Instalacja linuxa na dysku z recovery

Witam ! z góry przepraszam jeżeli pomyliłem działy. Kupiłem niedawno netbooka bez systemu operacyjnego. Chcę na nim zainstalować Kubuntu jednak okazuje się, że cały dysk jest już podzielony na partycje. Jest ich w sumie 4 - 3 mniejsze i jedna o pojemności prawie całego dysku. Na tej największej jest około 4 gb zajętej przestrzeni. Na komputerze jest Recovery i ExpresGate. Czy mogę sformatować cały dysk w celu instalacjii Linuxa? Czy lepszym rozwiązaniem było by zmniejszenie tej nawiększej partycji i wykorzystanie powstałego miejsca? Nie wiadomom czy jest utworzona jakaś partycja logiczna bo jeżeli nie to i tak musiałbym jedną obecną sformatować. Mój komputer to Asus Eee PC.

Linux rozpoznaje maksymalnie 4 partycje podstawowe. Większą ilość można uzyskać, jeżeli z czwartej partycji uczynisz logiczną.

Wiem o ty, ale w tym celu muszę sformatować jedną z partcji. Stąd moje pytanie, czy mogę sformatować wszyskie partycje skoro i tak nie pisoadam systemu Windows i partycja Recovery jest mi nie potrzebna? Czy nie wpłynie to na gwarancję sprzętu ?

To chyba nie bardzo odpowiedni dział. To porada prawna, a nie techniczna.

Bardziej niż aspekt prawny interesuje mnie to, czy usunięcie tych partycji nie wpłynie na działanie komputera. Nie wiem jak działa partycja Recovery, nigdy się w to nie zagłębiałem. Czy skoro nie mam Windowsa i ta partycja nie może mi w żaden sposób posłużyć to czy usunięcie jej nie zaburzy działania biosu, ExpresGate czy czegokolwiek innego.

To może jednak zajrzyjmy do tego co tam siedzi:

Uruchom livecd / liveusb Kubuntu, uruchom terminal, zaloguj się na roota:

sudo su

fdisk -l

Podaj na forum wynik tego drugiego polecenia. Dobrze by było, gdybyś podał wynik skryptu boot_info_script - wtedy będzie wiadomo co jest na dysku.

Na tej partycji recovery może siedzi bootloader EFI. Może wylistuj pliki, które tam się znajdują?

Nie jest czasem partycja przywracania jakiegoś systemu? Może na początek wykonaj po prostu kopię zapasową przy pomocy, np. CloneZilla i wtedy możesz formatować spokojnie dysk, a w razie czegoś, będziesz mógł przywrócić partycje z kopii zapasowej.

Device Boot Start End Blocks Id System

/dev/sda1 63 20964824 10482381 1c Hidden W95 FAT32 (LBA)

Partition 1 does not start on physical sector boundary.

/dev/sda2 * 20965376 54145023 16589824 1c Hidden W95 FAT32 (LBA)

/dev/sda3 54145024 976736255 461295616 7 HPFS/NTFS/exFAT

/dev/sda4 976736256 976771759 17752 ef EFI (FAT-12/16/32)

To są moje partycje. Faktycznie nie pomyślałem o tym, żeby zrobić po prostu kopie tych partycji. Dzięki wszystkim za zainteresowanie tematem.

Dodane 04.08.2012 (So) 13:23

Instalacja zakończona powodzeniem. Dziękuje za pomoc. Obraz dysku zachowałem, jedna z tych partycji była przeznaczona dla Expres Gate, druga dla Recovery, trzecia była przygotowana dla Windowsa, a czwarta to partycja rozruchowa.