Instalacja Linux Mint obok Windows 7 na laptopie Samsung

Hej,

 

chciałbym zainstalować Linuxa Mint wersja Xfce (chyba, ze polecicie coś innego na początek) na laptopie Samsung NP300E5A-A01PL (6GB RAM) i proszę o pomoc w instalacji obok Windows 7 oczywiście instalacja w trybie ręcznym. Czy konieczne jest zakładanie nowej tablicy partycji? Czy w tej konfiguracji partycja SWAP jest konieczna? Jakie partycje powinienem wydzielić "/"i “/home”? Czy warto skorzystać z ext4 z księgowaniem czy ext3?

Link do zarządzania dyskiem z Windy

t2aij1susn13_t.jpg

Co do wyboru systemu i środowiska graficznego to myślę, że najlepiej wypalić na penie jakieś live i popróbować. Na twoim laptopie musi pójść każdy linuch więc tu raczej nie będzie problemu. Co do partycjonowania i swapu to opinii będzie zapewne kilka.Wg mnie swap przy twojej ilości ramu nie będzie konieczny. Na partycję systemową / co najmniej 10 giga a /home to ile chcesz. Ja używam ext4 i jak na razie nie mam z tym problemu.

p.s. /home nie jest konieczny ale lepiej mieć 

Masz wolne miejsce to tam zmieścisz linuxa. Co do minta to wolę 17.3 niż 18. Osobiście używam manjaro z plasmą. Minta siedział obok jako zapasowy system.

Ale najpierw popróbuj sobie na wersji live albo wirtualizuj pod Windowsem. 

Przed rozpoczęciem instalacji zrób defrahmentacje i zmniejsz partycje Windows z poziomu Windowsa. Zrób backup swoich najważniejszych rzeczy.

To windowsowe “zarządzanie dyskami” jest jakieś dziwne i wprowadza w błąd. Mam na dysku 3 partycje podstawowe i 1 rozszerzoną, na której mam 6 dysków logicznych - windowsowe oprogramowanie twierdzi, że mam 9 partycji podstawowych. Co do umieszczania zawartości katalogu /home na odrębnej partycji, to zadaj sobie pytanie czy wiesz czemu ma to służyć. Jeśli wiesz i uważasz, że w twoim przypadku będzie to przydatne - zrób to. Wiele osób umieszcza zawartość katalogu /home (i innych) na odrębnej partycji a i tak nie potrafi tego wykorzystać podczas awarii systemu. Pytasz o system plikowy - ext3 czy ext4 - to zdradza, że korzystasz z jakichś starych poradników, bo już od lat ext4 działa niezawodnie. Czytając poradniki z netu trzeba zwracać uwagę na datę ich publikowania.  Na pytanie o Mint czy coś innego nie odpowiem, bo to kwestia upodobań - pytanie tylko co skłania cię do Minta? 

Jeśli nie ma 2 dysku i trzeba zrobić miejsce dla linuxa na partycji z Windowsem to zmiana wielkości partycji z poziomu linuxa często rozwala system Windows dla tego bezpieczniej zrobić to (zmniejszyć partycje windows) z poziomu win defrahmentacja nie jest potrzebna na dyskach ssd

@Darniad gdybyś czytał i spojrzał na screen, który załączyłem nie pisał byś o zmniejszeniu i defragmentacji windy.

 

@ubuuser, @quadro555 jeśli chodzi o Minta to słyszałem kilka opinii przychylnych na jego temat zwłaszcza, że to będzie mój pierwszy Linux, ale chętnie wysłucham co byście polecili na początek. Linux głównie ma służyć pod pisanie, programowanie oraz multimedia.

Mint jak najbardziej, ale proponuję 17.3 nie osiemnastkę. Po instalacji miętówki będziesz miał gotowy do pracy system. Z drugiej strony większość dystrybucji jest okodekowana i zawiera większość dostępnego oprogramowania. 

Życzę powodzenia i miłej pracy na linuchu.

Absolutnie nie mam nic przeciwko Mintowi, tylko sporo problemów mają ludzie z najnowszą wersją, czyli 18. To dlatego (tak myślę) quadro555 pisał, że woli 17.3 od 18. Miejsca na dysku masz tak dużo, że możesz sobie przygotować 2-3 partycje po 10 GB po to, by zainstalować 2-3 dystrybucje.

@quadro555Okey, a jakie polecasz środowisko graficzne, szczerze to kompletnie się na tym nie znam, zależy mi na płynności i naturalnych kolorach. A jak z tą instalacją wymagane jest tworzenie nowej tablicy partycji czy dodać na pustej przestrzeni kolejno partycje

  • /

  • /home i coś jeszcze?

 

@ubuuser myślę, że na początku nie będzie miało znaczenia jaka to będzie dystrybucja, ważne, żeby była prosta i przyjemna bo chciałbym się nauczyć obsługi, a potem jak będę bardziej zaawansowanym użytkownikiem to sobie będę testował co mi najbardziej odpowiada :wink:

@Olkowsky Zrób na wolnej przestrzeni dysku partycję rozszerzoną a na niej logiczne dla / i /home. 

Środowisko graficzne sam wypróbuj, ja osobiście jestem wierny KDE4 a teraz Plasma (nie chcieli tego nazwać KDE5).Łatwe do konfiguracji i wszystko do wyklikania.

http://www.fotoszok.pl/show.php/2770790_screenshot-20161022-160756.png.html

taki obrazek pulpitu.

@quadro555 czy to na screenie to Manjaro? Poleciłbyś tą dystrybucję na początek bo wizualnie bardzo ładnie wygląda. Ewentualnie zastanawiałem się jeszcze nad Debianem ew. Fedora

@Olkowsky na screenie to Plasma, niezależnie czy na manjaro lub mincie. Środowisko graficzne nie jest przypisane z reguły do dystrybucji. Mint z Plasmą może wyglądać jak manjaro z Plasmą. 

Manjaro to distro ciągłe, bardzo szybko najnowsze pakiety bez reinstalacji systemu. Oczywiście, że polecę manjaro. W razie problemów jest forum.

W jednym systemie możesz zainstalować kilka środowisk i wybierać przy logowaniu do systemu. Cóż jeszcze powiedzieć, spróbuj i napisz jak jest.

Co do kolorków, to kolory interfejsu można ustawić na każdym środowisku graficznym. Należy jednak zwrócić uwagę, iż KDE/Plasma posiada coś, co pozwala na integrację większości programów z KDE/Plasmą.

@nintyfan a podpowiesz jak to zrobić? 

Masz na myśli zmianę tematu bądź motywu, czy integrację KDE/Plasmę  z programami zewnętrzymi? Musiałbyś podać środowisko graficzne,

@nintyfan Zainstalowana najnowsza wersja Manjaro KDE, nic nie zmieniane.

Więc zmiana kolorystyki jest dostępna przez aktywator menu / ustawienia systemowe / kolory.