Instalacja Linuksa obok Windowsa - dzielenie partycji

Witam serdecznie.

Aktualnie posiadam komputer z systemem Windows 7, jednak chciałbym zainstalować obok niego Linuksa (tak, abym przy starcie systemu mógł wybrać, który z nich się odpali). Mam 2 partycje: jedną z Windowsem oraz drugą ze wszystkim innym, na której mam ~70GB wolnego miejsca, z czego ~20GB chciałbym przeznaczyć na Linuksa. I tu pojawiają się moje pytania: czy podczas instalacji Ubuntu (z pendrive’a) po podzieleniu partycji tak jak planuję nie skasują mi się pliki? W sensie chciałbym z tej drugiej partycji “wyciąć” te 20GB i czy nie spowoduje to utraty danych? Druga sprawa to czy 20GB nie jest za mało? Chciałbym przeznaczyć na Ubuntu jak najmniej miejsca.

 

Pozdrawiam :slight_smile:

Mógłbyś dać screena z partycjami jakie posiadasz było by wygodniej doradzić :slight_smile:

Do testowania 20 GB powino wystarczyć, przed instalacją musisz skrócić partycję windows z danym tak aby było 20GB  nie przydzielonej przestrzeni, w tym miejscu instalator założy partycje linuksa, możesz to zrobić np. programem gparted. Normalnie bym polecał wydzielić na linuksie partycje /home ale ponieważ ma to być do testów i mało masz miejsca to myślę że zrób tylko partycje / oraz swap.

Jak instaluje linuxa to robię tak:

Pobieram obraz Gpartded jako LiveCD i dziele partycje (chyba że instalujesz Mint’a, wtedy Gparted masz w komplecie)

W czasie instalacji wybierasz swój sposób instalacji, ja partycje wyznaczam takie:

/ - 15GB (partycja systemowa)

/home - 70 GB (partycja z danymi)

swap - 4GB ( 

 

Oczywiście nie jestem jakoś bardzo obeznany w linuxach, ale system działa.

 

Jeśli system testowy, to może VirtualBox? Ale nie podpowiem Ci jak VirtualBox działa, bo sam tego programu nie ogarniam.

 

@bart

 

A widzisz :wink:

Każda dystrybucja z graficznym instalatorów ma w sobie gparted.

 

Bullshit. GParted to najpopularniejszy ale nie jedyny program do zabawy w partycjonowanie. Dystrybucje mocno nastawione na KDE korzystają z platformowego narzędzia, niektóre instalatory mają własne (lepsze lub gorsze) zabawki.

Zainstaluj WUBI… aplikację która pozwala zainstalować Ubuntu na Windowsie jako zwykły program . Podczas instalacji z WUBI tylko określasz na jakiej partycji ma być zainstalowane Ubuntu i ile miejsca na nie przeznaczasz… i już. Podczas odpalania systemu pyta on czy chcesz pracować na Windowsie czy Ubuntu. W każdej chwili możesz wejść w panel sterowania …dodaj/usuń programy i wyinstalować Ubuntu bez żadnych konsekwencji jak zwykłą aplikację. Poczytaj w internecie o Wubi i instaluj śmiało , używam i jestem zadowolony.Miłego korzystania.Pozdrawiam ;

 

WUBI nie jest już rozwijane, zatem to kiepski pomysł. Plus - system instalowany przez WUBI był czasami bardziej problematyczny niż instalowany na czysto. Brak rozwoju WUBI już na starcie rodzi komplikacje na komputerach z UEFI (GPT nie jest wspierane przez grub4dos).

 

Szczegóły: http://ubuntu-with-wubi.blogspot.com/2013/04/end-of-era-wubi-pulled-from-release-1304.html

 

Ogólnie polecanie jeszcze WUBI jest średnim pomysłem (ale nie każdy wie też, że program nie jest już rozwijany).

System się instaluje na czysto, na osobnej partycji, z płyty. Inne rodzaje instalacji są mniej lub bardziej problemowe.

Nie powinny, jeśli przed podzieleniem partycji najpierw zdefragmentujesz partycję lub cały dysk. Samą partycję zmniejsz windowsowym menedżerem woluminów, będzie szybciej. Jednak zrobienie kopii zapasowej najważniejszych plików to raczej obowiązek, niekoniecznie związany z partycjonowaniem (no ale są ludzie co robią backupy i ludzie którzy będą je robili).

Dzięki wielkie za wszystkie odpowiedzi :slight_smile:

Aktualny podział wygląda tak:

http://pics.tinypic.pl/i/00582/ghp487giidxd.jpg

I z partycji D chciałbym wyciąć 20GB na partycję dla Ubuntu. Więc za pomocą menedżera woluminów powinienem po prostu zmniejszyć wielkość tej partycji o 20GB i mogę śmiało instalować Ubuntu z Pendrive’a, którego wcześniej przygotowałem?

 

EDIT: Zostawiłem 20GB miejsca nieprzydzielonego, ale podczas instalacji Linuksa nie wykryło Windowsa 7. Mogłem wybrać jedynie czystą instalację lub instalację niestandardową, co w gruncie rzeczy pozwoliło mi przydzielić miejsce na dysku, ale nie wiem czy nie spowoduje to problemów z głównym systemem?

Podaj jakieś konkrety w końcu … Uruchom livecd Ubuntu w trybie “Try Ubuntu”. Potem uruchom terminal - kliknij w pierwszy knefel od góry na pasku z lewej strony - wyskoczy pasek wyszukiwania - tam wpisz słowo ‘terminal’. Uruchom program.

 

Podnieś uprawnienia - wpisz takie polecenie:

sudo su -

Podaj na forum w tagach Code wynik komendy:

fdisk -l

parted -l

Po ‘parted’ i ‘fdisk’ jest małe L jak Licheń.

Rozwin tę myśl.

Pozostałem partycje były widoczne?

Wybaczcie, nigdy wcześniej nie instalowałem Linuksa :slight_smile:

fdisk:

Disk /dev/sda: 500.1 GB, 500107862016 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 60801 cylinders, total 976773168 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x41ba2fb0

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sda1   *        2048      206847      102400    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda2          206848   134965247    67379200    7  HPFS/NTFS/exFAT
/dev/sda3       134965248   934828031   399931392    7  HPFS/NTFS/exFAT

Disk /dev/sdb: 15.6 GB, 15627485184 bytes
255 heads, 63 sectors/track, 1899 cylinders, total 30522432 sectors
Units = sectors of 1 * 512 = 512 bytes
Sector size (logical/physical): 512 bytes / 512 bytes
I/O size (minimum/optimal): 512 bytes / 512 bytes
Disk identifier: 0x012548e7

   Device Boot      Start         End      Blocks   Id  System
/dev/sdb1   *          63    30522431    15261184+   c  W95 FAT32 (LBA)

parted:

Model: ATA SAMSUNG HD502HJ (scsi)
Disk /dev/sda: 500GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End     Size    Type     File system  Flags
 1      1049kB  106MB   105MB   primary  ntfs         boot
 2      106MB   69.1GB  69.0GB  primary  ntfs
 3      69.1GB  479GB   410GB   primary  ntfs


Model:  USB DISK 2.0 (scsi)
Disk /dev/sdb: 15.6GB
Sector size (logical/physical): 512B/512B
Partition Table: msdos

Number  Start   End     Size    Type     File system  Flags
 1      32.3kB  15.6GB  15.6GB  primary  fat32        boot, lba


Error: /dev/sr0: unrecognised disk label                                 

Kiedy doszedłem do wyboru rodzaju instalacji wyświetliło mi się: “Ten komputer nie ma zainstalowanego żadnego systemu operacyjnego”. Mogłem wybrać czystą instalację Linuksa, bądź wspomnianą instalację niestandardową.

 

Tak, gdy kliknąłem na niestandardową instalację wszystkie partycje były widoczne i podzielone tak jak na obrazku w moim poprzednim poście.

No to jeszcze sprawdź za pomocą polecenia os-prober, czy system Windows zostanie wykryty (jako root):

os-prober

 

Przy dzieleniu partycji możesz posiłkować się takim

W twojej sytuacji najpierw powinieneś zdefragmentować wszystkie partycje systemu Windows, wykonać czyszczenie systemu plików oraz sprawdzanie pod kątem błędów. Następnie powinieneś zmniejszyć partycję /dev/sda3 o taką ilość MB (1GiB=1024MiB) jaką chcesz przeznaczyć dla plików linuksa. Na koniec utwórz partycje w sposób w jaki pokazano na filmie.

 

Program GParted jest też dostępny w Ubuntu w trybie “Wypróbuj Ubuntu”. Instalację systemu możesz prześledzić natomiast

Jak widać, te automaty w Ubuntu potrafią być zawodne, dlatego lepiej z nich nie korzystać.

Powinieneś wybrać instalację niestandardową, założyć partycje dla linuksa na tych wolnych 20 GB, windows doda Ci się według mnie dopiero w trakcie instalacji, a konkretnie to po zainstalowaniu grub-a.

Dzięki wielkie za pomoc :slight_smile:

No to sformatowałeś sobie dysk/partycje.

Oprócz utworzenie partycji, musisz jeszcze wybrać punkt montowania, ale Ubuntu powinien automatycznie ustawić / jako punkt montowania (nie pamiętam dokładnie, bo dawno nie instalowałem Ubuntu).

loltoFFik

 

Panie student - dostałeś pan w jednym z poprzednich postów link do

:D