Instalacja linuksa problem z partycjonowaniem

UnetBooting

To Ubuntu nagrałeś sam, czy ktoś inny? Masz obraz systemu (ISO)? Nie masz płyty?

Co do sprawdzenia:

Przy starcie Ubuntu jest taki fioletowy ekran. Wtedy kliknij jakiś dowolny klawisz i pojawią się opcje do wyboru. Zmień język na Polski i wybierz coś w stylu “Sprawdzanie płyty”. Operacja potrwa trochę czasu zależnie od prędkości Twojego pendrive’a i komputera.

Ale z systemem ok bo brat z tego u siebie instalował i u niego działa

Hmm…

Nie zapisuje zmian na pendrivie? Tzn. jak coś zmienisz (np. tapetkę, to po ponownym uruchomieniu wraca do tego co było).

Sprawdź dysk. Może rzeczywiście coś z nim nie tak.

MHDD, który pobierasz z portalu Dobreprogramy.pl działa z płyty CD i działa niezależnie od systemu, program sprawdza działanie dysku, nawet jeśli jest on czysty, tzn. nie ma na nim żadnych danych, układu partycji itp.

Jakby płyta byłą źle nagrana, to błąd o uszkodzonym lub przegrzanym dysku by nie wystąpił. Jak pisałem, miałem taki sam przypadek i dysk rzeczywiście był uszkodzony, natomiast dysk autora wątku się nie przegrzewa, jego temperatura jest w normie, więc należałoby go sprawdzić czy nie jest uszkodzony.

Pozdrawiam!

nagrałem na pendrive i nieotczytuje tego nagrałem iso przez unetboothing czy to mozna tylko na plytke ?

Co “nagrałeś” na pendrajwa? MHDD? Nie widzę, aby Unetbootin wspierał MHDD, nagraj to na płytę CD lub CD-RW lub pobierz wersję na dyskietkę, jeśli masz stację dyskietek i dyskietkę.

Pozdrawiam!

czyli mhdd mam nagrac iso przez nero u kolegi na windows?

Dodane 23.01.2012 (Pn) 13:01

czy kupno dysku załatmwi sprawe? dodam ze wywalalo mi często system co jakieś 3-4 tygodnie pomimo że na komputeże siedze tylko w sobote i niedziele.

Dodane 23.01.2012 (Pn) 19:26

wywalalo nie tylko linuksa kiedys mialem tylko windowsa i windowsa tez wywalalo

Jeżeli kolega jest niedaleko to czemu nie. Równie dobrze możesz to jednak zrobić na Ubuntu odpalonym z płyty. Domyślnie masz tam Brasero. Nie wiem jednak, czy problemy z dyskiem nie spowodują jakichś komplikacji przy wypalaniu.

Naprawdę trudno jest mi cokolwiek doradzić. Z Twoim komputerem się coś dzieje i to jest fakt. Jednakże nie mogę zagwarantować, że akurat to na 100% wina dysku. Wszelkie wydatki ponosisz sam i za nie odpowiadasz :slight_smile:

Jak widać to nie wina Linuksa :wink:

A tak na serio, co rozumiesz poprzez “wywalało”?

I chyba najważniejsze pytanie: Skąd masz ten dysk? Jest nowy, czy od kogoś, z Allegro? Być może ma pełno badsectorów, a może coś innego pada, a ktoś Ci wyzerował (wtedy w SMART pokazuje jako sprawny) i sprzedał/dał?