Instalacja DOS-a - problem

Ściągnąłem niedawno oryginalne obrazy dyskietek (*.img) instalacyjnych DOS-a. Pytanie brzmi: jak go zainstalować? Kiedy bootuję za pomocą pierwszej dyskietki przy starcie komputera wyświetla się komunikat “non system disk” czy coś takiego. Dzisiaj rano próbowałem też bootować ze zwykłej dyskietki startowej- też nic :-(. Jakieś pomysły?

Zainstalować DOSa na współczesnych komputerach to może być problem. DOS nie rozpozna partycji sformatowanej w systemie FAT32 a tym bardziej NTFS, tylko co najwyżej FAT16, nie rozpozna też dużych dysków. Same kłopoty :frowning:

DOS - widzi tylko swój własny system plików - FAT16, inne są dla niego niewidoczne i nierozpoznane ;/

Zwykła dyskietka - ? np. Win98SE(FAT16,FAT32), także nie zobaczy systemu plików których nie zna np NTFS z WinNT,

WinXP … :PPP

Chcę go zainstalować na pewnym archaicznym sprzęcie (Pentium 486 DX4, 100mhz ; 20MB RAM ; 500MB HDD) posiadającym TYLKO stację dyskietek. Jako, że Windows 95 padł, a nie chce mi się go na nowo instalować (chyba cały dzień bym dzielił na part-y i latał z dyskietkami) zdecydowałem się właśnie na DOS-a

Ściągnąłem z internetu dyskietkę startową Win95, a wcześniej był tam system WIn95, a partycję sformatowano bodajże FAT32.

Więc musisz ją przeformatowac na FAT 16

format /? - i poczytaj

Oczywiście pisząc o DOSie masz na myśli FreeDOS - bezpłatny. Ponieważ MS DOS (Microsoftu) taki nie jest się go nie ściąga ino kupuje (co pewnie też nie jest proste)

Win95 widzi normalnie FAT16,

dopiero od Win95 OSR2 widzi FAT16/FAT32 ;/

Sprawdzić czy dysk jest przygotowany do instalacji:

  • zabootować się z dyskietki,

  • fdisk - sprawdzić czy dysk jest podzielony na partcje, czy rozpoznawany jest format oraz uaktywniona jest 1 partycja,

w przeciwnym razie podzielić [fdiskiem] na partcje, ustawić aktywną partycję, [format]-formatować partcję + ew.

przenieść system z dyskietki na na HDD.

PS

Jeżeli już tak bardzo chcesz użyć DOS to użyj lepiej tego z Win98SE, można go przenieść (w wersji min)

z dyskietki startowej Win98SE :wink:

Chyba nie zrozumieliście. Ja nie mogę w ogóle uruchomić komputera, bo wspomniane DOS i dyskietka startowa nie działają, a na dysku twardym nie ma Windows-a '95, bo coś się zepsuło :-/

;/ Wejść w BIOS (typowo przez DEL na starcie) i ustawić bootowanie na FDD :PPP

To jest laptop, i zawsze miał ustawione “Boot: Automatic” i oznaczało to bodajże floopy --> HDD --> cała reszta. Z bootami jest więc wszystko w porządku, przed chwilą wszedłem za pomocą FreeDOS-a i zobaczyłem, że dysk jest całkowicie pusty. Skopiowałem więc system z dyskietki na dysk twardy, ale dalej nie chce się uruchomić bez dyskietki :-/

To tan DOS, którego ściągnąłem był jakiś niedziałający, już sobie poradziłem, przepraszam za kłopot. temat można zamknąć.

FreDOS obsługuje FAT32 i duże dyski twarde - pl.wikipedia.org/wiki/FreeDOS