Instalacja Linux Mint i utrata W8

Cześć.

Witam wszystkich. Wczoraj zainstalowałem Linux Mint 17 Cinnamon.

Kilka razy oglądałem na YT jak zainstalować linuxa obok W8. Wszystko wyglądało łatwo zanim sam się za to nie wziąłem.

Instalując linuxa, nie wybrałem na którymś tam etapie “innego rozwiązania” przy wyborze/ przydziale partycji, nic nie zmieniałem, jeśli o typ plików i teraz nie mam W8. Sam nie wiem po co ja się za to brałem.

 

W moim lenovo G580 jest partycja recovery. Korzystałem z niej, ale nie udało mi się przywrócić W8.

Podczas włączania się laptopa pokazuje mi się kilka możliwości

Linux Mint 17 Cinnamon 64 bit

Memory test (memtest 86+)

Memory test (memtest 86+, serial console 115200)

Windows Recovery Environment  (loader) (na/dev/sda3)

 

Windows 8  (loader) (na/dev/sda)

 

 

Jeśli włączam Windows 8  (loader) (na/dev/sda) to mam komunikat

 

File: \Boot\BCD

Status: 0xc000000e

The boot configuration Data for your PC is missing or contains errors.

 

Kiedyś dowiadywałem się, że klucz do W8 jest “zaszyty” chyba w płycie głównej, więc tego W8 jakoś da sie ponownie zainstalować.

W poniedziałek niosę laptopa do serwisu.

Czy da się jakoś naprawić ten problem bez serwisu, bo kasa mnie nie parzy.

 

Byłbym wdzięczny za wszelką pomoc, bo komputer jest mi potrzebny codziennie, niestety … nie do przeglądania fb, ale do pracy.

Włącz linuxa i podaj wynik z komendy sudo parted -l

 

Ale mimo to sam GRUB pokazuje że masz zainstalowane Recovery i to z niego możesz przywrócić windowsa. Poza tym pojawiła się informacja o uszkodzeniu windowsowego MBR jak i BCD czyli możliwe jest że po prostu system nie chce wystartować natomiast wszystkie dane są na miejscu. Jednak do rozwiązania będzie potrzebna płyta/pendrive z instalatorem systemu.

 

Pragnę tylko dodać że te wszystkie komplikacje to tylko wina twojego niedopatrzenia i pewnie próby jak najszybszej instalacji (dalej, dalej dalej…) a nie linux’a.

​Tu masz link do skryptu (wraz z instrukcją), którego wyniki przedstawią wszystkie wymagane informacje.

http://sourceforge.net/projects/bootinfoscript/

[sudo] password for m:

temat do zamknięcia.