Instalacja Linuksa i Windowsa - partycjonowanie

Siemka :]

Chciałbym was się spytać coś :d

Chcę sobie zainstalować Linuksa i windę :]

Akualnie mam windę ale chcę mieć jeszcze Linuksa.

Będę instalował Windowsa od nowa i jak zrobić abym zainstalował sobie Windowsa i jeszcze dostawił dysk 30Gb na Linuksa?? I na nim go zainstalował?

Pierwsze mam zainstalować Windowsa i podzielić sobie dysk na 2 partycje i na 1 zainstalować windę a potem na 2 Linuksa?

Tak?

A Jak będę instalował Linuksa to system plików NTST/Fat linux sam zmieni na swój??? Jak to będzie?

Było już na forum niejednokrotnie… wpisz w szukajkę linux obok windows i poczytaj.

Z instalacją Linuksa nie będzie problemy, a co do windy, no cóż… poszukaj w gazetach ekipy co “zainstaluje” Ci tą windę.

Jeśli jednak nie chce Ci się szukać: post2241238.html?hilit=linux%20obok%20windows#p2241238

No więc tak:

  1. Tworzysz układ partycji np.

HDD80GB (Win[12] - ntfs, Dane[50] - ntfs, /[11] - ext4, [1]swap)

  1. Instalujesz Windows na partycji Win, na partycji Dane tworzysz system plików NTFS - będzie służyła np. jako partycja z video, photosy, music.

  2. Instalujesz distro linuksa na partycji /, ostatnią partycje ustawiasz jako SWAP.


Reinstalacja linuksa to będzie zero problemów, ale jeśli zapragniesz zreinstalować windows będziesz musiał posiadać płytę livecd np z ubuntu, aby zainstalować GRUBa w MBR - jak to zrobić znajdziesz np. w czytelnii ubuntu.

Ogólnie, najlepiej instalować w pierwszej kolejności Windowsa a potem Linuksa, gdyż bootloder Linuksa bez problemu wykryje podczas instalacji Windowsa i doda go do listy w przeciwieństwie do bootloadera Windowsa ale gdybyś zrobił odwrotnie, to bootloader możesz zawsze sobie doinstalować.

Na samego Linuksa, na partycję na której będziesz go instalował wystarczy Ci od 5 - 10GB max., swap przy dużej ilości RAMu ogólnie jest zbędny, pod warunkiem, że nie zamierzasz korzystać z hibernacji, czyli do instalacji Linuksa wystarcza tylko jedna partycja, jednak możesz stworzyć dodatkową na dane, którą będziesz montował w katalogu domowym, oznaczanym w systemie jako /home. Jeśli zamierzasz korzystać z hibernacji to swap = ilość pamięci RAM.

Że się tak przyczepię, nie ma czegoś takiego jak partycja / a jak jest to znajdź mi na necie wiarygodną definicję takiej partycji. To o czym piszesz to katalog główny oznaczany przez system jako /, jeszcze inaczej ten katalog jest punktem montowania partycji, czyli w tym katalogu możesz wyświetlać zawartość dowolnej partycji, jaką podmontujesz do tego katalogu, nie musi to być koniecznie partycja z zainstalowanym systemem GNU/Linux ale jakakolwiek inna partycja, dlatego / to nie jest partycja tylko katalog.

Pozdrawiam!

Czyli tak mam dysk 80GB :]

I mam sobie zainstalować Windowsa. I podczas tej instalacji podzielić sobie dysk na C: 60GB (to będzie na windowsa)

D:19,5GB (to będzie na linuksa)

E:512mb na swap

Potem zainstalować sobie Ubuntu na dysk D.

Tylko takie pytanie czy przed instalacją Ubuntu Dysk “D” mam jakimś programem sformatować na system ext4??? Czy ubuntu podczas instalacji sam sobie formatnie go na ten system???

A SWAP jak nie będę miał to co tylko nie będę mógł hibernacji włączać?? Czy coś jeszcze?

Jesli będe już robił ten SWAP to jak ubntu go wykryje ze ma być tym jakimś SWAP ? Trzeba podczas instalacji wskazać tą partycje czy jak?

Tak.

Zarówno partycje jak i formatowanie systemem plików Etx4 możesz wykonać podczas instalacji Ubuntu, nie musisz tego robić innymi programami przed instalacją.

Tak o hibernacji możesz zapomnieć, bo to na swap zrzucany jest obraz systemu, swap jest również wykorzystywany gdy zabraknie miejsca w pamięci RAM, jeśli masz jej dużo to swap praktycznie nie będzie w ogóle wykorzystywany, dlatego pisałem że zbędny ale po chwili na myśłu, proponuję jednak stworzyć chociażby 200MB swap, bo nie zagwarantuję Ci, że system bez swap będzie działał w 100% bezbłędnie, gdybyś był zaawansowanym użytkownikiem to byś się mógł bawić w tworzenie swapa po instalacji systemu na przykład.

Tak, tworzysz partycję swap lub po polsku - przestrzeń wymiany i system sam będzie już wiedział jak z tego korzystać.

Pozdrawiam!

Ale jak zrobię partycję F: 1024Mb system plików Ntfs

To po instalacji ubuntu sam wyczai, że on jest po to ??? Czy jak bo za bardzo Nie musi mieć systemu Etx4?

Żadne Ntfs, swap to swap - przestrzeń wymiany, nie może być sformatowana Ntfsem. Systemem plików Ext4 formatujesz partycję, na której ma być zainstalowany Linux, on się nie zainstaluje na FAT lub NTFS, wszystko zrobisz podczas instalacji Linuksa, nie musisz partycjonować dysku wcześniej innymi programami.

Pozdrawiam!

Sorka że zadaję może tak błahe pytania ale jestem mało kumaty :confused:

Czyli jak będę instalował Ubuntu to mam oprócz wyboru partycji na której zainstaluję Ubuntu, stworzyć partycję o pojemności 1024mb(mam 512ram) systemem Etx4 i Ubuntu sam wyczai że to to :]

A trzeba jakoś ustawia dodatkowo że to swap?

Na swap w takim wypadku starczy Ci 512MB i tak będzie wykorzystany tylko w ekstremalnych warunkach. Też miałem 512MB RAM i miałem swap 512MB i rzadko kiedy system z niego korzystał :slight_smile:

Dokładnie tak.

Wystarczy, że stworzysz partycję i ustawisz ją jako przestrzeń wymiany.

Pozdrawiam!

No o to mi chodziło jak to zrobić?

Uruchom instalację, to sam się zorientujesz jak to zrobić. Podczas instalacji wszystko jest ładnie oznaczone i opisane :slight_smile:

Pozdrawiam!

Dobra zobaczy się dzięki wam wszystkim którzy mi pomogli thx! !!

jakiego ubuntu zainstalować 32 czy 64 bity?

A jaki masz procesor?

Spoko zainstalowałem już 32 bity ubuntu i wszystko śmiga :] Tylko jakiś błędzik wyskoczył na początku z dyskiem ale dałem ignoruj i teraz narazie wszystko ok :]

Thx all za pomoc!!