Instalacja linuxa gdzie są dwa dyski fizyczne

No tak, chcę instalować od razu 2 linuxy na dwóch różnych komputerach. ;p

Na tym komputerze notebook Acer 6930G będzie mint 17.

I właśnie sytuacja jest taka, że mam dwa dyski zamontowane na komputerze.

Pierwszy dysk:

C:\ windows ntfs 144GB

E:\ partycja podstawowa ntfs 140GB

Drugi dysk:

298GB

  1. I ten drugi dysk podzielę na dwie partycje: 20GB root i reszta na /home i dam system plików ext4 na obie partycje. Ramu mam 4GB.

Dobrze będzie ? I czy w przyszłości przeinstalowując na innego linux np RedHat czy slackaware to czy będzie trzeba instalować na nowo jeszcze raz te same programy? Bo bym chciał je zachować aby nie instalować jeszcze raz tych samych programów i narzędzi.

  1. I czy lepiej jest sformatować przed instalacją np innym programem jak GParted, czy sformatować korzystająć z wbudowanego narzędzia przy instalacji?

  2. Dać partycję na linuxa [root] podstawową czy rozszerzoną a potem logiczną ? I na home dać też jaki rodzaj partycji ?

  3. I czy taka konfiguracja nie będzie się gryźć z windows 7 x64 ?

Nie chciałbym czegoś zepsuć. :slight_smile:

Ad.1. Tak, trzeba będzie na nowo instalować programy.

Ad. 2. Bez różnicy.

Ad. 3. To nie ma znaczenia i zależy od twoich potrzeb.

Ad. 4. Nie.

Dzięki.

No tak, ale nie wiem jaka jest różnica i korzyści żeby dać na linxua podstawową bąź rozszerzoną/logiczną partycję.

Jeśli dam dwie partycje podstawowe na root’a oraz na home to czy nie będzie problemu z odpaleniem potem windowsa ?

Oraz czy dawać 300MB na partycję boot ?

Nie robię serwera. Domowy użytek.

Partycje logiczne tworzysz, gdy potrzebujesz utworzyć więcej, niż 4 partycje i nie możesz skorzystać z tablicy partycji GPT. Partycji logicznych możesz mieć wiele, podstawowych w MBR tylko 4.

Partycja /boot przydaje się, gdy uruchamiasz wiele dystrybucji i wszystko trzymasz we współdzielonym katalogu lub gdy z jakiegoś powodu potrzebujesz załadować moduły jądra, a nie możesz tego zrobić z partycji systemowej, np. przy szyforwaniu dysku lub LVM.