Instalacja Eclipse pod C++ i MinGW

Witam

Postanowiłem przejść z Code::Blocks na Eclipse. Zainstalowałem Eclipse, ale potrzebuję jeszcze kompilatora. Próbowałem zainstalować MinGW, ale wszystkie poradniki, jakie znalazłem w internecie są przestarzałe lub pokazują instalację za pomocą instalatora, który u mnie wyrzuca błędy. Wie ktoś, jak można to zainstalować, zna działający sposób, robił to ostatnio itp?

Jak już się poddasz z powodu piany bijącej z buzi, na Linux to działa out of box. Ponieważ gcc (instalowane z repozytorium) ma dobrze znaną ścieżkę w tym systemie, to Eclipse sam wykrywa czy jest kompilator.

Niestety korzystałem z Linuxa tylko kilka godzin i go nie znam. Planowałem go zainstalować i używać na przemian z Windowsem właśnie ze względu na podobne sytuacje. Zrezygnowałem z tego, ponieważ nie miałem i nie mam czasu, żeby uczyć się obsługi tego systemu. Zmiana systemu ze względu na chęć zmiany IDE to absurd.

Ten poradnik jest dość świeży: https://www.ics.uci.edu/~pattis/common/handouts/mingweclipse/mingweclipse.html próbowałeś go?

 

Zresztą:

  • jakie błędy konkretnie?

  • jaki system? 

  • 32/64bit ?

  • skoro chcesz Cpp to czemu nie VisualStudio express? Przecież jeśli chcesz kodzić w C++ na windowsie jest to jedno z najlepszych dostępnych IDE. 

Jeszcze lepiej - czemu nie Visual Studio Community?

https://www.visualstudio.com/products/visual-studio-community-vs

  • Przy pierwszym pobieraniu i instalowaniu plików program zacinał się i wyrzucał dwa takie same okienka z błędami. Nie pamiętam, co było napisane, ale chodziło o jakieś rozszerzenia.

  • Windows 7 HP 64 bit, zresztą to już mało ważne. Udało mi się zainstalować MinGW, ale Eclipse wyrzucało błędy. odinstalowałem i zainstalowałem jeszcze raz i działa. Nie mam tylko pojęcia, dlaczego się udało. Wcześniej robiłem dokładnie to samo, co w tym poradniku i nie działało.

  • Czytałem, że VS instaluje dużo niepotrzebnych rzeczy, a żeby uruchomić napisany program na innej maszynie trzeba na niej coś doinstalować. Nie znam się na tym, nie wiem jak to dokładnie jest. Poza tym zależy mi na przenośności.

Kod źródłowy zawsze łatwo przeniesiesz.

Wiadomo, ale nie chciałbym przypadkiem użyć czegoś dostępnego tylko w VS, a później męczyć się z przerabianiem tego.

Szczerze mówiąc, porgramując na Windows już używasz najprawdopodobniej gigantycznej ilości nieprzenośnego kodu. I w zasadzie niewielka to różnica pomiędzy VS, a innymi środowiskami.

Jak na razie używam nie wychodzę poza standard c++98, STL i bibliotekę standardową (nie licząc zaczętej kilka dni temu biblioteki Qt). Z jakiegoś powodu nie mam też zaufania do VS.

No to płacz, próbując.

Słyszałem takie baśnie:

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, był sobie chłopiec, który chciał skonfigurować oddzielnie zainstalowany kompilator na Windowsie. Niestety, pojawił się smok. Z początka pojawił się niezauważony. Ale był to cierpliwy smok. Dał chłopcu szansę. Dał mu 10 tysięcy godzin. Przez ten czas oczekiwał. Chłopiec pracował bezustannie, ale nie mógł osiągnąć celu. Wreszcie, gdy wyznaczony czas minął, smok pożarł chłopca.

Ale, jak pewien wieszcz mówił

“Woda życia nie istnieje, ale zawsze warto po nią iść.”

Czego mam próbować? Eclipse już skonfigurowałem.

Chodzi tutaj właśnie o konfigurację kompilatora.

Chyba trochę nie ogarniam. Skonfigurowałem Eclipse z kompilatorem, wszystko działa dobrze. Mam coś jeszcze skonfigurować? Nie jestem zbyt obeznany z tematem kompilatorów. Ogólnie prawie nie wychodzę poza klepanie kodu.

Naiwne podejście w przypadku C. Spróbuję przewidzieć przyszłość: następny temat, to będzie jak zlinkować dynamicznie bibliotekę.

Po prostu jestem dość świeży i nie mam potrzeby się tym zajmować. Wolę wcześniej nauczyć się języka i różnych technik, do tego może jakaś biblioteka. Na ingerencję w kompilację przyjdzie czas. Następny temat będzie inny. Wiem, jak ogólnie przebiega kompilacja.