Instalacja 3 różnych systemów

(liriusz) #1

A więc moje pytanie jest jedno - czy trudna będzie instalacja trzeciego systemu operacyjnego? Moje systemy to Win 7 x64 i Ubuntu 12.04, a chciałbym zainstalować albo viste x32, albo xp x32, tylko czy będzie później sporo naprawiania? Najbardziej chodzi mi o loader, czyli GRUB. Usunie się on po takiej instalacji i czy trudne będzie jego przywrócenie? Z pewnością się zapytacie po co mi system 32 bitowy? A po to, że mam starą kartę telewizyjną, do której mogę podłączyć PS3, a że nie ma sterowników na x64 i nie mam pieniędzy na kupno nowej szukam jakichkolwiek alternatyw. Z góry dzięki za pomoc.

(Pablo_Wawa) #2

Czasami rozwiązaniem jest tryb XP Mode (w Windows 7 Professional lub Ultimate), ale u Ciebie to nie zadziała, bo karta telewizyjna potrzebuje trybu graficznego z overlay’em (czy jak to się nazywa), a ten tryb tego nie oferuje.

Co do GRUB, to po instalacja Win XP musisz wystartować z płytki (lub z pendrive) z jakimś Linuksem (np. Ubuntu) i naprawić boot loader (GRUB’a) - poszukaj w necie konkretnych komend, na pewno są i działają, bo ja też tak rok temu sobie go naprawiałem.

Oczywiście będziesz musiał przygotować jakąś partycję dla Win XP i potem dodać odpowiedni wpis do GRUB’a.

Tu masz przydatne linki:

http://linuxiarze.pl/bootloader/

http://www.cyberciti.biz/faq/grubconf-for-windows-vista-or-xp-dual-boot/

(Agatonster) #3

liriusz ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

(liriusz) #4

Ok, dzięki wielkie. Jeszcze jedno pytanie. Lepiej instalować Viste czy XP x32? wiadomo, żaden do końca nie wykorzysta powyżej 3,25gb, ale który umiejętniej wykorzysta 4-rdzeniowy procesor i kartę graficzną?

(pawcio1212) #5

kartę grafiki vista(obsługuje directx 11)

(liriusz) #6

piszę w sprawie tego windows’a. Postanowiłem zainstalować XP, ale mam problem z instalacją. Formatuje dysk, instaluje się normalnie i po restarcie nie chce się zbootować ten xp’ek. Czyżbym musiał odłączyć 2 dyski i zostawić tylko ten jeden z XP i po zakończeniu instalacji podłączyć i naprawić GRUB’a?

(pawcio1212) #7

napisz czy pozostałe systemy się botują

(liriusz) #8

nie, muszę naprawić GRUB i wtedy wszystko jest normalnie

(Pablo_Wawa) #9

W Win XP najlepiej jest odłączyć na czas instalacji pozostałe dyski (czytałem o tym gdzieś).

A jak masz problem z wystartowaniem systemu XP, to zobacz plik boot.ini na pierwszej partycji pierwszego dysku i ewentualnie go popraw (czasami jest tam wpisany inny dysk fizyczny lub nie ta partycja co powinna, albo jest on na innym dysku i stąd jest problem).