Instalacja 64-bitowych pclinux os i mageia na jednym dysku


(lukand) #1

Chciałbym prosić o wskazówki w zakresie postępowania zmierzającego do zainstalowania wyłącznie systemów linuksowych na jednym dysku twardym. Czy jest to możliwe przy założeniu rozpoczęcia instalacji na fabrycznie niesformatowanym dysku? Jeżeli nie jest to wykonalne, to jak należałoby wstępnie przygotować napęd, aby zrealizować ideę wyboru systemu do uruchomienia przy każdym włączeniu komputera? Jaką minimalną wielkość dysku powinienem przewidzieć w przypadku takiego przedsięwzięcia?


(eranet) #2

Oczywiście że możesz wgrać obok siebie te dwa Linuxy. Tak, nie musi być fabrycznie formatowany dysk - dysk jest formatowany podczas instalacji. Napisz jaki typ dysku - standardowy czy ssd? 

 

Kolejność instalacji systemów w zasadzie dowolna - oba mają przystępne instalatory graficzne - polecam ich używać zamiast konsolowych odpowiedników (również dostępnych).

 

Co do wskazówek - czytaj co instalator wyświetla a sobie poradzisz bez problemów.


(lukand) #3

dysk jest ze złączem ATA


(eranet) #4

skoro ATA więc instalujesz standardowo.


(lukand) #5

Czy kolejność instalacji systemów jest obojętna? W jaki sposób przeprowadzić cały proces, aby przy starcie komputera pojawiała się opcja wyboru systemu? Na co należy zwrócić uwagę, aby to uzyskać?


(Halvmork) #6

Tworzysz partycję /dev/sda1 i tam instalujesz 1 system, w trakcie instalacji podajesz żeby grub zainstalował się w MBR na /dev/sda, następnie tworzysz partycję /dev/sda2 (jeśli nie zrobiłeś jej wcześniej) i tam instalujesz drugi system, przy instalacji grub-a znów podajesz że ma być w MBR na /dev/sda, instalator gruba powinien wykryć że już jeden system jest zainstalowany i wtedy dopisze do konfiguracji ten drugi system. Przy starcie będziesz miał oba do wyboru, który załadować.


(lukand) #7

Czy przy instalacji pierwszego systemu utworzyć tylko jedną partycję i pozostawić część obszaru dysku bez partycjonowania, czy też można od razu utworzyć wszystkie niezbędne partycje przy pierwszym podejściu a przy instalacji drugiego systemu wskazać stosowną partycję? 


(Halvmork) #8

Możesz utworzyć od razu wszystkie i wskazać przy instalacji.


(lukand) #9

Czy dla dwóch systemów podział na partycje mógłby być następujący:

 

  1. SWAP (wspólny dla obu systemów)

  2. / (dla pierwszego systemu)

  3. /home (dla pierwszego systemu)

  4. / (dla drugiego systemu)

  5. /home (dla drugiego systemu)


(marcin82) #10

Może być taki podział - ja też tak robiłem.

 

Odnośnie systemów i bootloadera. Zależnie od tego, który system będziesz instalował jako pierwszy … na przykład jeśli PCLinuxOS to Gruba zainstaluj w MBR partycji, czyli w VBR.

 

Grub w systemie, który będziesz instalował jako drugi zainstaluj w MBR dysku twardego, a potem przez chainloading w Grub 0.97 podasz ścieżkę do pliku /boot/grub/menu.lst drugiego systemu. Wszystko będzie działać sprawnie, bo obydwa systemy używają Gruba 0.97.


(lukand) #11

Przyznam, że nie kojarzę jak miałbym skorzystać z „chainloading w Grub 0.97”. Czy można to wyrazić w bardziej zrozumiały dla nie-eksperta sposób?


(marcin82) #12

Chainloading z Gruba 0.97 do Gruba 0.97:

http://richardfearn.wordpress.com/2008/03/14/chainloading-from-one-grub-to-another/ .