Instalacja dysku twardego

witam kupilem na allegro nowy dysk 80GB. Mam juz jeden dysk tej samej firmy niestety nie mam juz wolnych taśm i musze je dwa puscic z jednej. I tu jest problem bo bios cos swiruje ze chce sie butowac z cd-romu. Na poczatku cos zaczyna wykrywac IDE i potem jest wlasnie to ze chce sie z cd bootowac. Wydaje mi sie ze jest to wina zworki . Jak mam przelozyc ta zworke by nowy dysk pracowal w trybie slave.???

Za odp z góry dzięki.

w roznych dyskach jest inaczej z tymi zworkami, na jednym trzeba ją w ogole wyjąć na innym przestawić. Na dysku powinno być narysowane jak ją ustawic

Podłącz tak:

Jedna taśma: Dysk (z windowsem) na Master

Druga taśma: Napęd na Master, dysk na Slave

W BIOSie ustaw bootowanie z dysku

Może napisz jaki to dysk - troszkę nam to ułatwi sprawę zworki

A opisu nie ma :?:

To chyba oczywiste :lol:

Nie craker to nie jest dysk Hitachi tylko samsunga w starym kompie.

Sprawe zworki juz rozwiazalem. Podłączyłem to w takiej konfiguracji jak mowi meason i poszlo w innej nie idzie. Wstawanie kompa trwa strasznie dlugo i jeszcze winda sie nie laduje. Co mam zrobic? Pomocy zasilacz na pewno uciagnie bo to jest fortron 400w. Dysk Samsung SP0822N.

Dyski powinny być na jednej taśmie, inaczej dysk zwalnia do szybkości CD (tak przynajmniej mi się obiło o uszy).

Dysk master i slave a druga taśma CD master.

ps. Ja mam razem 4 napędy, jedna taśma to dyski a druga to DVD.

ps2. Aha, sprawdź czy dysk nie jest w trybie PIO (wtedy może być bardzo wolny).

‘Moj komputer’ PPM >> właściwości >> zakładka ‘sprzęt’ >> menedzer urządzeń >> kontrolery IDE ATA/ATAPI >> podstawowy kanał IDE PPM >> właściwości >> zakładka ‘ustawienia zaawansowane’ , tam masz tryb transferu, ma być na DMA.

ps3. PPM to prawy przycisk myszy.

ej z tylu tam gdzie zworka mam takie literki tylko:

Pod jednym:MS-master

Pod drugim: Sl- i nie wiem co to znaczy moze slave

Pod trzecim: Cs - nie mam pojecia co to jest

wydawalo mi sie ze sie udalo a tu … bo wlozylem zworke na SL i tez dziala ale dalej tak wolno Co mam robic plz winda (milenium) wogole sie nie laduje

a dobrze podłączyłeś dyski do taśmy?

jeśli jest master to wychodzi na to że to jest salve :slight_smile:

Sl - to jest Slave

Cs - Cable Select - konfiguracja zależna od tego do której wtyczki w taśmie wepniesz.

Proponuje ustawić nowy dysk na Slave i wpiąć do tej wtyczki w 2/3 długości taśmy, a dysk na którym jest System ustawić na Master i wpiąć na końcu taśmy.