Instalacja linuxa na macbooku

Witam,

jestem w posiadaniu starszego modelu macbooka, bodaj z linii z końca 2006 roku. Niestety domyślny system mac os x 10.4.8 jest naprawdę “zużyty”. Nie ma szans na połączenie się z siecią wifi, a na domiar tego często wyrzuca jakimiś dziwnymi błędami… Przykładowo, gdy klikam na ikonkę sieci, to otwiera mi się menedżer dźwięku. To nie jedyne wady systemowe, aczkolwiek szkoda na nie czasu. Dość długo laptop przeleżał odłogiem, jednakże nadeszła pora, że jest potrzebny. Stąd chciałbym się was spytać, jak zainstalować na nim jakąś dystrybucję linuxa? Mam nadzieję, że nie będzie większych problemów z kompatybilnością danego systemu ze sprzętem… Słyszałem o programie bootcamp, który głównie służy do instalacji windowsa - jako drugi system, ale nie wiem jak to będzie wyglądało z jakąkolwiek dytrybucją linuxową… Poza tym jak wspomniałem, na macbooku nie ma szans połączenia się z siecią, więc w takim razie, czy można jakoś przetransportować ten program na maca? Dla uzupełnienia podam parametry laptopa:

 

procesor 2ghz intel core 2 duo

dysk około 100 GB (nie wiem, piszę z głowy).

 

Pozdrawiam i nieskromnie liczę na pomoc :wink:

Kto pyta nie błądzi, ale nim zapyta warto aby google zapytał :slight_smile: pełno tego, nie łapię po co to pytanie i tematu powielanie :stuck_out_tongue:

@up

 

Pełno w internecie, to jest wątków związanych z instalacją ubuntu, debiana itp. Za to mój temat póki co jest oryginalny na forum db. Chyba, że już kiedyś na tym portalu było takie zagadnienie, wtedy faktycznie się z Tobą zgodzę. Niemniej jednak pozwól, że sensowność tego wątku oceni moderator i w jego woli będzie ewentualne zamknięcie tematu. Poza tym, staraj się żyć w zgodzie ze swoim mottem, gdyż to bardzo czcigodne słowa :wink: A tak pozostaje jedynie niesmak z takiego kontrastu. Ponadto, jeżeli zamierzasz już kogoś ładnie speuntować, to postaraj się o lepszą formę stylistyczną :stuck_out_tongue: Czytając ten splot słów, nie wiem gdzie zrobić przerwę na oddech.

Kiedyś byłą dystrybucja Yellow Dog dla PPC. Ty jednak masz Intela, więc możesz zainstalować dowolną dystrybucję obsługującą GPT.