Instalacja coolera cpu + pasta

mam pewien problem. Otóż za kilka dni będę musiał się zmierzyć ze złożeniem komputera do kupy. trochę o tym czytałem i dowiedziałem się, że największy problem jest zawsze z mocowaniem płyty głównej do obudowy oraz, a właściwie przede wszystkim instalacja nie tyle samego procesora jak tego całego coolera. Czytałem o tym, oglądałem filmiki instruktażowe, również o nakładaniu pasty termoprzewodzącej na rdzeń procesora. Jednak po analizie niektórych filmików instruktażowych dochodzę do wniosku, że czegoś nie rozumiem w tym wszystkim.

Jeśli w filmiku chcą pokazać jak zainstalować cooler wykorzystując przy tym pastę termoprzewodzącą to procesor jest tak jakby pozbawiony teć swojej metalowej pokrywki na wierzchniej części, a pastą smarują rdzeń. Jeśli natomiast w video omija się nakładanie pasty to cooler “osoba pokazująca” nakłada po prostu na procesor z tą śmieszną metalową obudówką.

składając własny komputer będę miał do czynienia z athlonem z podstawką typu AM2 (model AMD Athlon 5000+ 64 x2 BOX) i tutaj pojawiają się moje kolejne pytania:

  1. Czy procesor ten ma tą metalową obudowę (chociaż wydaje mi się, że każdy procesor ją ma)?

  2. Czy procesor ten ma już nałożoną fabrycznie jakąś pastę?

  3. Jeśli odpowiedź na pytanie nr 2 brzmi: “tak” to:

a) czy będę musiał się jej pozbywać i nakładać własną?

b) w jaki sposób rozsmarować fabryczną pastę? (jak w ogóle wygląda pasta nałożona fabrycznie?)

ponadto mam jeszcze obawy co do podłączania wszystkich kabelków do płyty głównej oraz podłączenia wszystkiego od zasilacza. Czy w instrukcji do płyty głównej będzie wszystko jasno opisane?

Wiem, że troche przesadzam i wyolbrzymiam “problem” złożenia komputera, ale będę to robił pierwszy raz w życiu i nie chcę przez jakiś głupi błąd tracić pieniędzy. wolę zgromadzić wiedzę przed samym złożeniem i po prostu wiedzieć co muszę zrobić.

Proszę o odpowiedzi doświadczonych użytkowników i oczywiście z góry za nie dziękuje.

EDIT: jest noc więc odpowiedzi prawdopodobnie rano dopiero przeczytam (jeśli takie w ogóle będą). Proszę jednak odpowiadać konkretnie, bo 1 zdanie mi prawdopodobnie wszystkiego nie wyjaśni. Jeszcze raz dziękuję i dobranoc:)

Na AM2 każdy ma, starsze procesory nie miały socket 462 (A), 370.

Pasta jest pre aplikowana na spodzie chłodzenia boxowego, ale osobiście bym ją zmył i nałożył na proca np arctic silver 5, ale można ją zostawić boxowe pasty nie są tak tragiczne jak dawniej np przy s754 pasta boxowa jak złapała się proca to często wyrywało się proca razem z chłodzeniem.

Nie trzeba smarować, wystarczy zdjąć folię/ pokrywę ze spodu chłodzenia i zamontować chłodzenie na procu, wygląd - szara, gęsta papka.

zawsze znajdzie się ktoś z bez sennością :wink:

To co miesiąc temu zobaczyłem na box’ie intela e2180 to była tragedia. To nawet nie była pasta tylko jakaś plastikowa tarka na dodatek nierozłożona poprawnie i ciężko schodziła, trzeba było użyć chusteczki+siły :slight_smile:

tak więc jeśli będę smarował własną pastą to na nakładać na tą metalową obudowę, tak?

Tak. Niewielką ilość pasty rozsmarować delikatnie na procesorze a następnie nałożyć radiator.

hmm… no to nie powinno być większych problemów…

Wracając do podłączania to jest coś co można pomylić i podłączyć nie tam gdzie się powinno?

Jak poślęczysz trochę nad instrukcją od płyty głównej to nie będzie problemu z podłączeniem kabelków. Najczęściej dają zdjęcia jak mają być podłączone kable. Najwięcej zabawy jest z kabelkami od obudowy - ale w instrukcji też są rozpisane wszystkie piny płyty głównej.

Praktycznie wszystkie gniazda i kable zrobione są tak żeby nie podłączyć na odwrót. Wspieraj się instrukcją to dasz radę.

Cierpliwości i spokoju i wszystko się uda - prędze czy później :wink: