Instalacja 2 systemów na laptopie z EFI

Witajcie, mam problem, myślę, że to jest odpowiedni dział dla niego.

Małżonka zakupiła sobie cudo o nazwie Asus S46CA, był tam zainstalowany Win8, ale ona potrzebuje tam mieć również Debiana (fizycznie, nie na VM). Z zainstalowaniem jednego systemu (obojętnie którego) nie ma problemu, problem pojawia się dopiero przy próbie instalacji drugiego.

Przypadek 1:

Gdy zainstaluje pierw Windows 8 instalator Debiana nie widzi partycji tylko nieprzydzielone miejsce na dysku.

Przypadek 2:

Gdy zainstaluję pierw Debiana nie mogę zainstalować potem Windowsa bo: “Wybrany dysk ma styl partycji GPT”. Nie ma znaczenia czy podczas instalacji Debiana przygotuję partycje dla Windowsa czy zostawię nieprzydzielone miejsce.

Przypadek 3:

Nie startuje pendrive z instalką (brak napędu optycznego).

Secure boot jest wyłączne.

Przypadek 1 i 2 występują podczas gdy opcja “Launch CSM” jest włączona.

Przypadek 3 występuje gdy funkcja “Launch CSM” jest wyłączona , zresztą nie widać wtedy innych napędów niż dyski twarde.

Może mi ktoś coś poradzić jak to obejść?

Rozumiem, że Legacy BIOS nie ma?

Debian najlepiej w wersji Testing, bo ma na pewno obsługę EFI (chociaż Stable też powinien mieć)

Fervi

Jeżeli jest, to ja nie widzę.

Stable ma, ustawiam partycję EFI, ale co z tego skoro potem się Windows pluje, że na GPT się nie zainstaluje, co ciekawe jak zainstaluję pierwszego Windowsa to tworzy właśnie GPT.