Instalacja karty Wi-Fi Ralink Ubuntu 10.10

Witam.

Posiadam Ubuntu 10.10. System jest zainstalowany na dysku, chcę uruchomić na nim kartę Wi-Fi Edimax 7318USG na chipie Ralinka. Karta jest wykrywana przez system, ikonka od sieci bezprzewodowych obecna jest na górnym pasku, gdy ją rozwinę widzę nazwę mojej karty oraz podpis “rozłączony”. W jaki sposób mam zachęcić do współpracy system?

Znalazłem na forum podobny wątek, jest napisane “PS. Musisz mieć zainstalowany pakiet wpasupplicant sudo aptitude install wpasupplicant i oczywiście nagłówki kernela i pakiet build-essential, make, gcc.” W jaki sposób mam zainstalować te pakiety?

http://forum.dobreprogramy.pl/ubuntu-nie-dziala-wifi-ralink-rt3090-t438941.html

Pozdrawiam

krstn004

Podłącz internet po kablu i zajrzy do System > Administracja > Sterowniki.

W zakładce system->administracja mam m.in. : dodatkowe sterowniki oraz sterowniki Windows dla urządzeń bezprzewodowa.

W dodatkowych sterownikach nie ma nic do mojej karty.

Ps.Ta karta Wi-Fi Edmiax ma być zainstalowana i używa w razie potrzeby. Internet mam gdyż laptop ma wbudowaną kartę bezprzewodową.

… Obecnie karta, bez wprowadzania zmian w systemie, zaczęła wykrywać sieci lecz z nimi nie łączy, możliwe jest, że karta jest uszkodzona.

Wklej wynik polecenia

ifconfig

jako root.

Jeszcze wynik

lspci | grep Network

To jest na pewno Ralink? Ja tu widzę Broadcoma.

Podłącz jeszcze laptopa kablem. Zainstaluj następujące paczuszki przez Synaptic:

firmware-linux-nonfree

firmware-brcm80211

W Ubuntu nazwy paczek mogą się lekko różnić więc jeśli czegoś nie znajdziesz, to w szukajkę wpisz:

broadcom

Tylko że ta ralink jest na usb, także nie ma jej w lspci. krstn004 a jaki jest cel w posiadaniu dwóch kart wifi? Musisz wiedzieć karty na usb zazwyczaj gorzej łapią sygnał, jako że nie mają tak rozbudowanej anteny jak te wbudowane. A jak wchodziłeś w “Dodatkowe sterowniki” to karta była wypięta? Pokaż jeszcze wynik lsusb i ifconfig -a.

Karta broadcom jest wbudowana w laptop a karta o chipie Ralink jest podłączana przez usb. Karta przez usb ma złącze rsma, umożliwia podpięcie dodatkowej anteny oraz ma dodatkowe możliwości(np. tryb monitor)

W dodatkowych sterownikach miałem sterowniki broadcom które zainstalowałem.

Więc co proponujecie?

Chciałem zaznaczyć, że lsusb pokazuje kartę:

Jak sprawdzałem dodatkowe sterowniki miałem wpiętą kartę.

Mogłeś tak od razu.

Zainstaluj

firmware-ralink

Z tego co patrzyłem, to w opisie paczuszki jest ta karta.

Możesz mi powiedzieć jaką komendę mam wydać?

sudo apt-get install firmware-ralink

[sudo] password for krys: 

Czytanie list pakietów... Gotowe

Budowanie drzewa zależności       

Odczyt informacji o stanie... Gotowe

E: Nie udało się odnaleźć pakietu firmware-ralink

Przy takiej występuje błąd.

Te nazwy paczek mam w Debianie, na którym się opiera Ubuntu. W Ubu mogą być troszkę inne nazwy.

Odpal Synaptic ( System >> Administracja >> Synaptic Menedżer Pakietów ) i w wyszukiwarkę wpisz Ralink.

Jeśli nie masz pewności, który to pakiet, to zapodaj zrzut ekranu.

Menadżer pakietów nie wyszukuje paczek “ralink”, 0 wyników wyszukiwania.

A wpisz firmware.

Firmware daje wyniki wyszukiwania lecz nie powiązane z moim problemem.

Mam inny pomysł - sterownik ze strony Ralink.

http://eng.ralinktech.com.tw/license_us.php?n=2&p=0&t=U0wyRnpjMlYwY3k4eU1ERXhMekF5THpJMEwyUnZkMjVzYjJGa01qa3dORGsyTnpZMU9TNWllakk5UFQweU1ERXhYekF5TVRCZlVsUTNNMTlNYVc1MWVGOVRWRUZmUkhKMk1TNHhMakF1TlE9PUM%3D

Pobierz build-essential.

Następnie rozpakowujesz sterownik i w folderze ze sterownikiem

./configure

make

sudo make install

Ściągnąłem, wypakowałem, jestem w folderze ze sterownikiem, są w nim dwa foldery, gdy wydam w konsoli (będąc w tym folderu) komendy które podałeś występuje błąd. Jak to mam przeprowadzić?

bash: ./configure: Nie ma takiego pliku ani katalogu

Faktycznie…

Wejdź do Module i wydaj tamte polecenia.

Następnie do tego drugiego i wklep

make

sudo make install
sudo make install

Building wpa_supplicant requires a configuration file

(.config). See README for more instructions. You can

run "cp defconfig .config" to create an example

configuration.

make: *** [verify_config] Błąd 1

Pierwszy etap przeszedł ok, przy drugim są problemy. Jest jakiś sprawdzony sposób na tą kartę? :smiley: