Instalacja linuxa na dysku z recovery

(Ras96pl) #1

Witam ! z góry przepraszam jeżeli pomyliłem działy. Kupiłem niedawno netbooka bez systemu operacyjnego. Chcę na nim zainstalować Kubuntu jednak okazuje się, że cały dysk jest już podzielony na partycje. Jest ich w sumie 4 - 3 mniejsze i jedna o pojemności prawie całego dysku. Na tej największej jest około 4 gb zajętej przestrzeni. Na komputerze jest Recovery i ExpresGate. Czy mogę sformatować cały dysk w celu instalacjii Linuxa? Czy lepszym rozwiązaniem było by zmniejszenie tej nawiększej partycji i wykorzystanie powstałego miejsca? Nie wiadomom czy jest utworzona jakaś partycja logiczna bo jeżeli nie to i tak musiałbym jedną obecną sformatować. Mój komputer to Asus Eee PC.

(nintyfan) #2

Linux rozpoznaje maksymalnie 4 partycje podstawowe. Większą ilość można uzyskać, jeżeli z czwartej partycji uczynisz logiczną.

(Ras96pl) #3

Wiem o ty, ale w tym celu muszę sformatować jedną z partcji. Stąd moje pytanie, czy mogę sformatować wszyskie partycje skoro i tak nie pisoadam systemu Windows i partycja Recovery jest mi nie potrzebna? Czy nie wpłynie to na gwarancję sprzętu ?

(nintyfan) #4

To chyba nie bardzo odpowiedni dział. To porada prawna, a nie techniczna.

(Ras96pl) #5

Bardziej niż aspekt prawny interesuje mnie to, czy usunięcie tych partycji nie wpłynie na działanie komputera. Nie wiem jak działa partycja Recovery, nigdy się w to nie zagłębiałem. Czy skoro nie mam Windowsa i ta partycja nie może mi w żaden sposób posłużyć to czy usunięcie jej nie zaburzy działania biosu, ExpresGate czy czegokolwiek innego.

(marcin82) #6

To może jednak zajrzyjmy do tego co tam siedzi:

Uruchom livecd / liveusb Kubuntu, uruchom terminal, zaloguj się na roota:

sudo su

fdisk -l

Podaj na forum wynik tego drugiego polecenia. Dobrze by było, gdybyś podał wynik skryptu boot_info_script - wtedy będzie wiadomo co jest na dysku.

(nintyfan) #7

Na tej partycji recovery może siedzi bootloader EFI. Może wylistuj pliki, które tam się znajdują?

(roobal) #8

Nie jest czasem partycja przywracania jakiegoś systemu? Może na początek wykonaj po prostu kopię zapasową przy pomocy, np. CloneZilla i wtedy możesz formatować spokojnie dysk, a w razie czegoś, będziesz mógł przywrócić partycje z kopii zapasowej.

(Ras96pl) #9

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 63 20964824 10482381 1c Hidden W95 FAT32 (LBA)

Partition 1 does not start on physical sector boundary.

/dev/sda2 * 20965376 54145023 16589824 1c Hidden W95 FAT32 (LBA)

/dev/sda3 54145024 976736255 461295616 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda4 976736256 976771759 17752 ef EFI (FAT-12/16/32)

To są moje partycje. Faktycznie nie pomyślałem o tym, żeby zrobić po prostu kopie tych partycji. Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.

-- Dodane 04.08.2012 (So) 13:23 --

Instalacja zakończona powodzeniem. Dziękuje za pomoc. Obraz dysku zachowałem, jedna z tych partycji była przeznaczona dla Expres Gate, druga dla Recovery, trzecia była przygotowana dla Windowsa, a czwarta to partycja rozruchowa.