Instalacja kontrolera IDE

Witam,

od razu na wstępie zaznaczę, że o sprzęcie nie mam zielonego pojęcia. Mam taki problem. Otóż kilka dni temu podczas włączania komputera wyskoczył mi problem, że nie można załadować systemu operacyjnego z powodu błędu w bibliotece DLL. Poszukałam trochę po necie i zgodnie ze znalezioną gdzieś radą skopiowałam pliki wprost z płytki z Windowsem (XP, SP3). Wszystko ładnie zadziałało, na wszelki wypadek przywróciłam potem sterowniki z wcześniej zrobionego backupu. Niestety, podstawowy kontroler IDE (czy też Nvidia nForce Serial ATA Controller) nie chce się zainstalować i wyskakuje okienko, że pakiet instalacyjny jest niezgodny z procesorem.

Dodam jeszcze, że od czasu do czasu podczas pracy wyskakują mi BSODy, najczęściej spowodowane przez plik hal.dll(+3f2f) i ntoskrnl.exe(+6ff48). Pojawiały się one jeszcze przed problemem z biblioteką.

Specyfikacja mojego komputera to:

Windows XP Professional SP3

AMD Athlon 64 Processor 3000+ 1.7GHz

Nvidia GeForce GTX 650 (kupiona jakieś 3m-ce temu)

1GB RAM

Domyślam się, że prawdopodobnie wszystkie te problemy są spowodowane wiekiem kompa, ale czy da się to jakoś naprawić bez kupowania nowego sprzętu?

Czy napotkałeś problemy z wykrywaniem napędu, dysku, działaniem klawiatury, niewłączaniem systemu?

Może siadać Ci dysk, może siadać Ci most. Zacznijmy od diagnostyki.

ntoskrnl.exe to plik jądra systemu, zwykle wskazuje na problemy ze sprzętem, a zatem sprawdzenie sprzętu w pierwszej kolejności.

Sprawdzenie dysku

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

Dwie opcje do wyboru

Albo włóż płytę do napędu i uruchom HBCD Menu i tam w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

Albo:

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

  • W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Dwie opcje do wyboru

Albo włóż płytę do napędu i uruchom HBCD Menu i tam w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

Albo:

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Mini Windows Xp i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • poczekaj

hiren2.gif

  • po uruchomieniu Mini Windows XP uruchom z pulpitu HBCD Menu

  • w HBCD Menu wybierz Programs - Hard Disk \ Storage - HDD Scan (Old Version)

  • zaznacz opcje tak jak na obrazku i kliknij Start

  • poczekaj aż skanowanie zostanie zakończone i wykonaj zrzut ekranu albo zdjęcie

  • W HDD Scan (Old Version) kliknij S.M.A.R.T i wykonaj rzut ekranu albo zdjęcie

hirensboot1.th.jpg

hddscan.th.jpg

Kliknij w dany obrazek aby powiększyć

Sprawdzenie pamięci

  • pobierz Hirens.BootCD.15.2.zip

  • rozpakuj plik Hirens.BootCD.15.2.zip (prawy przycisk myszy na plik - Wyodrębnij…)

  • po rozpakowaniu otrzymasz plik Hiren’s.BootCD.15.2.iso, nagraj go na płytę jako obraz, nie rozpakowuj tego pliku

Aby nagrać obraz ISO na płytę możesz użyć Active ISO Burner, nagrywaj najmniejszą możliwą prędkością

  • uruchom komputer z płyty którą nagrasz

  • w głównym menu przy pomocy strzałek w górę i w dół na klawiaturze wybierz Memtest86+ i naciśnij Enter

hiren1.gif

  • zostanie uruchomiony MemTest, poczekaj aż pamięć zostanie sprawdzona

Jak sprawdzać pamięć

Trzeba pamiętać, że pamięć należy sprawdzać w ten sposób, że zostawiamy w komputerze jedną kość pamięci i uruchamiamy test. Potem wyjmujemy pierwszą kość pamięci i wkładamy kolejną kość pamięci i uruchamiamy test. Czyli każdą kość pamięci sprawdzamy osobno. Inaczej mówiąc, jedna kość pamięci jest w komputerze, a druga na biurku i wykonujemy test. Potem zamieniamy kości miejscami - ta, która dotąd leżała na biurku jest w komputerze, a ta która dotąd była sprawdzana w komputerze leży na biurku. I znowu uruchamiamy test.

Przepraszam, że tak długo, ale miałam lekkie urwanie głowy

Tutaj screen z Hirens.Boot, mam nadzieję że o to chodziło: http://bit.ly/16taZT5

MemTest nie wykazał żadnych błędów (0 Errors).

Problemów z klawiaturą czy włączaniem systemu nie ma, stacja dysków też ok. Jedyne co, to podczas wyłączania komputera przycisk ‘Stan wstrzymania’ jest nieaktywny (cały szary), a po zamknięciu systemu pojawia się komunikat ‘Można teraz bezpiecznie wyłączyć komputer’, ale nie taki jak kiedyś z pomarańczowym napisem, tylko normalnie logo Win XP i napis ten właśnie.