Instalacja Linux (dual boot) na laptopie MSI GV62 7RD

Laptop posiada UEFI BIOS American Megatrends wersja 2.18.1263

Od dłuższego czasu dumam jak zainstalować drugi system operacyjny na laptopie z tematu. Obecnie jest na nim Win 10 64-bit ale chciałem dorzucić Linuxa (Ubuntu/Mint/Elementary). Niestety za każdym razem przy bootowaniu USB Linux stara się uruchomić i od razu się zamraża. W biosie zmieniałem opcje z UEFI na UEFI z CMS i na LEGACY. Dodatkowo wyłączałem FAST BOOT, czy SECURE BOOT. Nic nie pomaga. Wprawdzie raz udało mi się zainstalować Ubuntu ale chcę go zmienić i nic nie rusza… na zagranicznych forach nic nowego nie znalazłem.

Na twoim miejscu poczekałbym około 10 dni na LTS ubuntu 18.04 albo miesiąc na nowego minta. Masz kartę nvidia więc wydaje mi się że trzeba włączyć nomodeset w oknie uruchamiania konkretnej opcji (Tryb Live, Instalacja).
Kojarzę że w ubuntu 17.10 to naprawili ale to wydanie krótko wspierane i z tego co kojarzę (może się mylę) to przejście na 18.04 nie da temu systemu LTS

Po pierwsze - wyłącz szybkie uruchamianie pod Windows.

Dodaj do parametrów uruchamiania w liveUSB to:
nouveau.modeset = 0
Powinno ruszyć.

Na początku taki miałem plan poczekać, ale Elementary OS nawet mi się podoba. Niemniej jednak jeśli mam czekać na nowy LTS z Ubuntu czy Minta to on w pełni wspiera UEFI? Bootowanie usb sticka mrozi się zaraz po wybraniu z menu co chcę z nim zrobić. Nawet do okna instalacji nie dochodzi.

Tylko wyłączyć Fast Boot czy Secure Boot też?

Co do tych parametrów to chodzi ci o plik bootowania?


Mój wątek o dopisaniu nomodeset do pliku bootowania

Jeżeli możesz włączyć bez problemu boot menu to możesz zostawić włączony fast boot
Secure boot z tego co kojarzę powinien być wyłączony

@asian87
Fast boot w Windows i Secure boot w UEFI wyłącz.
Fast boot ponieważ potrafi zahibernować sterowniki (hybrydowy boot) i czasami np. karty Wi-Fi nie są prawidłowo wybudzane przez Linux.

Parametr dodaj do jak uruchamiasz liveUSB w Grub - naciskasz “e” (edit) kasujesz “splash” i dodajesz tamten parametr.

Ten edit robić w czasie bootowania czy z poziomi windowsa w pliki boot?

Plików boot nie ruszaj. Przy uruchamianiu Linux w GRUB. Naciskasz “e” i masz listę parametrów bootowania dystrybucji. Skasuj splash, a dodaj nouveau.modeset = 0.
Pod Mint jest ot chyba klawisz “TAB”

Zmieniłem w pliku grub.cfg na usb sticku za każdym quiet splash dopisałem nomodeset i juz mam elementary OS zainstalowane :slight_smile: ciekawe czy to działa dla każdego distro. Dzięki!

Nie miałem problemu z instalacją Minta jakiś czas temu, a dziś chciałem zainstalować nowe ubuntu 18.04 i próbowałem twojej metody, dopisania w grub.cfg nomodeset i kicha. Po instalacji pojawia się ekran logowania, loguję się i zwiecha… jakiś pomysł?

W Ubuntu Grub jest ukryty. Po starcie komputera trzeba w odpowiednim momencie wcisnąć / wciskać Shift. Grub powinien się pojawić. Wtedy wciśnij “e” i tak jak pisał @Domker.

W ogóle pokaż jaką masz kartę graficzną i jądro:

lspci -k | grep -A3 VGA
uname -r

Opcję nomodeset ustawisz potem w pliku /etc/default/grub w pozycji GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT="" (edytować z sudo). Na koniec trzeba uaktualnić konfigurację Gruba:

sudo update-grub

Wyłączyłem automatyczne logowanie podczas instalacji i system się uruchomił, ale przy każdym restarcie po aktualizacjach czy przy wyłączeniu laptopa system się zawiesza. Mam zmienić plik grub? Grafika jest Nvidia GTX1050 ale używa ubuntu używa zintegrowanej Intela

No to nie zmieniaj w takim razie.

Czyli tak:

  • możesz się zalogować normalnie (nie przez autologowanie)
  • system zawiesza się przy restarcie i wyłączeniu

Pokaż wynik takich poleceń:

dmesg | grep -iE 'error|warning|failed'
grep -E '(EE)|(WW)' /var/log/Xorg.0.log

EDYCJA:
Tutaj ktoś zgłaszał dokładnie taki sam problem przy wyłączaniu:
https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/1767577 .

Kwestia jest taka, żeby zainstalować najnowsze dostępne jądro z repozytorium i ewentualnie w ostateczności z PPA Ubuntu mainline - tak jak radzą w linku.

nie pamiętam już co domyślnie jest w tej linijce GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT. Powinno być quiet splash chyba ale nie jestem pewien. Ustawiłem tam nomodeset ale wydaje mi się, że ma to wpływ na ładowanie sterowników Nvidia. Zainstalowane są zalecane ale po starcie systemu pojawia się okno “Praca w trybie renderowania programowego” i może to spowodować wzrost użycia procesora.