Instalacja dwóch systemów win7 i winxp podział partycji

Witam, mam nowego laptopa hp i chce zainstalować na nim dwa systemy - win7 i winxp. Jak sie do tego zabrać, jak i w czym podzielić partycje. Który system instalować pierwszy.

Na codzień bede używał tylko Win7 tylko czasami chce sie przełączyć na xp. Czyli zeby odrazu właczał win7 a jak bede chciał sobie przełaczyc na xp to spod win7 sobie uaktywbie ekran wyboru podczas uruchamiania.

Teraz na laptopie jest SUSE Linux Enterprise Desktop 10. Chce go usunąc i zainstalować dwie windy.

Dysk jest jeden 320Gb. Teraz jest juz partycja D:HP_Tools- jakieś narzedzia syf od hp(1.9gb) no i reszta dysku

Od czego zacząć. Zbootować najpierw win7 i tam spod instalatora stworzyć partycje C;na win7(40gb) i odrazu sie stworzy partycja 100Mb a reszte zostawić nie podzieloną czy jak i wyjśc z instalatora win7. Nastepnie zbootować instalator xp i tam wydzielić sobie ztych niepodzielonych partycje C:pod xp (5Gb) i reszte zostawić czy jak zrobić jeszcze dysk logiczny E:reszta dysku (265gb) i zainstalować XP do końca.

Nastepnie zbootować win7 i go też zainstalować na wcześniej stworzonej partycji (40gb)

Chciałbym mieć dwa systemy i w win 7 byłyby dyski C;win7(40gb) D;winxp(5gb) E:różności(265gb) i ewentualnie F;HP_tools(1.9gb)

A w win xp C;winxp(5Gb) D:win7(40Gb) E:Różności(265Gb) no i ten F;HP_tools(1.9 Gb)

Proszę o wszelką pomoc.

Pozdrawiam

Najpierw zainstaluj XP później 7 http://www.trochetechniki.pl/Windows-7- … age,1.html

Dostaniesz Nobla, musisz tylko udowadnić, że da się na dysku utworzyć partycje C,D,E spod instalatora Win XP,

następnie utworzyć inne partycje C,D,E spod instalatora Win 7.

Podział dysku byłby taki: C,C,D,D,E,E.

P.S. Dysk dzieli się na partycje tylko raz. Potem możemy dodawać partycje, usuwać, zmieniać rozmiar,(lub oczywiście usunąć wcześniejsze partycje i dokonać nowego podziału dysku)

Ważne, aby dysk podzielić z sensem. Tworzenie partycji 5GB mija się z celem.

4a8805135cb040a9m.jpg Zrobiłem podział dysku na partycje instalujac winxp nastepnie zainstalowałem win7, i teraz mam jak wyżej. Win 7 mam na C; na D; mam xp a E jeszcze nie sformatowałem. ale chciałbym jeszcze zabrać z niego te 10gb i poszeżyć C; z win7. Bo mysle że te 40gb to troche mało moze być.

Tak jak mówie na E jeszcze nic nie ma i tylko trzeba sformatować go żeby był do użytku.

Win 7 sie uruchamia moge zmienic na xp.

Jak powiekszyc ten C; z win 7 Da sie. Prosze o rady

Cześć

Dziwnie podzieliłeś ten dysk ale to nie moja sprawa.

Spróbuj wydzielić z partycji E tyle miejsca ile potrzebujesz i dołączyć do partycji C.

Ewentualnie usuń dysk logiczny E i z uzyskanego wolnego miejsca część dołącz do partycji C.

Następnie z pozostałego wolnego miejsca ponownie utwórz partycję E.

Dzięki a jak ty byś podzielił ten dysk. Podpowiedz wszystkie sugestie mile widziane.

Ten z win xp to tylko raz na 2 tygodnie bede uzywał i nic tam nie bede robił oprócz diagnostyki samochodowej podłączanie samochodu logi itp. A windows 7 bede używał ciodziennie. Ile byś dał na partycje windowsa 7 i ile na inne partycje i jakie i do czego by miały byc

Pozdrawiam

Cześć

Kwestia podziału dysku na partycje jest sprawą tak indywidualną że każdy to robi wg. swojego uznania.

Przykładowo: ja zarówno Windows XP jak i Windows 7 zainstalowałbym na partycjach podstawowych (w przyszłości jeżeli skasowałbym jeden system łatwiej będzie przydzielić wolne miejsce drugiemu).

Dodatkowo osobna partycja podstawowa bądź dysk logiczny na partycji rozszerzonej na dokumenty itp. i gotowe.

Ile miejsca przeznaczyć na system to też kwestia indywidualna uzależniona m.in. od tego ile programów instalujesz na partycji z systemem, czy przechowujesz na niej dane etc.

Ja dla systemu Windows 7 w wersji 64 bitowej, utworzyłem partycję 60GB i ponad połowa z niej jest wolna. Tyle tylko że programów zainstalowanych na dysku mam bardzo mało, gier wcale nie instaluję ponieważ z nich nie korzystam więc dużo miejsca na partycji systemowej nie potrzebuję.

Jeżeli masz Windows 7 w wersji Professional bądź wyższej może warto zainteresować się trybem XP Mode zamiast instalować oddzielnie Windows XP?

Niestety vag.com (nie mylić z polskim vagiem) nie pójdzie na 64 bitowym windowsie w virtualu w xp-mode może w x32 ale w tym więcej kombinowania niż to warte i jeszcze denerwować sie że podczas logowania rozłącza i ustawianie portów usb itp.

A ja już nie mogę zmienić partycji żeby była podstawowa ta z win7? Bo dzieliłem partycje w instalce xp, wszyscy radzili żeby instalować najpierw xp. no i później trzeba było w instalce win 7 zrobic podstawową paerycje a ja tylko wskazałem na której ma instalować. I co nawet nie stworzyła sobie tej partycji 100mb ?a powinna nie? Teraz bym musiał usunąć win7 i jeszcze raz? Opłaca sie?

Cześć

O ile dobrze pamiętam Windows 7 tworzy 100 MB partycję tylko wtedy gdy na dysku nie żadnej partycji.

Ja wyżej przedstawiłem tylko sposób jak dodać miejsce do partycji oraz jak ja podzieliłbym dysk.

Decyzję co dalej zrobić pozostawiam tobie.