Instalacja 7 obok partycji recovery (z Vistą)

Posiadam laptopa (dell studio 1555) z dyskiem, na którym fabrycznie zainstalowany jest system Vista HB (dysk c), oraz partycja recovery. Dzięki tej ostatniej mam możliwość skorzystania z bardzo pomocnego narzędzie jakim jest “Program dell factory image restore”, z pomocą którego mogę przywrócić lapka do stanu, w jakim opuścił fabrykę. Zastanawiam się teraz, czy gdybym podzielił dysk c (tworząc dodatkową partycje extended na dane) i zainstalowałbym na nim W7, to czy dalej miałbym możliwość użycia programu PDFIR w opcjach odzyskiwania systemu? Jest jakaś możliwość zabezpieczenia partycji recovery na płytkach DVD?

Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale ja miałem niegdyś w swoim ASUSie partycję recovery, z której po wciśnięciu (chyba F11) w trakcie uruchamiania przywracany był system z dysku twardego, co było bardzo wygodne.

Zainstalowałem na partycji obok drugi system (Linuksa) który nadpisał mi MBR (Grub) i owszem, partycja była, jednak odzyskiwanie już nie działało. Po wciśnięciu klawisza odzyskiwania komputer wyświetlał tylko znak zachęty i nawet po twardym resecie już się nie uruchamiał mimo zainstalowanych systemów.

Z pewnością funkcjonalność odzyskiwania można przywrócić, ja jednak nie znalazłem rozwiązania do czasu sprzedaży komputera, a później nie miałem już takiego problemu - nie posiadam partycji recovery =).

Instalacja tak Windowsa jak i Linuksa zapewne spowoduje nadpisanie MBR - a czy funkcjonalność pozostanie, tego nie gwarantuję.

zrób sobie obraz dysku acronis true image, w razie niepowodzeń będziesz mógł przywrócić stan dysku i danych do stanu pierwotnego

Tak jak zaproponował walterps, w razie bezpieczeństwa, zrobiłem obraz dysku. Nastepnie zainstalowałem W7 na partycji z vista. Niestety po instalacji nowego systemu zniknela opcja przywrócenia dysku do stanu fabrycznego. Myślę, że pomimo tego i tak zostanę przy siódemce (na razie trial enterprise, później professional z msdna). Partycje recovery usunę jak będę potrzebował drugiego systemu (w końcu zajmuje ona partycje podstawową). Nie wydaje mi się, abym kiedyś potrzebował VHB, jednak w razie czegoś zachowam obraz dysku.

Pozdrawiam

Sprawa z recovery na laptopie jest bardzo prosta. Ja również pracuję z Windows 7 Enterprise na notebooku w którym jest partycja recovery. Podzieliłem pozostałe miejsce dysku twardego nie ruszając partycji recovery. Ponieważ mam Lenovo, to przywracanie systemu do VHB odbywa się poprzez uruchomienie komputera nie z włącznika, tylko z przyckisku Thing Pad. Czasem jest tak, że program przywracający się nie uruchamia, więc odpalam Paragon Hard Disk Suite z płyty bootowalnej i ustawiam partycję recovery na aktywną a pozostałe (mam dwie systemowe z Win 7 i XP) deaktywuje. Po takim procesie bez problemu system da się przywrócić do stanu fabrycznego. Instalując Windows 7 nie ryzykujesz utratą partycji recovery. Podziel sobie wcześniej dysk.

Czyli rozumie, że przed przystąpieniem do przywracania systemu wystarczy aktywować partycje recovary (jednocześnie dezaktywując partycje systemową)? Wówczas robiąc restart, automatycznie zbootuje się ww partycja uruchamiając opcje przywracania ustawień fabrycznych?

zdarzyło mi się instalowac Windows 7 na sprzęcie firmy Dell i po instalacji nie ma żadnych problemów z dostępem do partycji Recovery, problemu nie było zarówno po instalacji build 7000 i 7100

niezDarek, mógłbyś mi jednak napisać, czy chodzi Ci o dostęp do tej partycji przez aktywowanie jej (w ten sposób jak opisałem to posta wyżej). Jestem, jak na razie, laikiem w tej materii i potrzebuje nieco łopatologicznego objaśnienia ;).

Nie wiem jak jest w Dellu ale ja mi gdy zadzwoniłem i powiedziałem, że niechcąco usunąłem partycję przywracania od razu zaproponowano przysłanie darmowych płytek z Vistą.

I po dwóch tygodniach dostałem je do domu…

W moim dellu płytkę z Vistą miałem już w pudełku. Chodzi mi jednak w tym temacie o utrzymanie możliwości przywrócenia kompa do stanu fabrycznego “jednym kliknięciem myszki” ;).

No ja jak wykonywałem identyczne operacje jak ty utraciłem możliwość przywracania systemu - szczególnie po tym jak zainstalowałem Sevena na głównej partycji…

Ja tak u siebie na Lenovo robię. Myślę, że nie ma różnicy czy to Dell czy to Lenovo. U mnie aktywowanie partycji Recovery zawsze pomagało, pomaga i będzie pomagać. Oczywiście pozostałe systemowe deaktywujemy.