Instalacja 2-óch systemów operacyjnych [WinXP/7]

Witam Serdecznie!

Chciałbym prosić o poradę na temat instalowania dwóch systemów operacyjnych (WinXP oraz Windows 7).

Jako, że nigdy nie robiłem takich rzeczy, a wolałbym nie eksperymentować samemu, by nie stracić jakiś danych, bądź czegoś nie uszkodzić proszę o pomoc osoby doświadczone lub które miały już z tym styczność, a więc zaczynamy…

Otóż… sprawa wygląda następująco. Posiadam Windows XP SP3 na komputerze od jakichś 2 m-ce jest on zainstalowany standardowo na partycji C.

Poza tym mam 8 innych partycji, a do komputera są podłączone 3 dyski (każdy dysk jest podzielony na 3 partycje). Chciałbym na innym dysku zainstalować Windows 7 ale domyślnie nadal chcę pozostać przy odpalaniu się WinXP, jedynie za pomocą komendy, bodajże jak dobrze pamiętam jest to F8 wywołać właśnie pożądany system Windows 7.

Jak już wcześniej wspominałem nigdy tego nie robiłem dlatego zdaję się na Was i mam nadzieję, że ktoś mi to solidnie wytłumaczy, abym nic nie uszkodził/usunął.

Partycję na której chcę zainstalować nowy system mam już sformatowaną i przygotowaną na instalację, czekam tylko na wytłumaczenie jak do tego przystąpić i czy dobrze pamiętam, że klawisz F8 odpowiada za zmianę systemu operacyjnego - proszę mnie poprawić jeśli się mylę.

Pozdrawiam i bardzo dziękuję za wszelką pomoc,

DearD

Jeżeli już masz zainstalowany system Windows XP na partycji C to podczas instalacji wskazujesz miejsce do instalacji Windows 7 np D.

Windows 7 będzie domyślnym systemem podczas uruchamiania,tutaj masz możliwość wyboru 30 sekund który chcesz wybrać.

Instalacja 7 przebiega tak samo jak XP.System większość sterowników pobierze sam,może być tak że nie będzie potrzeby instalacji sterowników.

Za ustawienie kolejności rozruchu systemów odpowiada Menadżer rozruchu.Jest to tablica pojawiająca sie po uruchomieniu komputera.Po zainstalowaniu Win 7 on będzie się uruchamiał jako pierwszy.Możesz to zmienić,edytując kolejność i czas rozruchu systemu.

Zgadzam się, edycja ekranu i procedury bootowania nie powinna sprawić Ci problemu. Ustalisz tam wszystkie ważne dla Ciebie rzeczy. Mowa o ‘msconfig’ uruchamianym z konsoli Windows.

Nie chciałem zakładać nowego tematu, bo poniekąd tyczy się sprawa wątku Windows 7.

Otóż… zainstalowałem siódemkę na partycji D. Nie mam problemu z uruchomieniem pożądanego systemu i jest wszystko w porządku.

Natomiast gdy korzystam z 7 to wszystkie programy jakie dotychczas bez zarzutu działały nie chodzą prawidłowo, a dokładniej wygląda to tak, że odpalając jakikolwiek program (dajmy na to Kaspersky Internet Security 2011 ; DU Meter) nie czyta mi go zupełnie - nie mam zielonego pojęcia dlaczego tak jest. W przypadku np. STEAM’a ; CClener’a ; JetAudio wystarczy wejść w odpowiedni program .exe i w zależności od programu uruchomi się bądź zaktualizuje, chodź dziwi mnie przypadek, iż żaden program nie jest wyświetlany w starcie systemu, tak jak domyślnie są instalowane programy na XP.

Czy teraz powinienem wszystkie programy (mam ich kilka na partycji E) odinstalować i zainstalować ponownie i czy to mi da gwarancję, że będzie poprawnie działał program na jednym jak i na drugim systemie?

Prawie każdy program działa na różnych systemach niezależnie,trzeba instalować go od nowa.Zainstalowane programy w Win7 znajdziesz w Programy i funkcje.

2 systemy=2 razy zainstalowane programy na jednym i na drugim systemie

Dzięki, biorę się za instalowanie od nowa.

Btw. Jak ktoś chciałby wiedzieć na przyszłość to można instalować w tym samym miejscu program poprzez nałożenie się na siebie, nie trzeba do tego nowej partycji itp.

Pozdrawiam i dzięki!