Inne partycję podczas instalacji i inne w "Mój Komputer"

Mam następujący problem. Mecze się z tym którąś godzinę z kolei. Zainstalował win 7 ultimate. jednak gdy mam wybrać partycję mam problem. 1 nie mogę wybrać ktora partycja ma być systemowa. 2 po wybraniu partycji (oczywiście nie tak jak chciałem patrz pkt 1), partycja systemowa 60 gb zamienia się w partycje 200gb… Nie mam już do tego siły, chciałem odpiąć jeden dysk i zainstalować, a potem podpiąć następny, ale czytałem że tak się nie robi. Pomocy i dobranoc.

Bzdury wyczytałeś. Dodatkowe dyski właśnie się odłącza na czas insalacji, bo instalator może zrobić psikusa i zamiast na systemowy dysk, wgra bootloader na dysk dodatkowy, przez co będziesz miał jaja jak z jakichś przyczyn go odłączysz, albo padnie, ponieważ nie wystartuje Ci system.

Ciekaw jestem w jaki sposób instalator ma zrobić tego psikusa :smiley: skoro w menadźerze instalatora jest obraz partycji (zwłaszcza kiedy są zazwyczaj 2 to naprawdę trudno o pomyłkę) i wówczas wskazuje sie na której partycji ma się zainstalować system. Poza tym nie raz już instalowałem system gdzie były nawet 3 dyski podpięte (w tym zewnętrzny) i jakoś problemu z wyborem partycji na której ma być OS nigdy nie miałem :slight_smile: chyba że ktoś po prostu robi to z “automatu” nie czytając komunikatów to owszem - w takim przypadku nawet na pendrive może znaleźć się system :slight_smile:

Nie chodzi o wybór partycji tylko o to który dysk instalator widzi jako pierwszy, ponieważ zawsze na pierwszym instaluje bootloader i jeśli nie jest to dysk na którym instalujemy system to będą problemy po odłączeniu tego dysku.

Dodane 16.12.2012 (N) 15:54

Podczas instalacji systemu zaleca się odłączenie innych dysków.

Przy czym jedna uwaga: w instalatorze Windows nie ma podanych literek partycji i co za tym idzie - nie wiesz która to jest C a która D.

W instalatorze Windows możesz identyfikować partycje po rozmiarze.

  1. Jeżeli działa Ci teraz Windows, to:

Start - wszystkie programy - akcesoria - uruchom - diskmgmt.msc - w oknie Zarządzanie dyskami spisz rozmiary partycji, aby potem wiedzieć która partycja to która

  1. Będąc w instalatorze Windows naciśnij SHIFT-F10. Zostanie otwarty wiersz polecenia, wpisz notepad i naciśnij Enter. Zostanie otwarty Notatnik. W Notatniku wybierz Plik - Otwórz - z lewej strony wybierz Komputer. W ten sposób możesz poruszać się po partycjach, zorientować się która partycja to która.

Dzięki wszystkim. Teraz mam tylko 1 dysk bo tamten wywalał blue screeny.