Instalacja 3 różnych systemów

A więc moje pytanie jest jedno - czy trudna będzie instalacja trzeciego systemu operacyjnego? Moje systemy to Win 7 x64 i Ubuntu 12.04, a chciałbym zainstalować albo viste x32, albo xp x32, tylko czy będzie później sporo naprawiania? Najbardziej chodzi mi o loader, czyli GRUB. Usunie się on po takiej instalacji i czy trudne będzie jego przywrócenie? Z pewnością się zapytacie po co mi system 32 bitowy? A po to, że mam starą kartę telewizyjną, do której mogę podłączyć PS3, a że nie ma sterowników na x64 i nie mam pieniędzy na kupno nowej szukam jakichkolwiek alternatyw. Z góry dzięki za pomoc.

Czasami rozwiązaniem jest tryb XP Mode (w Windows 7 Professional lub Ultimate), ale u Ciebie to nie zadziała, bo karta telewizyjna potrzebuje trybu graficznego z overlay’em (czy jak to się nazywa), a ten tryb tego nie oferuje.

Co do GRUB, to po instalacja Win XP musisz wystartować z płytki (lub z pendrive) z jakimś Linuksem (np. Ubuntu) i naprawić boot loader (GRUB’a) - poszukaj w necie konkretnych komend, na pewno są i działają, bo ja też tak rok temu sobie go naprawiałem.

Oczywiście będziesz musiał przygotować jakąś partycję dla Win XP i potem dodać odpowiedni wpis do GRUB’a.

Tu masz przydatne linki:

http://linuxiarze.pl/bootloader/

http://www.cyberciti.biz/faq/grubconf-for-windows-vista-or-xp-dual-boot/

liriusz ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało przeniesieniem tematu do Kosza.

Ok, dzięki wielkie. Jeszcze jedno pytanie. Lepiej instalować Viste czy XP x32? wiadomo, żaden do końca nie wykorzysta powyżej 3,25gb, ale który umiejętniej wykorzysta 4-rdzeniowy procesor i kartę graficzną?

kartę grafiki vista(obsługuje directx 11)

piszę w sprawie tego windows’a. Postanowiłem zainstalować XP, ale mam problem z instalacją. Formatuje dysk, instaluje się normalnie i po restarcie nie chce się zbootować ten xp’ek. Czyżbym musiał odłączyć 2 dyski i zostawić tylko ten jeden z XP i po zakończeniu instalacji podłączyć i naprawić GRUB’a?

napisz czy pozostałe systemy się botują

nie, muszę naprawić GRUB i wtedy wszystko jest normalnie

W Win XP najlepiej jest odłączyć na czas instalacji pozostałe dyski (czytałem o tym gdzieś).

A jak masz problem z wystartowaniem systemu XP, to zobacz plik boot.ini na pierwszej partycji pierwszego dysku i ewentualnie go popraw (czasami jest tam wpisany inny dysk fizyczny lub nie ta partycja co powinna, albo jest on na innym dysku i stąd jest problem).