Instalacja 2 windows na 1 dysku

Witam,mam pewnien problem.Teraz posiadam win 8.1 64 bit.Potrzebuje zainstalować windows xp na drugiej patrycji.Kiedyś ( z pół roku temu) próbowałem takie coś zrobić.Zainstalowałem starszy system(oczywiście na innej patrycji) jako drugi i ten nowszy przestał działać.Na stronie microsoftu wyczytałem,że najpierw musi być zainstalowany stary system,a potem można nowszy zainstalować.Da się to jakoś inaczej zrobić?Nie chcę instalować od nowa win 8.

Jak nie potrzebujesz grafiki bardzo wydajnej 3D w XP to skorzystaj z wirtualizacji np Virtualbox, Windows XP nie uruchomi się z UEFI a Windows 8.1 będzie się rzucał że secure boot jest nie prawidłowo skonfigurowany oczywiście jak komputer posiada UEFI z secure boot. Niestety najpierw starszy potem nowszy to najbezpieczniejszy sposób

Mam jeszcze 1 pytanie.Czy w takim razie mogę zainstalować windows 10 beta na osobnej partycji i nic się nie stanie z 8.1?

Cześć,

 

Możesz, jeżeli uruchomisz komputer z nośnika z systemem Windows 10 i zainstalujesz go na oddzielnej partycji to podczas startu komputera będziesz miał możliwość wyboru, który system chcesz uruchomić.

Choć na dziś dzień, Windows 10 to taka bardziej ciekawostka i jeżeli chcesz tylko zobaczyć jak on wygląda to postaw go na wirtualnej maszynie.