Instalacja Linuksa obok Windowsa - dzielenie partycji

Masakra… A moglibyście mi jeszcze powiedzieć jak odpalić DMDE na Linuksie bootowanym z pndrive’a? Chyba ostatnia deska ratunku…

Ściągnij sobie paczkę na inny pendrive, rozpakuj, a pod livecd uruchomisz z tego pendrive:

http://dmde.com/download.html .

Albo normalnie podczas działania systemu live ściągniesz, rozpakujesz i uruchomisz w konsoli - będąc w katalogu, w którym jest rozpakowany program :

chmod a+x ./dmde

Uruchomienie:

./dmde

 

Do odzyskania tablicy partycji poleciłbym jednak testdisk (mimo niepochlebnej opinii wyrażonej przez jednego z użytkowników w jednym z niedawnych postów):

http://traxter-online.net/testdisk-photorec-odzyskiwanie-danych/ .

kpt.Tux, a czy tą metodą będę mógł podczas startu wybrać, który system odpalić?

 

Nie wiem jak jest w Ubuntu, podejrzewam że ustawi linuksa jako domyślny system do ładowania, ale po instalacji można zmienić, który system ma być domyślnie łądowany oraz czas po jakim zostanie on załadowany.

Udało mi się odzyskać partycje za pomocą programu Testdisk (zrobiłem pndrive’a z całym pakietem hiren’s, co dziwne program po głębszym skanowaniu znalazł kilkadziesiąt tysięcy terabajtów danych do odzyskania). Ustawiłem partycje z systemem, multimediami oraz ~100mb zastrzeżone przez windows 7, a przy problemie z boot sectorami wybrałem opcję backup BS. Zrestartowałem komputer, ale nadal pojawia się komunikat “reboot and select proper boot device”. Czy jest szansa, abym dał radę normalnie uruchomić komputer? Dodam, że przy przeglądaniu plików na partycjach do odzyskania wszystko wydawało się w porządku.

Być może powinienem uruchomić system z płyty Windowsa i spróbować go naprawić?

 

Uruchom livecd i podaj wynik skryptu bootinfroscript:

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/ .

 

Zobaczymy co gdzie siedzi i jakich plików brakuje.

                  Boot Info Script 0.61      [1 April 2012]


============================= Boot Info Summary: ===============================

 => No boot loader is installed in the MBR of /dev/sda.
 => Syslinux MBR (3.61-4.03) is installed in the MBR of /dev/sdb.

sda1: __________________________________________________________________________

    File system:       
    Boot sector type:  Windows Vista/7: NTFS
    Boot sector info:
    Mounting failed:   mount: unknown filesystem type ''

sda2: __________________________________________________________________________

    File system:       ntfs
    Boot sector type:  Windows Vista/7: NTFS
    Boot sector info:  No errors found in the Boot Parameter Block.
    Operating System:  Windows 7
    Boot files:        /Windows/System32/winload.exe

sda3: __________________________________________________________________________

    File system:       ntfs
    Boot sector type:  Windows Vista/7: NTFS
    Boot sector info:  No errors found in the Boot Parameter Block.
    Operating System:  
    Boot files:        

sdb1: __________________________________________________________________________

    File system:       vfat
    Boot sector type:  SYSLINUX 4.03 2010-10-22 ........>..sr>.......c/.9...0...~.....~...f...M.f.f....f..0~....>E}.u......
    Boot sector info:  Syslinux looks at sector 2094928 of /dev/sdb1 for its
                       second stage. SYSLINUX is installed in the  directory.
                       The integrity check of the ADV area failed. No errors
                       found in the Boot Parameter Block.
    Operating System:  
    Boot files:        /boot/grub/grub.cfg /syslinux.cfg
                       /efi/BOOT/grubx64.efi /ldlinux.sys

============================ Drive/Partition Info: =============================

Drive: sda _____________________________________________________________________

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

Partition  Boot  Start Sector    End Sector  # of Sectors  Id System

/dev/sda1                   1   976,773,167   976,773,167  ee GPT


GUID Partition Table detected.

Partition    Start Sector    End Sector  # of Sectors System
/dev/sda1           2,048       206,847       204,800 Data partition (Windows/Linux)
/dev/sda2         206,848   134,965,247   134,758,400 Data partition (Windows/Linux)
/dev/sda3     134,965,248   934,828,031   799,862,784 Data partition (Windows/Linux)

Drive: sdb _____________________________________________________________________

Disk /dev/sdb: 15.6 GB, 15627485184 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1899 cylinders, total 30522432 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes

Partition  Boot  Start Sector    End Sector  # of Sectors  Id System

/dev/sdb1    *             63    30,522,431    30,522,369   c W95 FAT32 (LBA)


"blkid" output: ________________________________________________________________

Device           UUID                                   TYPE       LABEL

/dev/loop0                                              squashfs   
/dev/sda2        80E2B8CEE2B8C9A4                       ntfs       System
/dev/sda3        DC964A7E964A5962                       ntfs       Multimedia
/dev/sdb1        1EFF-8B97                              vfat       PENDRAJW

================================ Mount points: =================================

Device           Mount_Point              Type       Options

/dev/loop0       /rofs                    squashfs   (ro,noatime)
/dev/sda2        /media/ubuntu/System     fuseblk    (rw,nosuid,nodev,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
/dev/sda3        /media/ubuntu/Multimedia fuseblk    (rw,nosuid,nodev,allow_other,default_permissions,blksize=4096)
/dev/sdb1        /cdrom                   vfat       (ro,noatime,fmask=0022,dmask=0022,codepage=437,iocharset=iso8859-1,shortname=mixed,errors=remount-ro)


=========================== sdb1/boot/grub/grub.cfg: ===========================

--------------------------------------------------------------------------------

if loadfont /boot/grub/font.pf2 ; then
    set gfxmode=auto
    insmod efi_gop
    insmod efi_uga
    insmod gfxterm
    terminal_output gfxterm
fi

set menu_color_normal=white/black
set menu_color_highlight=black/light-gray

menuentry "Try Ubuntu without installing" {
    set gfxpayload=keep
    linux    /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper quiet splash --
    initrd    /casper/initrd.lz
}
menuentry "Install Ubuntu" {
    set gfxpayload=keep
    linux    /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity quiet splash --
    initrd    /casper/initrd.lz
}
menuentry "OEM install (for manufacturers)" {
    set gfxpayload=keep
    linux    /casper/vmlinuz.efi  file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity quiet splash oem-config/enable=true --
    initrd    /casper/initrd.lz
}
menuentry "Check disc for defects" {
    set gfxpayload=keep
    linux    /casper/vmlinuz.efi  boot=casper integrity-check quiet splash --
    initrd    /casper/initrd.lz
}
--------------------------------------------------------------------------------

============================== sdb1/syslinux.cfg: ==============================

--------------------------------------------------------------------------------
default menu.c32
prompt 0
menu title UNetbootin
timeout 100
 
label unetbootindefault
menu label Default
kernel /ubnkern
append initrd=/ubninit file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper quiet splash --
 
label ubnentry0
menu label ^Help
kernel /ubnkern
append initrd=/ubninit  
 
label ubnentry1
menu label ^Try Ubuntu without installing
kernel /casper/vmlinuz.efi
append initrd=/casper/initrd.lz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper  quiet splash --
 
label ubnentry2
menu label ^Install Ubuntu
kernel /casper/vmlinuz.efi
append initrd=/casper/initrd.lz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity  quiet splash --
 
label ubnentry3
menu label ^Check disc for defects
kernel /casper/vmlinuz.efi
append initrd=/casper/initrd.lz boot=casper integrity-check  quiet splash --
 
label ubnentry4
menu label Test ^memory
kernel /install/mt86plus
append initrd=/ubninit  
 
label ubnentry5
menu label ^Boot from first hard disk
kernel /ubnkern
append initrd=/ubninit  
 
label ubnentry6
menu label Try Ubuntu without installing
kernel /casper/vmlinuz.efi
append initrd=/casper/initrd.lz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper quiet splash --
 
label ubnentry7
menu label Install Ubuntu
kernel /casper/vmlinuz.efi
append initrd=/casper/initrd.lz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity quiet splash --
 
label ubnentry8
menu label OEM install (for manufacturers)
kernel /casper/vmlinuz.efi
append initrd=/casper/initrd.lz file=/cdrom/preseed/ubuntu.seed boot=casper only-ubiquity quiet splash oem-config/enable=true --
 
label ubnentry9
menu label Check disc for defects
kernel /casper/vmlinuz.efi
append initrd=/casper/initrd.lz boot=casper integrity-check quiet splash --
 
--------------------------------------------------------------------------------

=================== sdb1: Location of files loaded by Grub: ====================

           GiB - GB             File                                 Fragment(s)


================= sdb1: Location of files loaded by Syslinux: ==================

           GiB - GB             File                                 Fragment(s)


============== sdb1: Version of COM32(R) files used by Syslinux: ===============

 menu.c32                           :  COM32R module (v4.xx)

=============================== StdErr Messages: ===============================

bootinfoscript: line 1646: [: 2.73495e+09: integer expression expected
cat: /tmp/BootInfo-HESC8Bi2/Tmp_Log: No such file or directory
cat: /tmp/BootInfo-HESC8Bi2/Tmp_Log: No such file or directory
  No volume groups found

Ponadto Linux widzi wszystkie odzyskane partycje.

/dev/sdb1 to pendrive z którego bootowałeś tak się domyślam, widać że nie masz zrobionej instalacji, nie ma partycji z linuksem ani zainstalowanego grub-a, jak chcesz instalować linuksa to nie musisz odzyskiwać MBR i ratować się płytą i tak po instalacji zainstaluje się grub i nim będzie można ładować windows.

A jeśli póki co chcę po prostu odpalić w7 tak jak wcześniej, to muszę ratować się płytą Microsoftu?

Tą też widzi, ale jest pusta.

 

 

Wykonaj naprawę rozruchu Windowsa, ale musisz też naprawić główny sektor dysku (Master Boot Record). Wiem na 100%, że można do tego wykorzystać program testdisk i jest wszystko w porządku. Reszŧ (fixboot, fixmbr itd.) wykonaj z poziomu płyty instalacyjnej Win.

 

PS

Partycja GPT została przywrócona z kopii znajdującej się w ostatnich 16,5 KiB dysku twardego. Do poczytania:

https://wiki.archlinux.org/index.php/GUID_Partition_Table .

Dobra, aktualnie sprawa wygląda tak, że podczas próby uruchomienia opcji “napraw komputer” z płyty Windowsa 7 dostaję błąd: “Ta wersja opcji odzyskiwania systemu jest niezgodna z wersją systemu Windows, którą próbujesz naprawić”, pomimo tego, że system był instalowany z tej samej płyty.

Uruchomiłem konsolę za pomocą shift+f10, użyłem komendy chkdsk /f na obu partycjach, a następnie poprzez komendy bootsect i bootrec naprawiłem pomyślnie Mbr na partycji z Windowsem (w Testdisk wcześniej też używałem tej opcji), jednak nadal pojawia mi się komunikat “select proper boot device…”. Zauważyłem, że odzyskane partycje mają przydzielone inne litery, a te 100mb zastrzeżone przez Windows ma system plików RAW, więc użyłem na niej chkdsk, system plików wyświetlany jest teraz jako NTFS, ale w niczym mi to nie pomogło. Cóż więc jeszcze mogę zrobić, by przywrócić system?

PS: by naprawić MBR musiałem wpisać ręcznie literę partycji z systemem, jak wpisałem SYS (co automatycznie powinno wykryć, która partycja jest systemowa) pojawia się błąd: “system partition not found”.

EDIT: gdy wpisuję bootrec /rebuildbcd, by odnaleźć partycję z systemem i dodać ją do magazynu konfiguracji rozruchu zostaje ona wyświetlona, ale jak potwierdzam dodanie do listy rozruchu wyskakuje błąd:" nie można odnaleźć żądanego urządzenia systemowego". Jak chcę ustawić partycję z Windowsem jako aktywną, to pojawia się błąd: “wybrany dysk nie jest dyskiem twardym MBR”. Nie wiem już co mam robić…

Wykonałem ten poradnik (www.hasper.info/repair-a-destroyed-windows-7-uefi-boot-sector/), wszystko przebiegło zgodnie z planem, ale podczas odpalania systemu dostaję błąd:

BlInitializeLibrary failed 0xc0000001

i nic się nie dzieje, a komenda bootrec /scanos przestała wykrywać system. Jeszcze raz spróbuję wykonać instrukcje z poradnika, bo już nie wiem jak inaczej przywrócić odzyskanego Windowsa :frowning:

Edit: powtórzyłem instrukcje z poradnika i to samo, ale udało mi się wykonać komendę bootrec /rebuildbcd, szkoda tylko że nic mi to nie dało.

Edit2: teraz podczas próby włączenia Windowsa pojawia się automatycznie naprawa systemu z komunikatem, że nie jest w stanie nic zdziałać, podejrzałem informacje i problem występuje w pliku ntfs.sys.