakładki RGB albo CMYK ale te ustawienia będą tylko poglądowe na ekranie to co ma się wyeksportować to ustawiamy na zakładce CMS. Zrobiłem prosty dokument w którym na górze są cztery kwadraty w pełnych cmykowych kolorach oraz na dole tekst w 100 procentowym czarnym:

 

Nie ma jednak tak dobrze, to jeszcze nie koniec. Inkscape będzie używał naszego cmyka ale tylko w dokumentach SVG, w tej chwili nie potrafi jeszcze wyeksportować cmykowego dokumentu PDF. Z pomocą przyjdzie nam Scribus. W Inkscapie zapisujemy dokument *.svg, najlepiej wybrać opcję ‘czysty dokument svg’ aby Inkscape nie dodawał zbędnych atrybutów a następnie w Scribusie importujemy dokument SVG i eksportujemy cmykowego PDFa. Oczywiście na początku wstępna konfiguracja dokumentu:

 

I po konfiguracji wybieramy opcję Plik -> Importuj -> Pobierz plik wektorowy… Tu jednak nastąpi problem, Scribus nie potrafi wczytać wszystkich właściwości obiektów (pędzle, wypełnienia itp) które ustawi Inkscape. Możemy to obejść otwierając dokument svg w edytorze tekstu bo to przecież jest zwykły xml i usuwając pare nadmiarowych styli które wstawił Inkscape:

 

A tak wygląda dokument po usunięciu styli:

Teraz ponownie próbujesz zaimportować plik do Scribusa i tym razem się udaje:

 

I już możesz wyeksportować plik pdf:

 

Zauważ że eksportuję jako PDFX, dlaczego to zakładam że wiesz. I tutaj końcowy efekt naszych prac: http://tmp.ttmath.org/inkscape_cmyk/rysunek_cmyk.pdf

Możesz ten plik otworzyć w programie graficznym obsługującym cmyka (przy imporcie uważaj aby była zaznaczona konwersja z cmyka) i po imporcie sprawdzić kolory, kwadraty będą miały czyste kolory cmykowe,  odpowiednio pierwszy z lewej od góry: (100, 0, 0, 0), w środu u góry (0, 100, 0, 0) i tak dalej a tekst będzie miał tylko setke czarnego.

Jeśli w swojej pracy masz bitmapy to je umieszczasz w Scribusie, Inkscape chyba nie da rady wyeksportować bitmapy cmykowej.

Sam widzisz  że dać się da ale ani to wygodne a i możliwość popełnienia błędu duża szczególnie przy poprawkach pliku w edytorze tekstu.

 

@tomms

Fajna robota z tym poradnikiem CMYKowym. Wprawdzie cały czas pracuje w InDesignie, Illustratorze i Photoshopie i nie mam tych problemów, ale myślałem od jakiegoś czasu nad robieniem kilku (może na początku prostych) projektów (składów książek) w programach otwartych (Scribus). Przetarłeś mi szlak i nie będę już musiał szukać po sieci rozwiązania problemu CMYKa

Zainstaluj Scribusa zaimportuj SVG i pokoloruj w przestrzeni CMYK swoją praće. Na końcu wypluj PDFa z CMYK.