Instalacja Kubuntu obok Windows 8.1 na osobnych dyskach fizycznych - backup mbr?

Witam. W notebooku posiadam dwa dyski fizyczne - SSD 250GB oraz HDD 1TB. Na dysku SSD są aplikacje oraz system Windows 8.1. Chciałbym rozpocząć testowanie Linux Kubuntu prawdopodobnie 13.10 bo nie wiem ile jeszcze trzeba na 14.04 czekać?

Jeśli instalujesz Linuksa na HDD to nadpiszesz MBR tylko i wyłącznie HDD a nie SSD. W takim wypadku najprościej ustawić w BIOS’ie HDD jako pierwszy dysk w rozruchu. Jak ci się nie spodoba to przestawiasz opcję w BIOS’ie na SSD i problem z głowy ;).

Ale z tego co pamiętam ostatnio kiedy instalowałem na hdd wpłynęło to również jakoś na bootowanie ssd. Nie pamiętam co tam namieszałem :stuck_out_tongue: dzięki, spróbuję

 

edit:

Zainstalowałem kubuntu. Co mogę zrobić aby “uwolnić” partycje od Windowsa czyli aby wszystkie dane z partycji zaczęły działać pod Linuxem? Musze je zrzucić na inny dysk, zmienić system plików i przerzucić spowrotem?

Wystarczy ntfs-3g : http://www.ubuntu-pomoc.org/automatyczne-montowanie-partycji-ntfs/