Instalacja Linuxa na partycji

(E2365133) #1

Witam. Jak wiecie lub nie wiecie, 8 kwietnia Windows XP przestanie być wspierany przez Microsofta więc postanowiłem że pobiorę sobie Linuxa Ubunt i przetestuje. Najpierw na maszynie wirtualnej a teraz chciał bym go zainstalować. Więc tak:

1) Posiadam 3 partycje C,D,E gdzie na C jest zainstalowany Win XP a 2 partycje są na dane.

i teraz chce przenieść zawartość dysku E na D ale tu napotykam 1 problem. Otóż  nie mogę przenieść 3 plików:

1)  cb4cada9b764e573c3d0537b

2) dc0705fc2b63491d9a8b4686d4

3) dda87d2c946f6240a4584be46cd3

bo pisze brak dostępu i nie wiem jak to przenieść.

2) Linuxa chciał bym zainstalować na dysku E ale ta partycja jest za duża jak na system więc chciał bym z partycji E zostawić 50 Gb na system i 1 Gb na partycje swap a resztę dołączyć do partycji D . I teraz mam pytanie jak to wszystko zrobić. 

PS. Jeśli zainstaluje Linuxa to będę musiał pobierać wszystkie sterowniki od nowa?

(Thunderstormpolska) #2

1) Jeśli te pliki są mało ważne to olej

2) Aby wgrać Linuksa, będziesz musiał (najlepiej) usunąć partycję E:

Ubuntu przy instalacji zapyta czy w wolnej przestrzeni się zainstalować

PS. Jeśli zainstaluje Linuxa to będę musiał pobierać wszystkie sterowniki od nowa?

Linux ma wiele swoich sterowników i powinno działać. Od biedy (jak grasz czy laptop) możesz wgrać sterowniki do karty graficznej

(E2365133) #3

Te pliki to są jakieś sterowniki chyba i jednak chciał bym je przenieść niż usuwać.

Tylko jak to zrobić?

No tak ale on sam sobie chyba nie przydzieli partycji na system i swap?

(Thunderstormpolska) #4

(E2365133) #5

Ok. a i jeszcze jedno czy mogę używać partycji D do windowsa i linuxa? Chodzi mi o pliki i dane.

(enedil) #6

Nie ma z tym najmniejszego problemu. Linux obsługuje partycje NTFS.

(marcin82) #7

Uruchom livecd Ubuntu, a potem konsolę. Podnieś uprawnienia:

sudo su -

Podaj wynik polecenia:

fdisk -l

Po 'fdisk' jest małe L jak Licheń.

Tekst w konsoli zaznaczasz myszką, kopiujesz Ctrl+Shift+C - pokaż wyniki na forum w tagach Code.