Instalacja dwóch systemów. Win7 i XP

Witam. Mam trzy dyski: C, D, E. Na “C” mam windowsa xp. Chciałbym zainstalować na dysku “D” windowsa 7. Jak to zrobić?

Czy jest to bezpieczne, i czy nie będzie potem z tym problemów?

C, D, E , to chyba partycje jednego dysku ? Jakiej wielkości ?

Windows 7 ma pewne wymagania sprzętowe, trochę większe niż Win XP.

W zasadzie nie powinno być żadnych problemów z posiadaniem dwóch systemów operacyjnych.

Podaj może jakieś konkretne info na temat parametrów twojego komputera, na którym to chcesz zainstalować Windows 7.

AMD Athlon II X2 250 3,01 GHz

2,00 GB RAM

Dysk twardy 500 GB

GeForce GT 240 1GB RAM

Windows 7 powinnien chodzić

kubbun14 ,

Zapoznaj się z tematem i popraw tytuł tematu na konkretny, mówiący o problemie. W celu dokonania zaleconej korekty proszę użyć przycisku Edytuj przy poście otwierającym ten temat.

Zignorowanie zalecenia będzie skutkowało usunięciem tematu do Kosza.

Według podanych parametrów nie powinno być problemów z Windows 7 może niektóre gry bardziej wymagające które stykły na XP mogą gorzej chodzić na 7. Ale jak będziesz miał Xp to się przestawisz na niego w daną grę żeby pograć. Przy instalacji 7 musisz pilnować żeby zainstalowało się na partycji D albo poznasz po rozmiarze partycji pewniej będzie jak ma inny rozmiar od pierwszej . A rozmiar na 7 conajmniej 20 GB albo więcej . Jak Ci się prawidłowo zainstaluje to przy rozruchu kompa wyświetli się menedżer rozruchu wyboru systemu i domyslnie będziesz miał zaznaczony ostatni instalowany czyli 7. W 7 w zarządzaniu dyskami jako C będzie widoczne 7 gdzie pod xp i programami do partycjonowania dyskami z dos będzie 7 na D o ile tak zainstalujesz. Po każdym uruchomieniu XP znikają punkty przywracania Windows7 obojętnie czy to zrobione automatycznie czy przez Ciebie tak że miej to na uwadze i możesz zrobić obraz partycji W7 dla bezpieczeństwa. Możesz przewertować internet wpisując w google: instalacja Windows7, albo Windows7 jako drugi system. Masz link pierwszy z brzegu znaleziony temat w google http://www.centrumxp.pl/Windows7/1960,W … ws-XP.aspx

Czy inne strony poczytasz naprzykład samej instalacji W7 żeby się podszkolić.

@hirem

Dzięki, że mi to jakoś wytłumaczyłeś.

Martwię się tylko o to żebym czegoś nie zepsuł, bo później będę siedział godzinami żeby to naprawić.

Po zainstalowaniu win 7 mogę już z niego korzystać, czy będę musiał instalować jakieś sterowniki albo coś innego?

Rozumiem twoje obawy jeśli nie instalowałeś jeszcze sam i czasem można źle zrozumieć czy nawet nie wiedzieć co wybrać co wpisać. I można coś żle zrobić to jakbyś mógł to poproś kogoś doświadczonego dla pewności. Chyba że jeszcze przewertujesz internet i pooglądasz strony na temat instalacji W7 i Windows 7 jako drugi system też filmiki . I nabierzesz większej pewności ponoć instalacja Windows 7 jest prostsza jak XP . Ale sam zdecydujesz czy czujesz się na siłach bo sytuację masz taką żeby nie zepsuć Xp który już masz na dysku. Bo na czystym dysku instalacja nie było by wielkiej straty jakby coś nie wyszło.

Po zainstalowaniu Windows 7 ma on wsobie więcej nowszych sterowników od Xp i powinno być lepiej. Nieraz wystarczy jak masz legalny system ściągnąć zainstalować z Windows Update po przeskanowaniu i niektórzy piszą że więcej nic nie robią. Ale teraz możesz wejść na stronę producenta swojej płyty głównej i sprawdzić czy są stery pod Windos 7 do modelu płyty jaką posiadasz to wrazie czego jedna trzeba instalować.

Tak jak kolega mówi. Sterowniki będą w Windows Update (o ile będziesz miał połączenie z Internetem): pytanie-dotyczace-aktualizacji-systemie-windows-t483969.html#p3049515. Ale na wszelki wypadek proponowałbym poszukać teraz w internecie sterowników do wszystkich podzespołów (płyta główna, karta grafiki, karta sieciowa, karta dźwiękowa itd.) dla Windows 7 i zapisać je np. na pendrive, nagrać na płytę czy po prostu zapisać na dysku, żeby po instalacji Windows 7 móc z nich skorzystać. Albo podaj jaki masz sprzęt, wtedy pomożemy poszukać sterowników. Gdybyś nie wiedział jaką ma płytę główną i inne podzespoły, to SIW: http://www.dobreprogramy.pl/System-Info … 13062.html, zmiana języka na Polski:

i tam przykładowo Sprzęt - Płyta główna. Wrzucasz nazwę płyty głównej do Google i dodajesz: " drivers" albo: " sterowniki", np.: ASUS P5G41T-M drivers. Chyba pierwszy link w Google: http://www.asus.com/Motherboards/Intel_ … 5/P5G41TM/, tam karta Download i dalej sobie poradzisz.

Aha, w przypadku Visty było tak, że:

  • jak miałeś XP i XP miałeś zainstalowany na dysku C, i miałeś partycje D, E itd.

  • zainstalowałeś Vistę na D i gdy uruchomiłeś Vistę, wszedłeś do Komputer, to Vista widziała partycję na której jest zainstalowana (D) jako C.

Taki mały szczegół. Nie wiem czy w 7 jest tak samo. Ale przy instalacji to nieistotne. Tak czy inaczej podczas instalacji (na ekranie “gdzie chcesz zainstalować system windows” http://images.appleinsider.com/win7install-090205-6.png) warto patrzeć na rozmiary partycji, żeby się nie pomylić. Jeszcze z poziomu Windows XP możesz wejść do Start - Uruchom (albo logo Windows + R) - diskmgmt.msc i popatrzeć, jakie są rozmiary partycji.

Pozdrawiam i daj znać o efektach.

Kolega adam9870 , potwierdził to co napisałem nieraz dobrze jak ktoś jeszcze raz napisze żeby wykluczyć błędne myslenie pierwszego. I dopisał co nie co może się przydać bo nie wiemy ile dokładnie wiesz. Jak masz parycję D mniejszą niż 20 GB a jakbyś mógł to nawet 40 GB . To możesz do powiększenia partycję D użyć programu http://www.dobreprogramy.pl/EASEUS-Part … 12861.html

Czy innego tego typu jak może lepiej znasz i wtedy można się zabrać za instalację Windows 7 masz przykładową stronę : http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … ows-7.html.

Dokładnie. Zmiany układu partycji można dokonać poprzez narzędzia systemowe w Windows (w 7 bardzo fajnie się to robi), albo poprzez wspomniany EASUS Partition Master Home Edition. Można zainstalować system na partycji co najmniej 20 GB, a później dopiero powiększyć. Można wcześniej. Do wyboru. Przedstawiłem używanie tych metod w tym temacie:

brak-dysku-nowym-laptopie-t477261.html

Można użyć Gparteda: http://www.dobreprogramy.pl/Linux-Insta … 11279.html

Partycjonowanie z poziomu instalatora Windows 7 (raczej skomplikowane): windows-innej-plyty-t477177.html#p3009880

Metod jest mnóstwo.

Można poczytać o sprawach instalacji, o uruchomieniu komputera z płyty Windows 7, tutaj: zmiana-bity-bity-t483865.html#p3048977, zwłaszcza: format-systemu-win7-t483156.html#p3045204

Powodzenia! :slight_smile:

Dodane 06 maja 2012 19:24:03

http://www.trochetechniki.pl/Jak-zainst … ,1050.html