Instalacja Linux Mint i GRUB na osobnym dysku twardym

OK, więc mam taką sytuację, że chcę postawić Minta na komputerze, który ma dwa dyski twarde. Jeden z Windowsem 10, drugi z paroma niepotrzebnymi plikami, przy czym Mint ma być na tym drugim. Windows ma pozostać nietknięty.

W związku z tym parę pytań:

  • jak w kreatorze instalacji wybrać opcję, aby zainstalował się na drugim dysku, sformatował go całego i nie tykał Windowsa?
  • bootloader instalować na pierwszym (Windowsowym) dysku, czy na drugim? Jaka będzie różnica wtedy - czy gdy zainstaluję go na drugim dysku, to bootloader Windowsa pozostanie nienaruszony i będę mógł przechodzić na Minta tylko wtedy, gdy zmienię kolejność dysków w BIOSie? Jak to będzie wyglądać?
  • co w przypadku, gdy Windows 10 postanowi się zaaktualizować do nowego Builda, trzeba będzie przywracać GRUB?
  • czy istnieje jakieś narzędzie do edycji kolejności pozycji w menu GRUBa (bez konieczności grzebania w plikach cfg)?
  • jak obecnie wygląda wsparcie Wine dla Office 2k7? To jedyna rzecz, która mnie permanentnie trzyma na Windowsie obecnie.

Spróbuj metody z odłączaniem innych dysków na czas instalacji Minta (GRUB zostanie umieszczony na dysku z linuksem a bootloader Windowsa pozostanie nienaruszony na “jego” dysku)

Nie wiem jak pokazuje dyski instalator Minta, ale jeśli robi to prawidłowo (a nie sądzę, by inaczej), to w linuksie każdy dysk otrzymuje kolejną literę. Pierwszym dyskiem będzie /dev/sda, drugim /dev/sdb itd. Partycje na dyskach oznaczane są kolejnymi cyframi np. /dev/sda1, /dev/sda2 itd. Każdy instalator linuksa dość czytelnie to podawał. Jeśli będziesz uważny nie powinieneś popełnić błędu.

Wydaje mi się, że po prostu powinieneś sobie przeczytać cokolwiek o tzw. dual boot Win10+linux. Wyjaśnić Ci się winno wszystko co w tym pytaniu, a dodatkowym bonusem będzie info o instalacji krok po kroku. Zacząłbym od sprawdzenia na stronie Minta, https://linuxmint.com/documentation.php ale chyba lepszą dokumentację oferuje Ubuntu.

Tak istnieją takie narzędzia. W ubuntowym świecie chyba najpopularniejszym jest startupmanager.

Nie wiem, bo MSO nie używam, jednakże nawet na dp była informacja, że obecne wine powinno obsługiwać nawet MSO2013 lub 2016. Tutaj https://appdb.winehq.org/ masz aktualne zestawienie przetestowanych aplikacji windowsowych działających przez wine. Najwyższy status to Platynowy. Niekiedy masz też opis co działa, jak działa, co nie działa itp.

Ja mam zainstalowanego Win 8.1 i Linux Manjaro na osobnych dyskach SSD.
Rozumiem, że tak jak ja nie chcesz ruszać dysku z Windows.

Uruchamiasz LiveUSB Minta i instalator, musisz wybrać partycjonowanie ręczne.
Wybierasz drugi dysk (sdb)
Pierwszą partycję na drugim dysku tworzysz 300MiB (System EFI) z systemem plików Fat32 i zaznaczasz format i montowanie jako /boot/efi (tam trafi bootloader GRUB).
Drugą tworzysz z systemem plików EXT4 i rozmiar (ile chcesz (jak dasz 25-30GiB i cudów na Linux nie instalujesz też spokojnie wystarczy- ja dałem 40GiB) - punkt montowania ustawiasz jako “/” i zaznaczasz formatowanie. (tu zainstaluje się system).
Trzecią utwórz w celu przechowywania plików użytkownika, będzie to partycja /home.
System plików ustaw na EXT4, punkt montowania /home i zaznacz formatowanie
Czwartą nie tworzyłem, bo mam 16GB pamięci RAM, ale jeżeli masz mniej to lepiej zrobić nieco większą partycję na system i po instalacji systemu zrobić sobie swapfile.

W sumie to wszystko. Po instalacji podczas uruchamiania wciskasz klawisz listy szybkiego bootowania - u mnie F8 i wybierasz start Windows lub Linux (GRUB) z listy.
U mnie był konieczny jeszcze mały FIX, bo GRUB wsadził również mi plik “grubx64.efi” na partycję EFI Windows, ale to już spod systemu Linux możesz sobie zamontować partycję EFI Windows i usunąć ten plik, aby wpisy na boot menu się nie duplikowały.
W ustawieniach BIOS możesz sobie wybrać, aby startował Windows od razu z pomienięciem GRUB (bootloader z EFI na pierwszym dysku) lub bootloader GRUB z EFI na drugim dysku. (spod niego również możesz wystartować Windows po pojawieniu się menu GRUB).