Instalacja 7 obok partycji recovery (z Vistą)

(Tomasonik) #1

Posiadam laptopa (dell studio 1555) z dyskiem, na którym fabrycznie zainstalowany jest system Vista HB (dysk c), oraz partycja recovery. Dzięki tej ostatniej mam możliwość skorzystania z bardzo pomocnego narzędzie jakim jest "Program dell factory image restore", z pomocą którego mogę przywrócić lapka do stanu, w jakim opuścił fabrykę. Zastanawiam się teraz, czy gdybym podzielił dysk c (tworząc dodatkową partycje extended na dane) i zainstalowałbym na nim W7, to czy dalej miałbym możliwość użycia programu PDFIR w opcjach odzyskiwania systemu? Jest jakaś możliwość zabezpieczenia partycji recovery na płytkach DVD?

(Skladlatex) #2

Nie wiem jak to jest u Ciebie, ale ja miałem niegdyś w swoim ASUSie partycję recovery, z której po wciśnięciu (chyba F11) w trakcie uruchamiania przywracany był system z dysku twardego, co było bardzo wygodne.

Zainstalowałem na partycji obok drugi system (Linuksa) który nadpisał mi MBR (Grub) i owszem, partycja była, jednak odzyskiwanie już nie działało. Po wciśnięciu klawisza odzyskiwania komputer wyświetlał tylko znak zachęty i nawet po twardym resecie już się nie uruchamiał mimo zainstalowanych systemów.

Z pewnością funkcjonalność odzyskiwania można przywrócić, ja jednak nie znalazłem rozwiązania do czasu sprzedaży komputera, a później nie miałem już takiego problemu - nie posiadam partycji recovery =).

Instalacja tak Windowsa jak i Linuksa zapewne spowoduje nadpisanie MBR - a czy funkcjonalność pozostanie, tego nie gwarantuję.

(Walterps) #3

zrób sobie obraz dysku acronis true image, w razie niepowodzeń będziesz mógł przywrócić stan dysku i danych do stanu pierwotnego

(Tomasonik) #4

Tak jak zaproponował walterps, w razie bezpieczeństwa, zrobiłem obraz dysku. Nastepnie zainstalowałem W7 na partycji z vista. Niestety po instalacji nowego systemu zniknela opcja przywrócenia dysku do stanu fabrycznego. Myślę, że pomimo tego i tak zostanę przy siódemce (na razie trial enterprise, później professional z msdna). Partycje recovery usunę jak będę potrzebował drugiego systemu (w końcu zajmuje ona partycje podstawową). Nie wydaje mi się, abym kiedyś potrzebował VHB, jednak w razie czegoś zachowam obraz dysku.

Pozdrawiam

(IrasDeeJay) #5

Sprawa z recovery na laptopie jest bardzo prosta. Ja również pracuję z Windows 7 Enterprise na notebooku w którym jest partycja recovery. Podzieliłem pozostałe miejsce dysku twardego nie ruszając partycji recovery. Ponieważ mam Lenovo, to przywracanie systemu do VHB odbywa się poprzez uruchomienie komputera nie z włącznika, tylko z przyckisku Thing Pad. Czasem jest tak, że program przywracający się nie uruchamia, więc odpalam Paragon Hard Disk Suite z płyty bootowalnej i ustawiam partycję recovery na aktywną a pozostałe (mam dwie systemowe z Win 7 i XP) deaktywuje. Po takim procesie bez problemu system da się przywrócić do stanu fabrycznego. Instalując Windows 7 nie ryzykujesz utratą partycji recovery. Podziel sobie wcześniej dysk.

(Tomasonik) #6

Czyli rozumie, że przed przystąpieniem do przywracania systemu wystarczy aktywować partycje recovary (jednocześnie dezaktywując partycje systemową)? Wówczas robiąc restart, automatycznie zbootuje się ww partycja uruchamiając opcje przywracania ustawień fabrycznych?

(niezDarek) #7

zdarzyło mi się instalowac Windows 7 na sprzęcie firmy Dell i po instalacji nie ma żadnych problemów z dostępem do partycji Recovery, problemu nie było zarówno po instalacji build 7000 i 7100

(Tomasonik) #8

niezDarek, mógłbyś mi jednak napisać, czy chodzi Ci o dostęp do tej partycji przez aktywowanie jej (w ten sposób jak opisałem to posta wyżej). Jestem, jak na razie, laikiem w tej materii i potrzebuje nieco łopatologicznego objaśnienia :wink:.

(Jacob) #9

Nie wiem jak jest w Dellu ale ja mi gdy zadzwoniłem i powiedziałem, że niechcąco usunąłem partycję przywracania od razu zaproponowano przysłanie darmowych płytek z Vistą.

I po dwóch tygodniach dostałem je do domu...

(Tomasonik) #10

W moim dellu płytkę z Vistą miałem już w pudełku. Chodzi mi jednak w tym temacie o utrzymanie możliwości przywrócenia kompa do stanu fabrycznego "jednym kliknięciem myszki" :wink:.

(Jacob) #11

No ja jak wykonywałem identyczne operacje jak ty utraciłem możliwość przywracania systemu - szczególnie po tym jak zainstalowałem Sevena na głównej partycji...

(IrasDeeJay) #12

Ja tak u siebie na Lenovo robię. Myślę, że nie ma różnicy czy to Dell czy to Lenovo. U mnie aktywowanie partycji Recovery zawsze pomagało, pomaga i będzie pomagać. Oczywiście pozostałe systemowe deaktywujemy.