Instalacja Archa obok Ubuntu - kilka pytań [solved]

Witam.

Ostatnio zainteresowałem się dystrybucją Arch Linux i chciałbym zainstalować ją na małej partycji obok Ubuntu. I mam odnośnie tego kilka pytań :

  1. Czy dwie dystrybucje mogą korzystać z jednego /home?

  2. Podobno w czasie instalacji Archa jest problem z GRUBem, jeśli jakiś jego egzemplarz jest już na dysku (??)

  3. Jak mam z płytki Core zainstalować środowisko graficzne (przykładowo GNOME)? Łączę się z internetem za pomocą adaptera wi-fi Sagem XG-760N. O ile mi wiadomo, firmware do tego patyczka usb (zd1211rw) znajduje się na płytce Core. To fajnie, ale co mam pisać w terminalu, aby połączyć się z siecią i ściągnąć potrzebne pakiety?

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc,

Filipsa

Witam.

Co do współdzielonego /home to stanowczo odradzam. Będą z tego tylko same problemy, ponieważ każdy z systemów będzie trzymał tam trochę inne dane, mogą się różnić ścieżki do plików, konfiguracje, a także zapewne programy zainstalowane na jednym i na drugim systemie. Systemy mogą korzystać z jednej partycji SWAP (linux-swap). Co do Gruba - trzeba będzie po prostu dopisać Archa w boot menu Ubuntu (grub od Ubuntu już siedzi w boot sektorach).

Co do instalacji Archa to poczytaj tutaj:

http://wiki.arch-linux.pl/wiki/Instalac … iet.C3.B3w oraz tutaj:

http://wiki.arch-linux.pl/wiki/Arch_Lin … raficznego .

Ok. Dzięki za pomoc :slight_smile:

Ogółem z instalacją Archa radzę uważać, bo można nieźle nabroić sobie. Aczkolwiek wpierw proponuję spróbować kilka razy na maszynie wirtualnej to zrobić :slight_smile: Ja zanim zainstalowałem to na zwykłym dysku rozgryźć musiałem sprawy z netem i repozytoriami. Potem już nie było problemów. Pamiętaj, że Arch ma bardzo szybko świeże pakiety, nie to co Ubuntu. Z tego, co wiem, posiada najnowszą edycję GRUB, które potrafi nieźle nabroić.

@marcin’82

Niekoniecznie. Współdzielenie /home jest, o ile się o tym pomyśli, bezproblemowe.

Wystarczy że użytkownik z ubuntu i z archa będzie miał ten sam UID ale inna katalog domowy (np /home/filip i /home/filip1) - w ten sposób pliki konfiguracyjne nie będą się ze sobą ‘gryzły’. Dzięki temu samemu uidowi nie będzie problemu z np korzystaniem ze wspólnego katalogu np z muzyką (wystarczy porobić symlinki).

Co do meritum:

  1. Już odpowiedziałem

  2. W najgorszym razie- nie instaluj archowego gruba w mbr bądź, co w sumie jest lepszym rozwiązaniem, zainstaluj go na początku partycji z archem (np /dev/sda5 - w zależności na której go chcesz mieć). Później sobie najwyżej przepisz wpisy do jajka archowogo (wzięte z archowego /boot/grub/menu.lst) do o pliku menu.lst w ubuntu

  3. Nie mam pojęcia - ale obejrzyj sobie sobie archowy program netcfg2 http://wiki.archlinux.org/index.php/Network_Profiles ). Że nie wspomnę o fakcie, iż najprostszym rozwiązaniem byłoby podpięcie kabelka :wink:

pozdrawiam

Nie wiem skąd to wiesz ale ja posiadam Gruba Legacy tzn. 1.5, Debian obecnie oferuje instalację Gruba2, podczas instalacji Archa nie przypominam sobie aby do wyboru był Grub2, chyba że coś ominąłem ale Archa instalowałem kilka miesięcy temu a skleroza nie boli, lecz postępuje a u mnie bardzo szybko :stuck_out_tongue: Gruba możesz śmiało instalować albo zostawić ten od Ubu i pominąć ten krok, instalacja Archa nie jest wcale taka trudna, trzeba tylko czytać dokładnie wszystko i mieć minimum wiedzy na temat Linuksa :slight_smile:

Jak już załadujesz firmware i będziesz miał dostęp do neta to wykonaj:

pacman -Suy

pacman -S xorg-server xf86-video-nv gnome

Widzę w opisie, że masz kartę Nvidii, więc ja podałem Ci sterownik otwarty, więcej sterowników znajdziesz tu:

roobal@archlinux:~$ pacman -Ss nvidia

extra/nouveau-drm 20090612-2

    nvidia opensource X driver

extra/nvclock 0.8b4-1

    A small utility which allows users to overclock NVIDIA based video cards

extra/nvidia 185.18.14-1

    NVIDIA drivers for kernel26.

extra/nvidia-173xx 173.14.18-3

    NVIDIA drivers for kernel26, 173xx branch.

extra/nvidia-173xx-utils 173.14.18-1

    NVIDIA drivers utilities and libraries, 173xx branch.

extra/nvidia-96xx 96.43.11-5

    NVIDIA drivers for kernel26, 96xx branch.

extra/nvidia-96xx-utils 96.43.11-2

    NVIDIA drivers utilities and libraries, 96xx branch.

extra/nvidia-utils 185.18.14-1

    NVIDIA drivers utilities and libraries.

extra/xf86-video-nouveau 0.0.10_git20090612-1 (xorg-video-drivers)

    Open Source 3D acceleration driver for nVidia cards (eperimental)

community/libvdpau 180.44-2

    NVIDIA vdpau library

archlinuxfr/nvidia-driver 173.14.12-1

    Driver for custom kernel

archlinuxfr/nvidia-driver-71xx 71.86.06-1

    Driver for custom kernel - old 71xx branche

archlinuxfr/nvidia-driver-96xx 96.43.09-1

    Driver for custom kernel

archlinuxfr/nvidia-driver-beta 177.68-1

    Beta driver for custom kernel

roobal@archlinux:~$

wybierz odpowiedni i zamień z xf86-video-nv. Ponieważ Gnome to metapakiet, system zapyta czy chcesz instalować wszystko czy wybrane elementy. W Archu Gnome jest bardzo rozbite na poszczególne pakiety, więc można instalować co się podoba a nie jak w Ubu, że jakiś program jest zależnością i nie da się go usunąć, bo pół środowiska się posypie :slight_smile:

Pozdrawiam!

Poczytaj o:

iwconfig

iwlist

Zapodaję linka do wiki

http://wiki.arch-linux.pl/wiki/Strona_g%C5%82%C3%B3wna

Najpierw spokojnie sobie poczytaj, zanotuj najważniejsze rzeczy i do dzieła.

Arch wbrew pozorom wcale nie jest trudny do postawienia, a w razie problemów masz polskie forum

http://forum.arch-linux.pl/

Pozdrawiam

@OrionStar

Już się bawiłem w wirtualu Archem, jeśli chodzi o proces instalacji i ogólnie ok. Uruchamiania systemu już nie umiałem wytrzymać i na tym skończyłem zabawę z maszyną wirtualną.

@szymon_g

Wielkie dzięki za rozwiązanie problemu ze współdzieleniem partycji /home. A co do kabelka to niestety nie mam takiej opcji. Chętnie bym tak zrobił, tylko że 20-metrowy kabel ciągnący się przez cały dom nie wygląda zbyt ładnie, nie wspominając o tym, iż nie mam takiego kabla, ani karty sieciowej z wyjściem ethernet.

@roobal

Wow, to są nawet otwarte sterowniki do Nvidii, a gdyby mi się nie podobały to zamknięte firmware też bezproblemowo można wgrać. Coraz bardziej mi się ten Arch zaczyna podobać :slight_smile: Natomiast jeśli chodzi o GRUBa to wyjdzie w praniu chyba. No bo jakby się coś posypało to zawsze można bezproblemowo wykonać reinstalację bootmanagera z płytki livecd z Ubuntu.

@kynski

Już na wiki Archa wszystko przeczytane, thx.

@moongoose

Poczytane i ponotowane. I dzięki za słowa wsparcia. No to do dzieła!!

Nie tylko w Archu masz sterowniki otwarte NV.

Pozdrawiam!

Arch zainstalowany (dlaczego tak późno? - zabrakło płyt cd :stuck_out_tongue: ) i sytuacja jest następująca. Połączyłem się z internetem, Gnome, Xy, sterowniki do nv, hal i dbus pobrane, user dodany, reboot systemu, no i… Klapa. GDM nie uruchomił się automatycznie, klawiatura i myszka nie działa (usb), czyżby trzeba było dodać moduły do uruchomienia w rc.conf, bo tak mi się po uszach, czy też raczej oczach obiło… Poźniej robiłem w tekstowym ls /home, a tu tylko lost&found zamiast katalogów userów z Ubuntu, bo chciałem spróbować tego triczka ze współdzielonym /home i tak też zrobiłem, przynajmniej w części. Przestraszyłem się no i szybko zreinstalowałem GRUBa z płytki liveCD Ubuntu i na szczęście pliki są, potem pierwszy w życiu backup i to tyle. Co mam zrobić, aby dodać Archa do GRUBa (archowy /boot jest na sda7 , / na sda8 , a kernel najnowszy jaki jest dostępny w stabilnych repozytoriach) Ratunku!! :stuck_out_tongue: .

Dodadałeś daemony do rc.conf? GDM, network i kilka innych polecam dodać do rc.conf w ten sposób: @network, @gdm w ten sposób internet i inne demony będą ładowane w tle zamiast podczas rorzuchu, co spowoduje że nie będzie opóźnienia w rozruchu, u mnie dhcp potrafiło ok. 10 - 20 sekund pobierać adres :slight_smile:

Przepisz wpisy Archa z /boot/grub/menu.lst, podmontuj na Ubuntu jego partycje i przeklej wpisy, wkleiłbym Ci moje menu.lst ale wróciłem na Debiana i wywaliłem Archa, który dla mnie jest zbyt niestabilny (poza tym tęskniłem za Debianem on ma to coś w sobie :slight_smile: ).

Pozdrawiam!

Ok. Sprawdzę jutro. Bo już w trakcie instalacji poustawiałem daemony do uruchamiania. Czy nie jest w Archu jakoś tak, że każda większa aktualizacja czyści pliki konfiguracyjne? Na szczęście jest na to sposób - coś się wklepuje w pacmanie, czy jakoś tak.

Masz zupełną rację. Niektóre distra, jak na przykład właśnie Debian, mają taki ciepły, miły, qrcze, jak to określić, a jednocześnie profesjonalny klimacik :slight_smile: . Co prawda mnie to coś, co ma Debian, OpenSolaris, czy Fedora do 9-tego wydania, zwykle odstrasza, ale chciałbym na takim czymś działać, bo Ubuntu jest no takie zgoła inne i nie ma tej atmosfery. Dlatego zainteresowałem się Archem. To jest na razie taki punkt startowy, choć nie wykluczone, że ta dystrybucja na długo pozostanie na moim dysku, później może znowu spróbuję Debiana z większą ilością doświadczenia po użytkowaniu Archa.

Pozdrawiam i dobrej nocy życzę

Filipsa

Edit :

No dobra, wszystko ustawione tak jak kazałeś, no i uruchamiam Archa i do chwili startu GDM wszystko ok, ale kiedy wczyta się już ten przeklęty ekran powitalny, przestaje działać klawiatura i myszka :frowning:

Masz dwa wyjścia do wyboru, korzystać ze standardowych sterowników dla klawiatury:

pacman -S xf86-input-mouse xf86-input-keyboard

Albo używać nowego sterownika klawiatury evdev, do tego musisz mieć zainstalowany hal i dodany do demonów w rc.conf:

pacman -S xf86-input-evdev hal

do rc.conf dodaj w lini daemons @hal.

Pozdrawiam!

Też doszedłem do tego z halem, tyle, że hala i dbusa omyłkowo wpisałem do modules, zamiast do daemons i teraz jest problem, żeby to zmienić, bo kiedy wystartuje GDM to jest za późno, tak samo w Arch Fallback, czy jakoś tak. Jak można wyedytować rc.conf bez klawiatury, proszę Cię. Kończmy ten temat, bo niechciałbym sprawiać kłopotu. Już tylko błagałbym o rozwiązanie problemu i the end. Później jeszcze przeczytam jakieś wiki, czy coś w tym stylu, żeby się doedukować.

Pozdrawiam

Filipsa

Edit :

A gdybyś mógł, jeszcze drogi @roobalu (to się odmienia?? :P) podać mi gotowe polecenie do dodania użytkownika, powiedzmy o nazwie konqui, z uprawnieniami do korzystania z sudo, audio, video, storge, floppy i co to tam jeszcze jest i z hasłem przede wszystkim, to byłbym ci wdzięczny do końca życia, bo mi coś się z tym useradd nie udało.

Możesz to zrobić z poziomu Ubuntu, podmontuj tylko partycję, możesz się odrazu chrootować w celu dodania nowego użytkownika. Albo odpal Archa w trybie tekstowym, w tym celu w Grubie kliknij e na pozycji Archa, wejdziesz w tryb edycji, zaznacz pozycję kernel i wciśnij znowu e i dopisz na końcu single, wciśnij enter i b, aby uruchomić system, podajesz hasło roota i działasz. Nowego użytkownika dodajesz:

adduser konqui

gpasswd -a konqui audio

gpasswd -a konqui video # i tak dalej, kolejn grupy.

Tak można odmieniać moją ksywkę :stuck_out_tongue: :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dzięki!! Wszystko działa! To może jeszcze tylko jedno pytanko :wink: . Czy te całe paczki AUR są od razu w repozytoriach, czy trzeba coś tam dodać do Pacmana?

Pozdrawiam,

Filipsa

Arch User

Edit :

To może kolejne pytanie, teraz naprawdę ostatnie. Co mam wpisać w consolefont? Bo kiedy robię to według wiki na polskiej stronie Archa to mi podczas uruchamiania errora wywala, że nie ma takiej czcionki, a później w terminalu niektóre polskie litery są zastępowane kwadracikami.

Do AUR możesz zainstalować np. Yaourt, który akurat używam, jest jeszcze kilka innych narzędzi, jakie wybrać poczytaj na Wiki i poczytaj czym jest AUR, w skrócie to paczki z pkgbuildami tworzonymi przez społeczność a nie przez deweloperów Archa, dlatego nie ma ich w oficjalnych repozytoriach, tyczy się również portów.

Co do consolefont to ja miałem tam kiedyś wpisaną jakąś czcionkę ale teraz nie mam nic i wszystko działa, ja tego nie konfigurowałem, bo mi do niczego nie potrzebne, poczytaj na wiki tam na pewno więcej znajdziesz albo przeszukaj forum Archa, pełno tam rozwiązań.

Pozdrawiam!

No, to jeszcze raz dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam,

Filipsa :slight_smile:

Tu jest ale też z useradd choć powinno dziłać: http://wiki.arch-linux.pl/wiki/Przewodnik_Pocz%C4%85tkuj%C4%85cego. Też się zbieram właśnie do instalacj Arch obok Ubuntu. Też właśnie doczytowuje :slight_smile: jak współdzielić /home prze dwóch użytkowników różnych dystrybucji.

EDIT: hehe, nie zobaczyłem, że jest druga strona w tym wątku…