Instalacja Linux (dual boot) na laptopie MSI GV62 7RD

(aslan87) #1

Laptop posiada UEFI BIOS American Megatrends wersja 2.18.1263

Od dłuższego czasu dumam jak zainstalować drugi system operacyjny na laptopie z tematu. Obecnie jest na nim Win 10 64-bit ale chciałem dorzucić Linuxa (Ubuntu/Mint/Elementary). Niestety za każdym razem przy bootowaniu USB Linux stara się uruchomić i od razu się zamraża. W biosie zmieniałem opcje z UEFI na UEFI z CMS i na LEGACY. Dodatkowo wyłączałem FAST BOOT, czy SECURE BOOT. Nic nie pomaga. Wprawdzie raz udało mi się zainstalować Ubuntu ale chcę go zmienić i nic nie rusza… na zagranicznych forach nic nowego nie znalazłem.

(synaptyk) #2

Na twoim miejscu poczekałbym około 10 dni na LTS ubuntu 18.04 albo miesiąc na nowego minta. Masz kartę nvidia więc wydaje mi się że trzeba włączyć nomodeset w oknie uruchamiania konkretnej opcji (Tryb Live, Instalacja).
Kojarzę że w ubuntu 17.10 to naprawili ale to wydanie krótko wspierane i z tego co kojarzę (może się mylę) to przejście na 18.04 nie da temu systemu LTS

(Domker) #3

Po pierwsze - wyłącz szybkie uruchamianie pod Windows.

Dodaj do parametrów uruchamiania w liveUSB to:
nouveau.modeset = 0
Powinno ruszyć.

(aslan87) #4

Na początku taki miałem plan poczekać, ale Elementary OS nawet mi się podoba. Niemniej jednak jeśli mam czekać na nowy LTS z Ubuntu czy Minta to on w pełni wspiera UEFI? Bootowanie usb sticka mrozi się zaraz po wybraniu z menu co chcę z nim zrobić. Nawet do okna instalacji nie dochodzi.

(aslan87) #5

Tylko wyłączyć Fast Boot czy Secure Boot też?

Co do tych parametrów to chodzi ci o plik bootowania?

(synaptyk) #6

Mój wątek o dopisaniu nomodeset do pliku bootowania

Jeżeli możesz włączyć bez problemu boot menu to możesz zostawić włączony fast boot
Secure boot z tego co kojarzę powinien być wyłączony

(Domker) #7

@asian87
Fast boot w Windows i Secure boot w UEFI wyłącz.
Fast boot ponieważ potrafi zahibernować sterowniki (hybrydowy boot) i czasami np. karty Wi-Fi nie są prawidłowo wybudzane przez Linux.

Parametr dodaj do jak uruchamiasz liveUSB w Grub - naciskasz “e” (edit) kasujesz “splash” i dodajesz tamten parametr.

(aslan87) #8

Ten edit robić w czasie bootowania czy z poziomi windowsa w pliki boot?

(Domker) #9

Plików boot nie ruszaj. Przy uruchamianiu Linux w GRUB. Naciskasz “e” i masz listę parametrów bootowania dystrybucji. Skasuj splash, a dodaj nouveau.modeset = 0.
Pod Mint jest ot chyba klawisz “TAB”

(aslan87) #10

Zmieniłem w pliku grub.cfg na usb sticku za każdym quiet splash dopisałem nomodeset i juz mam elementary OS zainstalowane :slight_smile: ciekawe czy to działa dla każdego distro. Dzięki!