Insert Boot Diskette in A: Co to za błąd?

Witam, od paru dni mam problem z uruchomieniem się komputera. Po każdym starcie pojawia się błąd:

Boot Failure

Insert Boot Diskette in A:

Press and key when ready

Proszę o pomoc.

nie masz dyskietki w napedzie??? zmien kolejnosc botowania

Nie mam dyskietki w napędzie :-(. Jak zmienić kolejność botowania?

wchodzisz w biosa

W zakładce boot na 1st ustawiasz dysk twardy flop może iść na koniec albo w ogóle go odłącz

Skoro nie ma dyskietki w napędzie i nie widzi systemu, to zmiana kolejności nic nie da, ponieważ wynika z tego jasno, że nie widzi w ogóle dysku z ładowalnym systemem.

Należy sprawdzić wtyczkę zasilającą dysk oraz taśmę/kabel pomiędzy dyskiem, a kontrolerem.

Taśmę oraz zasilanie sprawdziłem bez zmian, gdzie w biosie mógłbym sprawdzić czy widzi dysk? Moja płyta to ECS K7S5A.

W Standard CMOS… abo IDE Drive…

Czy przez sprawdzenie kabli rozumiesz zobaczenie, jak wyglądają, czy tymczasową wymianę na nowe?

W standard COMS nie widzę dysku tylko napędy :-(, taśmę podmieniłem na nową bez zmian! !!

W takim razie podłącz dysk do kanału, do którego podłączone są obecnie napędy optyczne za pomocą tych samych kabli (od napędów optycznych).

Wówczas będziesz maił jasość, czy dysk jest sprawny.

Podłączyłem do innego złącza i również bez zmian nadal to samo :frowning: !!

A dysk ustawiony jest zworką na MASTER ?

Pozycja zworki nie ma znaczenia, szczególnie, jeśli do tej pory jej nie dotykał.

Jeżeli dysk był podłączony jako jedyny na taśmie, to powinien zostać wykryty w dowolnej pozycji zworki.

Wygląda na to, że dysk padł :frowning:

Możesz jeszcze dać go do sprawdzenia w jakimś serwisie komputerowym, być może coś nie tak Ci poszło podczas sprawdzania.

Jednak, kiepsko to widzę.

Przede wszystkim należy sprawdzić czy do dysku dociera właściwe zasilanie dobrze byłoby pomierzyć napięcia +5V i +12V (ewentualnie w ostateczności sprawdzić w BIOS zakładka Hardware Monitor). Inna sprawa, że trzeba by było zrobić reset BIOS zworką lub bateria.

Czy jeżeli włączasz kompa to słychać czy talerze w dysku startują? (możesz też spróbować wyczuć organoleptycznie czy dysk w jakikolwiek sposób startuje).

Koledzy okazało się że w zakładce Standard Setup/ Pri Master ustawić na audio i wszystko wróciło do normy, tylko że w biosie nie widzę wielkości Dysku!

Pokazuje jego oznaczenia? Masz w biosie opcję typu HDD IDE Auto Detection?

Można jaśniej?

np Seagate ST905003FAD2E1-RK, nazwa producenta i model.

To powinno być z prawej strony jak tylko włączysz bios, z tej opcji bios ustawia pojemność, liczbę głowic, ect.

Takiej opcji nigdzie nie widzę w biosie :-(, nie wiem czy wszystko jest ok. Ale z tego co pamiętam jak wchodziłem do biosu w zakładkę standard Setup to widziałem pojemność Dysku a a teraz tego nie widzę.

Dodane 14.05.2010 (Pt) 21:09

Jeśli Bios nie widzi dysku to znaczy że coś jest nie tak?

Zwykle tą opcję mają starsze płyty, nowe płyty same wykrywają dysk.

Możliwe że dysk padnięty, zobacz czy pomoże opcja Load Optimized (optimal) Deflauts, lub zresetuj bios zworką. Sprawdź dysk na innej płycie czy wykryje.