Instalacja linux Ubuntu 19.10 na ssd

Cześć,
Chciałbym zainstalować Linuxa ubuntu 19.10 na laptopie z ssd, laptop nie ma/nie miał zainstalowanego innego systemu. Z pendrive zrobiłem bootowalnego z Ubuntu ISO i już instalowałem system z tego pendrive tylko, że wtedy obok Windowsa I na hdd.
Gdy wejdę do “try linux without installation” I w terminal wpiszę sudo parted -l czy tez sudo fdisk -l to nie wypisuje mi dysku ssd(256gb), tylko pendrive 8gb z linuxem I jakies mniejsze partycje(?) nie większe niż 100MiB.
Gdy zaś spróbuję zainstalować Linuxa wyskakuje: “potrzebujesz przynajmniej 8.6 GB miejsca na dysku, aby zainstalować ubuntu. Ten komputer posiada tylko 7.8 gb”
Co mam zrobić żeby zainstalować ubuntu na ssd?

Czytałem, że podobno trzeba coś zmienić z RAID na AHCI, ale nie widzę takiej opcji w Biosie

Fast Boot [Disabled]
Secure Boot [Disabled]

Odpal ubuntu live i zainstaluj gparted
sudo apt install gparted

W gparted zobaczysz co tam masz z tym dyskiem i zrobisz sobie porządnie partycje przed instalacją.

Fast boot wyłączony
Secure boot jest na czarno, czyli nie ma opcji zmiany
Gparted był już zainstalowany, bo pokazało mi, że jest 0 zmian w plikach
Edit: ustawiłem hasło na biosie i secure boot się odblokował-wyłączyłem I to samo
Taki wygląda gparted - widać tylko pendrive

Po co ty kombinujesz z Live? Podczas bootowania wybierz opcję instalacji i wystartuj instalator. On pozwoli ci na konfigurację partycji. Wiem, bo instalowałem Ubuntu - tyle, że 18.04 LTS.

Dochodzę do tego momentu +/-/zmień… powoduje, że nic nie można już kliknąć (kursor można ruszać)

wciśnij + i utwórz partycję (/).

No napisałem, że wtedy się wiesza


Jak kliknę to mogę czekać godzinę I nic się nie pojawia I jedynym wyjściem z tego jest przytszymanie przycisku power, bo reszta przycisków przestaje działać
A jednak nie, tylko przyciski na tym okienku przestają działać

Spróbuj pobrać ISO jeszcze raz i przygotować pena ponownie. Jak go przygotowałeś?

No przecież gościu pisze ,że już instalował z tego pena więc działa.

A co tam jest w BIOSie w opcjach SATA Mode ??

Po mojemu to system nie widzi dysku, trzeba podłubać w biosie …

Sata mode jest na czarno więc teoretycznie nie mogę tego zmienić, a przy nim jest napisane optane without RAID, w moim drugim poście jest zdjęcie, próbowałem już jesz cze raz pobrać iso I teraz mam 2 pendrive’y z linuxem, robiłem to programem RUFUS I partycjonowanie ustawiłem na GPT

A co to za wynalazek Optane ??

Nie wiem, tak jest napisane

Chciałbym dodać, że ssd jest na PCIe

Pamięć Intel® Optane ™ M10 przyśpiesza istniejącą dużą lokalną pamięć masową (dyski twarde oparte na SATA), aby zapewnić spersonalizowaną i szybką pracę podobną do SSD.

tak mówi googiel.
Co to jest , jakiś moduł gdzieś wpinany czy co ?

Nie mam pojęcia, możesz mnie poinstruować czego szukać, jak zaglądałem do środka to ssd rzeczywiście jest podpięte do PCIe


Tu jest link do sklepu i tam nic nie było o optane

Tu coś piszą : https://www.komputronik.pl/informacje/co-to-jest-intel-optane-memory/
ja takiego wynalazku na oczy nie widziałem :wink:

No tak To wygląda tylko jest zielone, od Kingstona I ma napisane 256 gb


Czy to oznacza, że nie mogę zainstalować na tym Linuxa?

wcale bym się nie zdziwił …
A nie ma tam normalnego twardziela 2,5 ?