Instalacja dziadka - czyli Windows 98

Stary komputer mam, postaram się naprawić urwany drucik, a potem… chciałbym zainstalować mój pierwszy, stary system, czyli Windows 98 :slight_smile: Póki co, największą zagadką jest miejsce jej przechowywania, ale w tym temacie raczej mi nie pomożecie. Pytanie moje brzmi ciut inaczej: czy podczas instalacji systemu (chyba właściwie od zera, bo poprzednio w komputerze był bałagan - był XP, potem nieudana próba z Linuxem, a potem awaria) są jakieś kruczki?

Win98 nie obsługuje ntfs, więc musisz se nagrać gparted live cd i sformatować partycje w owym systemie plików :slight_smile:

Potem instaluje się mniej więcej jak xp :slight_smile:

Nie zapomnij sterowników se ściągnąć bo win 98 nie ma kompletnie nic. Tak samo trza mu na sztywno ip przyznawać :slight_smile:

Prościej da radę?

Podepnij dysk do swojego pc’ta kliknij na jego ikonce w mój komputer ppm i kliknij formatuj. W okienku które się pojawi wybierz fat32 i kliknij format :slight_smile:

Potem zainstaluj win98 jak xp :slight_smile: Nie zapomnij o sterownikach :slight_smile:

Podstawa to dyskietka startowa Win98 …i oczywiście stacja dyskietek http://computersun.pl/windows/98/instal … -s_29.html

Płyta od win98 o ile dobrze pamiętam była bootowalna, wystarczyło w biosie ustawić cd jako pierwsze urządzenie do zbootowania i działało.

http://komputery.katalogi.pl/Bootowalna … 69275.htmlhttp://dariuszpod.republika.pl/windows/ … alacja.htm

Tak, ale tylko 98 SE

To w takim razie mój kolega posiadał jakiś wyjątkowo specjalny egzemplarz win98 (pierwszej edycji), bo była bootowalna. Z tego co pamiętam - tylko Win Me nie był bootowalny. Zaznaczę jednak, że w tamtych czasach czytniki były bardzo kapryśne jeżeli chodzi o rozpoznawanie bootowalnych płyt i tak np. z trzech płyt Mandrake (wersji 7, 8 lub 9 - nie pamiętam dokładnie) moja nagrywarka LG jako bootowalną rozpoznawała tylko drugą (każda zawierała trochę inny kod bootloadera).

Być może były wersje 98 bootowalne. Takie ślady znalazłem w sieci. Pamiętam jednak, że moja wersja 98 potrzebowała dyskietki, zaś 98 SE już nie.

Ale i Me też miał plytę bootowalną.

zawsze można dograć bootwanie do płyty a raczej do obrazu płyty

Nie spotkałem się - nawet w MSDN AA dostępny był tylko pakiet zawierający sam folder instalatora. Brak bootowalnej płyty Win Me to był największy problem tego systemu - bo tylko przy czystej instalacji dało się jako-tako pracować. Nie wykluczam, że takie były - po prostu się z tym nie spotkałem.

@ArN

Przed instalacją upewnij się, że masz wszystkie sterowniki - najlepiej na płytach od producenta. Jeżeli ich nie masz, to możesz mieć problemy ze znalezieniem ich teraz w internecie. Bardzo dużo linków jest już niestety wygasłych (dużo zależy od tego jak “stary” masz sprzęt, na którym chcesz instalować - formalnie mój stacjonarny z podpisu ma jeszcze komplet sterowników dla WIn98/Me i przez długi czas miałem Me na nim zainstalowanego).

ludzie, po co tyle kombinacji, przecież do fat można sformatować przez płytke bootowalną z xp, poprzez komende format C:/fs:FAT32

Po kolei:

1.wsadzasz płytkę bootowalna z xp

  1. jak się załadują sterowniki to wciśnij F10

3.Numer partycji instalacyjnej wpisz [1]

  1. wpisz : MAP

  2. wpisz : Format C: /FS:FAT32

  3. Zaczekaj aż skończy, poczym wsadź płytę z windows 98 i poprostu zainstaluj :slight_smile:

Twoja porada nijak ma się do tematu, oraz widać po niej, że z win98 nie miałeś żadnej styczności :slight_smile:

góra miesiąc temu, w ten sposób wgrałem system 98 na partycji ktorą tak sprowadziłem z ntfs do fat32

Ale w temacie nie chodzi o samą zmianę systemu plików, ale o fakt bootowania tylko wersji se :slight_smile:

A formatowanie można zrobić wszystkim. Na pewno szybciej będzie se dyskietkę startową zrobić niż bootować z instalatora xp :slight_smile: