Instalacja Linuxa na partycji

Witam. Jak wiecie lub nie wiecie, 8 kwietnia Windows XP przestanie być wspierany przez Microsofta więc postanowiłem że pobiorę sobie Linuxa Ubunt i przetestuje. Najpierw na maszynie wirtualnej a teraz chciał bym go zainstalować. Więc tak:

 

  1. Posiadam 3 partycje C,D,E gdzie na C jest zainstalowany Win XP a 2 partycje są na dane.

 i teraz chce przenieść zawartość dysku E na D ale tu napotykam 1 problem. Otóż  nie mogę przenieść 3 plików:

 

  1.  cb4cada9b764e573c3d0537b

2) dc0705fc2b63491d9a8b4686d4

3) dda87d2c946f6240a4584be46cd3

 

bo pisze brak dostępu i nie wiem jak to przenieść.

 

  1. Linuxa chciał bym zainstalować na dysku E ale ta partycja jest za duża jak na system więc chciał bym z partycji E zostawić 50 Gb na system i 1 Gb na partycje swap a resztę dołączyć do partycji D . I teraz mam pytanie jak to wszystko zrobić. 

 

PS. Jeśli zainstaluje Linuxa to będę musiał pobierać wszystkie sterowniki od nowa?

  1. Jeśli te pliki są mało ważne to olej

  2. Aby wgrać Linuksa, będziesz musiał (najlepiej) usunąć partycję E:

Ubuntu przy instalacji zapyta czy w wolnej przestrzeni się zainstalować

 

PS. Jeśli zainstaluje Linuxa to będę musiał pobierać wszystkie sterowniki od nowa?

 

Linux ma wiele swoich sterowników i powinno działać. Od biedy (jak grasz czy laptop) możesz wgrać sterowniki do karty graficznej

Te pliki to są jakieś sterowniki chyba i jednak chciał bym je przenieść niż usuwać.

 

 

Tylko jak to zrobić?

 

No tak ale on sam sobie chyba nie przydzieli partycji na system i swap?

Ok. a i jeszcze jedno czy mogę używać partycji D do windowsa i linuxa? Chodzi mi o pliki i dane.

Nie ma z tym najmniejszego problemu. Linux obsługuje partycje NTFS.

Uruchom livecd Ubuntu, a potem konsolę. Podnieś uprawnienia:

sudo su -

Podaj wynik polecenia:

fdisk -l

Po ‘fdisk’ jest małe L jak Licheń.

 

Tekst w konsoli zaznaczasz myszką, kopiujesz Ctrl+Shift+C - pokaż wyniki na forum w tagach Code.