Instalacja KDE 5.2 do Debian 8

Witam.

 

Ponieważ moderator nakazał założyć nowy temat, to zakładam. Otóż posiadam już pełnego Debiana 8 ze wszystkim, tylko nie z najnowszym KDE 5.2. Zamiast tego jest 4.14.2, a KDE 4 mi się po prostu nie podoba. Jak więc zainstalować nowe KDE do Debiana?

 

Szukałem w googlach i znalazłem taki sposób:

 

$ sudo apt-get build-dep qtbase5-dev

$ sudo apt-get install libbz2-dev libxslt-dev libxml2-dev shared-mime-info oxygen-icon-theme libgif-dev libvlc-dev libvlccore-dev doxygen gperf bzr libxapian-dev fontforge libgcrypt20-dev libattr1-dev network-manager-dev libgtk-3-dev xsltproc xserver-xorg-dev xserver-xorg-input-synaptics-dev libpwquality-dev modemmanager-dev

 

Pobierało się coś, potem instalowało, nie wszystkie rzeczy się pobrały z drugiego polecenia bo nie było ich już w bazach. Potem reboot i dalej KDE 4. Więc jak zainstalować KDE 5.2?

 

Pozdrawiam

zmieniałeś liste repozytorów w pliku sources.list czy nic nie ruszałeś?

 

User friendly :slight_smile:

Na pewno nie da się prościej?

W Debian 8 nie uświadczysz środowiska Plasma 5 (czegoś takiego jak KDE 5 nie ma). Teraz masz podział na KF 5 + Plasma 5 + KDE Applications. 

 

Jeśli chcesz mieć środowisko Plasma 5, to Debian 8 nie jest dla Ciebie. 

 

https://packages.debian.org/experimental/allpackages

Do plasmy 5 możesz zainstalować Kubuntu 15.04, ale na razie nie polecałbym użytania tego, ze względu na sporą ilość bugów. Co prawda jest już plasma 5.3, gdzie poprawiono prawie 400 bugów, ale to zawsze jeszcze jest “wiek dziecięcy”. Daj czas na okrzepnięcie tego środowiska.

Panowie, ja potrzebuję tylko stabilnego Linuxa z KDE 5.2 czy jak to zostało powiedziane  - Plasmą (wybaczcie za brak wiedzy) do zabawy, bo ogólnie to pracuję jako zarządca Windows’a i na nim mi dobrze, ale chcę nacieszyć oko wyglądem :slight_smile:

Zainstaluj KaOS lub Manjaro. 

Zobacz czy w backportach jest Plasma 5. Jeśli nie, pozostaje Ci apt-pinning i instalacja KDE z Sida lub repozytorium experimental. W tym przypadku bez mieszania wersji się nie da. Ewntualnie zaktualizuj Jessie do Sida.

Zobacz czy nie da się zainstalować Plasma5 na Windowsie. Plasma środowiska KDE4 była dla Visty.

KDE na windows to była porażka i nie da się tego używać

Jak się sprawuje Kubuntu - mówimy ogólnie o stabilności systemu do zabawy, pracy, pisania i tak dalej? Czy jednak są lepsze systemy (stabilniejsze od Kubuntu z Plasmą 5)?

Wszystko zależy od tego, czego potrzebujesz. Na Twoim miejscu pobawiłbym się Manjaro (repo stable) lub KaOS (distro pokrewne do Archa, choć na nim nie bazuje, w zasadzie łączy je tylko pacman) - ten drugi to pure KDE. 

Ja tam na stabilność Ubuntu nigdy nie narzekałem. Obecnie mam Kubuntu 15.04 z lenistwa, bo nie chciało mi się instalować od podstaw Debiana i póki co Kubuntu mnie jeszcze nie zawiodło.

Ja używam Kubuntu 15.04 od dnia premiery, ale od wczoraj mi nie działa. Ogólnie kilka razy Plasma mi wysiadła, ale nie miałem problemów z użytkowaniem :wink:

U mnie na Debianie, aby wgrać Plasmę 5 trzeba było dodać do /etc/apt/sources.list

deb http://packages.siduction.org/kdenext unstable main

potem przez aptitude update i dist-upgrade.

Następnie dodać:

deb http://packages.siduction.org/kdenext kde-frameworks main

i ponownie update i dist-upgrade. Na stronie zalecają taką kolejność, tzn najpierw jedno - dist-upgrade, potem dopiero drugie i kolejny dist-upgrade.

Technicznie rzecz biorąc to wszystko, po obu operacjach restart i działa… prawie.

U mnie jest problem z trayem, który nie chce współpracować z wieloma aplikacjami, np. Dropbox, Kadu, Empathy, HP, ale na przykład dogaduje się ze Steamem. Problem da się obejść instalując inny tray, ale rozwiązanie zdecydowanie szkodzi estetyce (a chyba to jest jeden z głównych powodów instalacji), bo nowy_tray nie współpracuje z paskiem (czyt. z panelem), trzeba go więc wyrzucić gdzie indziej, gdzie wygląda źle, bo nie obsługuje też stylów (albo mi się nie udało go dostosować). Oprócz tego jest kilka innych niedociągnięć, np Plasma nie radzi sobie z aplikacjami z Gnome. To znaczy - w KDE 4, niektóre aplikacje miały ramkę z Gnome i z niczym to nie kolidowało. Teraz jest ramka z Gnome, w niej trochę pustej przestrzeni, w pustej przestrzeni ramka z Plasmy i wewnątrz dopiero aplikacja.

Jeżeli zdecydujesz się na podążanie tropem, który podrzuciłem (sam nie wiem, czy zachęcam -  jest jeszcze trochę niedoróbek, a ta z trayem jest, moim zdaniem, karygodna) to musisz zwrócić uwagę, że modyfikujesz listę źródeł, a to może prowadzić do niestabilności, a nawet uszkodzenia systemu (zwróć uwagę co usuwa aptitude!).

Co do ramki, to w ustawieniach systemowych, chyba skrypty KWin możesz włączyć/wyłączyć odpowiedni skrypt.

Dziwne, że do plasma5 dodają client side decorations. Ten pomysł z GNOME jest zdecydowanie nie najlepszy. Mieli dodać Dynamical Window Decoration.

Faktycznie, odhaczenie opcji: Wymusza wystrój okien na oknach GTK+ rozwiązuje problem.