Instalacja Knoppixa

Mam pytanie. Do linuxa są inne patrycje niz do Win :stuck_out_tongue: Więc musze zrobić partycje linuxowe. Gdy mam dysk 40 gb i wolne np: 8 gb, to da sie założyć z tych 8 gb linuxową partycje tak by pliki na dysku nie usunęły sie?

Słyszałem, że są problemy z win i Knoppixem? Czy Prawda?

Tak

Nie

Knoppix to dystrybucja,która domyślnie startuje z CD Romu,nowe jądra z serii 6.x nie nastręczają problemów ze sprzętem, u mnie nawet zintegrowana karta sieciowa jest wykrywana

Jak chcesz,możesz ją zainstalować na dysku

Knoppix Installer

Ile miejsca przeznaczyć na patrycje :smiley: ? - Ile ich będe musiał zrobić ? :smiley: :wink:

ehm :slight_smile: Wybiegłeś kilka lat w przyszłość :slight_smile:

oczywiście chodziło o 2.6.x :slight_smile:

Zrób sobie przykładowo takie partycje :

SWAP - 512MB (jeśli masz 256 RAM, jeśli masz więcej to ta partycja jest 2xRAM)

/ - głowne pliki systemu. Tutaj przeznacz jakieś 4,5GB (nie wiem ile się tego instaluje w knoppixie)

/home - tutaj sobie zrób 2,5GB. To są Twoje pliki osobiste.

Wszyskie te partycje wykonasz w programie Partition Magic

PS: Oczywiście to jest przykładowe, możesz zrobić inaczej jak uważasz :slight_smile:

Przy dużej ilości pamięci nie opłaca się dużego swapa robić,rzadko będzie on używany,wymagane są co najmiej dwie partycje root “/” i swap.

Partycja /home jest dowolna

Tak, tylko że przy padzie systemu traci sięwszystkie swoje dane. A posiadając partycję/home, nawet kiedy musimy przeinstalować system, wszystkie dane, ustawienia itp. zostają zachowane.

Inna sprawa, to to, że Knoppix podczas instalacji nie pozwala wybrać partycji /home i trzeba dodawać ją później ręcznie (poprzez edycję/dodanie wpisów w /etc/fstab)

Tak, kiedy już go skrakujesz. :twisted:

Są przecież darmowe narzędzia (fdisk, cfdisk), którymi można popartycjonować dysk w Linuksie.

Dokładnie. Albo graficzny QTParted - chyba nawet dostępny w Knoppiksie (nie jestem pewnien, ale w Linux-EduCD jest). Program jest bardzo podobny co PM i bardzo łatwy w obsłudze.

fdisk, cfdis - po Polsku? I czy jak mam dysk 40 gb podzielone na partycje Ntfs i Fat32 to moge zrobć tymi programami partycje by nic sie danym nie stało?

A jak tworzy se partycje w Patric Magic?

Cycus , a masz pełną wersję ?

Zrobiłem partycje Linuxową oraz Swab, uruchomiłem Knopixa z płyty oraz zobaczyłem okno instalki systemu - jednak nie wiem jak np: wybrać partycje, bo miałem 2 do wyboru i jedna była zaznaczona, a ja chce zaznaczyć inną :slight_smile:

Mógłbyś się trochę wysilić i Google użyć.

http://knoppix.7thguard.net/linki.html