Instalacja Kubuntu + Windows 8.1 na notebooku

Witam. Prosiłbym o małą pomoc - nie jestem na tyle doświadczony aby dobrze przygotować dyski pod instalację tych systemów a szczególnie kubuntu. Sytuacja wygląda w ten sposób: Chcę zainstalować jako główny system Kubuntu oraz jako dodatkowy Windows 8.1. Mam do dyspozycji dysk SSD 250GB oraz dysk HDD 1TB. Wiadomo, że Kubuntu trafi na SSD. Jak uważacie, czy Windows 8.1 również umieścić na dysku SSD? Jeśli dla Kubuntu zostawię nawet 100GB, to dla Windows 8.1 na dysku SSD wciąż zostanie 139GB miejsca. Mogę też przerzucić Windows 8.1 na dysk HDD. Jak sądzicie, jak lepiej postąpić?

Najpierw uruchom livecd / liveusb Kubuntu. Uruchom terminal i podnieś uprawnienia:

sudo su -

Podaj wynik polecenia:

fdisk -l

Ja bym zainstalował Kubuntu i Windowsa na SSD (partycje po ok. 125 GB), a z dysku HDD utworzył trzy partycje - 2 GB na SWAP (przy takim dużym dysku nie warto oszczędzać na SWAPie), 400 GB na /home z systemem plików ext4 i 250 GB na NTFS dla Windowsa, reszta (350 GB) na ext4, bez punktu montowania.

 

Kreator instalacji Kubuntu ma już zintegrowany menedżer partycji.

Przepraszam za zdjęcie - nie miałem jak to zapisać

Niestety nie mogę wstawić zdjęcia normalnie, nie wiem dlaczego, jest .jpg a forum tego nie akceptuje

 

https://onedrive.live.com/redir?resid=583B5BD771B53CC4%212778

lub

http://fotoo.pl/show.php?img=734072_dsc-0079.jpg.html

Aby zrobić na Linuksie zrzut ekranu wystarczy nacisnąć PrintScreen :slight_smile:

Zrobiłem to ale z poziomu live USB nie mogłem tego nigdzie zapisać

 

Proszę o rady jakich systemów plików użyć do poszczególnych partycji? Na SWAP chyba ext4 bez journalingu a na hdd wszystkie ext4 z journalingiem tak? I jakie punkty montowania? Czy tworzyć partycję BEZ punktu montowania?

Co do systemów plików, możesz wybrać ext4, XFC, albo Brtfs. Na teraz - jeśli jeszcze nie jesteś zaawansowanym użytkownikiem polecam albo ext4, albo XFS. Najszybszy będzie będzie Brtfs, ale moim zdaniem jeszcze może sprawiać problemy pod kernelami niższymi niż 3.13.x, a najlepiej poczekać na 3.14.x. Zatem moim zdaniem najprościej, albo zainstalować Kubuntu na wydzielonej części partycji sda2 - sda1 NIE RUSZAJ - to bootowalna partycja Windows 8 … a on jest na tyle “mało skalowany”, ze jeśli 1 partycja bootowalna nie będzie jego to będzie “klops”. Bądź też wybierz partycję na dysku sdb1 = HDD. Dziel tak [w przeciwieństwie do wielu propozycji jakie usłyszysz] - 1 partycja dla całego systemu [wszystko /boot, /home, /usr, etc.] i ją formatujesz na jden ze wskazanych systemów plików, zaznaczasz punkt montowania “/” i najlepiej wydziel na partycji HDD partycje Linux SWAP o rozmiarze minimalnie przekraczającym Twoją pamieć ram. Jako punkt instalacji GRUB wybierz partycje sda2. Jeśli system nie wystartuje z aktywną sesja GRUB [okno wyboru systemów/kerneli], a pojawi się Windows 8 to ponownie uruchom Kubuntu live i wtedy w konsoli wprowadź:

sudo grub-install /dev/sda

i [Enter] jeśli pokaże komunikat, że nie napotkał błędu wszystko w porządku i restart.

 

[Phoronix]

 

Pozdrawiam i zapraszam na:

 

www.netext73.pl

Na partycję systemową “/” i “/home” wybierz ext4 z kroniką (journaling), a dla swap wybierz system plików linux-swap.

 

Jeśli możesz to wstaw zdjęcia jeszcze raz, ale na normalny hosting, np. http://postimage.org .

Wydaje mi się, że stosowanie journalingu na partycji systemowej na SSD skróci żywotność dysku…?

 

 

To znaczy, że nie mogę sobie teraz zmniejszyć partycji Windows 8 SSD i tam zainstalować kubuntu? Czy mogę partycję systemową kubuntu zainstalować na ssd a resztę partycji typu /home na hdd?

Tak, ale do tego masz już dalsze poradniki. Narazie pytałeś o system plików.

Ok, rozumiem. 

 

http://s3.postimg.org/goi5mo6c3/DSC_0079.jpg

 

Czy byłoby dobrym rozwiazaniem zrobienie takiego podziału: SSD podzieliłbym na trzy partycje: Windows 8.1 130GB, Ubuntu partycja systemowa 100GB + SWAP ponad 6GB (czy SWAP może lepiej na HDD?).

Dysk HDD chciałbym tak podzielić, aby wideo, obrazy i muzyka były dostępne z obu systemów dlatego byłyby na osobnej partycji NTFS. Czy to znacznie wpłynie na wydajność gdy będę korzystał z plików tam się znajdujących z poziomu kubuntu? Jeśli tak, zrezygnuję z tego rozwiązania.

Proszę o wyjaśnienie, czy tworzyć partycję bez punktu montowania? W niektórych poradnikach spotkałem się z tym, że jest tworzona partycja /home 100GB oraz partycja bez punktu montowania. Co będzie przechowywane na partycji /home? 

 

 

Ale chyba mogę zastąpić Windowsowy menedżer rozruchu GRUBem? Już tak kiedyś zrobiłem, tyle, że wtedy bootowałem Windows GRUBem ale było wszystko wporządku.

Dobrze rozumiem to co piszesz, proponujesz, abym jednak ubuntu zainstalował na hdd? Czyli mój pomysł podziału SSD na dwie części po ponad 100GB jest zły?

 

I jeszcze jedno pytanie- czy tworzyć partycję /boot?

Regulamin jasno określa maksymalny dopuszczalny rozmiar grafiki w poście, proszę się zapoznać// semtex.

Na komputer typu “desktop” nie ma to najmniejszego sensu.

Ma sens. W wypadku stosowania kombinacji GRUB Legacy + LVM. Bez osobnej partycji /boot poza LVM’em system nie ruszy.