Instalacja auroxa

Jak go instaluje (9.3) to jednym z kroków jest partycjowanie

I trzeba jakies root ustawiac

Chce zrobić tak : mam twardziela podzielonego na c,d,e,f

no i na c -windows d- gry i progsy e- chce linuxa

f- pliki z internetu jeszcze nie “przetworzone”

I co w związku z tym?

Root; w tym przypadku pewnie chodzi Ci o punkt montowania.

Partycjonowanie? :shock:

Czy aby na pewno masz legalnego Auroksa?

No to do roboty. Po co się chwalisz?

Auroxa mam kupowanego w sklepie razem z dodatkowymi plytami z programami (30zł ) wiec jest legalny

Robie tak partycjonowanie ręczne i wybieram ten dysk e no i pisze ze nie ustawilem root i nie wiem jak to zrobić i jak zainstalować

root to administrator systemu musisz ustawić sobie hasło dla root-a

Wydaje mi się, ze jednak nie o to chodzi.

Chodzi o montowanie partycji np hda1 to root czyli “/” (caly szkielet folderow) kolejna moze byc np hda2 i /home katalogi domowe uzytkownikow nastepna mozesz sobie dac np hda3 /usr czyli tam gdzie instaluja sie programy i inne nieodgadnione rzeczy. Wlinuxie nie ma takiego podzialu na partycje jak w windowsie wszystko jest montowane w katalogach na partycji “/”

Chyba troche namotalem ale siedze juz ponad 12 godzin w robocie i glowka peka

to mniej wiecej wiem ale w dalszym ciagu nie wiem jak zainstalowac tego auroxa i pozostawic dane z windy

Na auroxa mam jedna partycje (22 gb)

matiit dla przykladu mialem kiedys windowsa i jakiegos tam nvm linuxa w jednym domku. Dysk byl podzielony na 5 partycji 1 windows systemowa na ntfsie 2 fat na smieci pod windowsa i 3 kolejne pod linuxa.

Podczas instalcji w instaltorze wybralem 3 partycje i jej punkt monotowania jako root czyli /, 4 partycje pod moje pliki domowe czyli punkt montowania /home czwarta najmniejsza to byl tzw swap (partycja wymiany) partycji 2 tam gdzie fat dalem punkt montowania /mnt/windows partycji systemowej windowsa pod linuxem nie montowalem w ogole bo i tak proby zapisu na ntfsie z linuxa nie dzialaja nazbyt fajnie a i mozna rozwalic sobie system

a tak dla wyjasnienia linux oznacza sobie partycje/dyski w ten sposob hdXY gdzie x to np a b c d co oznacza kolejnosc dyskow i jak sa podpiete np hda to master na pierwszym IDE hdb to slave na 1 IDE hdc to master na 2 IDE i tak dalej dyski podpiete przez SCSI sa oznaczane jeszcze inaczej a Y to numerek partycji np hda1 to partycja primary na masterze podpietym do 1 IDE

Musisz okreslic odpowiednie partycje i odpowiednie punkty montowania

Wiecej grzechow nie pamietam jesli popelnilem gdzies blad niech ktos rzuci kamien i mnie poprawi przy okazji :slight_smile:

//EDIT

A tak na marginesie to nie ma juz jakiejs nowszej wresji auroxa ? cos mi sie widzialo ze jakas 10 albo 11 widzialem w sklepie, nie pamietam…

A nie możesz utworzyć wolnej przestrzeni na dysku. Wtedy wybrać przy instalacji automatyczny podział na partycje i użyj pustej przestrzeni na dysku.

No mam wolna partycje e

ale troche wolnego miejsca ma mna wszystkich partycjach i boje sie ze utrace dane

A moge jeszcze zainstalować UBUNTU 5.10 ale podobno jest trudniejszy w instalacji i w użyciu

To prawda, bez wieloletniego doświadczenia z systemami Uniksowymi nie ma nawet co tykać tego systemu :diabel:

Swoją drogą - ciekawe gdzie takie bzdury wyczytałeś…

Nie chodzi o wolną partycję, ale o pustą przestrzeń dysku. Użyj jakiegoś menagera partycji, aby zmniejszyć/usunąć jakąś partycję. Uzyskaj wolne niezpartycjowane ok.5GB pownno wystarczyć.

cece nie masz litosci =]

Ja bym to nazwał inaczej. :frowning:

A ja powiem tyle, śmierdzi leniem na odległość. Polecam odpalić Google i wpisać aurox+instalacja

(nie zwracać uwagi na numer wersji Auroksa, instalator jest taki sam)