Instalacja linux Ubuntu 19.10 na ssd

Nie ma dysku twardego, tylko to, ale do laptopa była dołączona kartka, że linux nie będzie wspierał energy star, jeżeli nie dałoby się zainstalować Linuxa to dawaliby taką kartkę?

To się musi dać przełączyć, spróbuj tak, w biosie -> zakładka Main z opcja SATA Mode, naciśnij ctrl + s. Nie masz manuala do tego laptopa.

1 polubienie

Jest jest jest!!! Omg dzięki, ctrl s działa tylko trzeba było być w zakładce odpowiedniej

Nie wiem jak mogę Ci się odwdzięczyć

Kurde , aż sprawdziłem ten gparted na jednodyskowym sprzęcie bo akurat mam taki pod ręką.
Faktycznie jest strzałeczka która mogła by sugerować więcej dysków do wyboru ale dysk jest tylko jeden :wink:
To chyba jakiś bug w gparted :wink:

Nie wiem czy już skonczyliscie dyskusje, ale jak coś to @jajecpl nie dało się przełączyć na inny dysk w gparted

Optane to bardzo szybka pamięć 3D XPoint o małej pojemności (często np. 16 GB lub 32 GB). To nie jest dysk SSD, ona ma służyć jakby jako dodatkowa pamięć podręczna dla systemowego dysku.
System nią zarządza, przechowuje najczęściej otwierane pliki czy aplikacje i w razie potrzeby wczytuje je z niej, a nie z powolnego HDD. Tam się samemu nic nie instaluje.
Windows 10 ją na pewno obsługuje, nie mam wiedzy, czy Linux też.

Oczywiście można wymusić jej pracę jako dysk półprzewodnikowy, ale nie do tego została stworzona.

Ja mam w laptopie dysk ssd kingstona 256gb, po prostu w Biosie na sata mode było ustawione intel optane i w tym trybie sata bez problemu można było zainstalować windows 10, na szczęście gunter mi pomógł - powiedział jak odblokować ukrytą opcję w biosie I cieszę się już od kilku dni linux 'em bez żadnych problemów