Instalacja linuxa na ntfs

mozna zainstalowac mandrake’a 10,1 na ntfs?? wiem ze na fat 32 chodzi ale zalezy mi na ntfs

ile zajmuje instalacja wersji powerpack na 6cd?? czy moze byc na 1 partycji razem z XP??

:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o:o

:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x:x

Linux wykorzystuje zupełnie inne systemy plików! !!

gdzies czytalem ze moze byc na jednej :expressionless: juz nie kapuje jak zrobic zeby linux widzial partycje ntfs i zeby mozna bylo normalnie korzystac??

Linux będzie widział partycję, o to się nie bój!

Tylko będziesz musiał ograniczyć miejsce jednej partycji, żeby w miejsce puste wstawić partycję Linuxa.

na jednej może być, tylko, że wtedy windows nie będzie widział części dysku zajętej przez linuxa - jest to rozwiązanie niepolecanie

co znaczy normalnie korzystać ??

pod linuxem partycja ntfs będzie widziana i możesz na niej zapisywac pliki. Jeżeli myślisz o odpalaniu programów pod windows z poziomu linuxa - to zapomnij :slight_smile:

Nie zgadzam się.

Są emulatory.

Zresztą jak ktoś jest obeznany to odpali każdy program :?

to o programach wiem

czytalem przed chwila ze zeby ntfs byl widoczny trzeba jakos zamontowac dysk jak to zrobic??

podaiadam 3 partycje: C, D, E wszystkie w ntfs jak ktos moze niech mi opisze jak kazda sie montuje

no i czym wydzielic partycje na linux i ile ona powinna posaidac miejsca??

“Czym wydzielić partycje?”

Nie musisz, wystarczy, że ukradniesz trochę wolnego miejsca z jednej

i odpalisz instalkę Mandrake i potem jak przyjdzie kolej na partycjonowanie,

to klikasz zaawansowane i rozmieść automatycznie.

Dobrze będzie jak ukradniesz jakieś z 10GB.

Mandrake sam montuje partycje windowsa.

a na ntfs linux chodzi ale bardzo kiepsko gdyż ma on własny system plików i musi przetwarzać więcej lepiej zmień system plików jednej z partycji(albo podziel ją na nowo np przez partition magic-a)

no czyli dobrze slyszalem ale zrobie jak radzicie-nowa partycja przy tworzeniu nowej jak ja sformatowac?? da sie to pod windows zrobic?? prosze o link jakis do dobrego progsa bo jesli o linuxowe sprawy chodzi to jestem zielony

na system linuxowych partycji ale nie wiem czy to nie wymaga dodatkowej partycji wymiany plików (linux swap) a w partitionie masz napisane chyba które są pod linux-a

Partition Magickiem możesz to zrobic z pod windy…

ok czyli tak:

1 robie partycje

2 wkladam pod windows plytke z linux? czy bootowalna jest??

3 instaluje na tej partycji

albo tak jak @Adq

1 wkladam pod windows plytke z linux? czy bootowalna jest??

2 wybieram jakas windowsowa partycje do instalki i klik na zaawansowane i tam ustawiam partycjowanie

3 instaluje

dobrze myslle?? jak nie poprawcie mnie

JHS:PL właśnie o tym pisze że można a na linuxa to ext2 albo 3 jest system plików

dopisek:

benq a skąd masz płytkę??

Swap zależny od ilości pamieci ram i druga zależna od tego co chcesz zainstalowac w danej dystrybucji.

Czy to nie jest oczywiste ze jest botowalna? Chyba ze ja źle nagrałes.

Wiesz wypadało by poczytac o podstawach obsługi zanim sie zabierzesz za instalacje. http://www.wszystko.tk

jak to skąd?? taki problem miec linuxa na cd?? zassalem i wypalilem

płytka może nie być bootowalna jak jest nagrana nie z obrazu tylko z plików(ale nie wiem kto by tak robił)

a na linuxa instalacje z pod windowsa to nie wiem jak idzie

benq jak masz z obrazu to na pewno bootowalna

to obrazy iso wiec powinny byc bootowalne

iso powinny być ale linuxa bierz zawsze z oficjalnych stron/serwerów a mirrory tylko te co są do nich linki na oficjalnej pobieralce

ekhm… że tak się wtrącę…

Próba zapisania czegoś na NTFS pod Linuksem w najgorszym przypadku może skończyć się utratą wszystkich plików na dysku… :wink:

Dlatego w większości dystrybucji NTFS jest montowane read-only.