Instalacja drugiego systemu na Ubuntu

Witam

 

 

Chciałem zainstalować inny system.Dużo tego jest ale mam już gotowego bootowalnego LinuxMint.

 

Ubuntu to jest jedyny system jaki  mam aktualnie. Całość jest na jednej partycji (to znaczy stworzyłem tam jakieś zgodnie z instrukcją przy instalacji).

 

Pytanie jest takie czy LinuxMint mam instalować w podobny sposób oraz gdzie ? Czy powinien stworzyć wcześniej w Gparted jakieś nowe partycje jeśli tak to to jakie ? Oczywiście chce aby ubuntu został mi na komputerze oraz dane jakie tam są .

 

Zamieszczam w załączniku SCREEN z Gparted aktualnego podziału na “partycję” . Troszkę nie kumam do końca tych partycji dlatego umiescilem w cudzyslowie.post-131602-0-71805600-1429949710_thumb.

 

 

Cześć

1 możliwość zainstaluj linux mint w maszynie wirtualnej: sudo apt-get install virtualbox

2 możliwość zainstaluj linux mint na dysku - instalator powinien zaproponować nowy podział partycji - należy wydzielić miejsce z partycji home

3 możliwość gparted zmniejszenie partycji - partycja podstawowa /dev/sda3 /home - zmniejszyć

Uważaj na dane na partycji - kolor żółty to dane zajęte na tej partycji

Najlepiej będzie manewrować partycją z livecd Minta przed instalacją, gdyż Ubuntu nie pozwoli Ci operować na zamontowanej partycji. Jeśli masz jakieś ważne dane w /home, np. zdjęcia, ważne dokumenty. Koniecznie zgraj je na inny nośnik. W teorii wszystko powinno się udać, a w praktyce (zwłaszcza wśród osób początkujący) bywa tak, że coś się zawiesi, coś pójdzie nie tak i dane szlag trafia, potem trzeba marnować czas na ich odzyskiwanie. Jeśli nie masz ważnych danych, zmniejsz po prostu sda3 i w to miejsce utworzysz nowe partycje.