Instalacja Linuxa "na pendrive", nie botowalny LiveCD

Witam.

 

Jest możliwość aby zainstalować system linux (obojętnie jaki) na pendrive. Znaczy się że uruchomię system linux z pendrive.

Nie żadne LiveCD.

 

Jeśli da się (mniemam że partycją do instalacji będzie podpięty pendrive) to czy taki system będzie tylko działał z moim PC czy też na innych również zadziała ??

 

Pozdrawiam.

Pena też możesz sobie podzielić na partycje i na nim sobie utworzyć odpowiednią ich ilość oraz odpowiednio je sformatować.

Choć w zasadzie linux może się obejść bez partycji swap (to tak jak windows bez pliku stronicowania - działa ale siada wydajność gdy braknie pamięci ram) a home może być katalogiem na partycji / więc da się zainstalować na penie wykorzystując go standardowo jako jedną partycję.

 

Linux ma to do siebie że wiele sterowników ma już out-of-box i potrafi się uruchamiać bez większych problemów na innym sprzęcie niż był pierwotnie zainstalowany, choć oczywiście zdarzają się wyjątki że na jakimś kompie nie będzie miał do czegoś sterów.

Zadziała na dużo innych, z tego co wiem wystarczy odpalić zwykłą instalację i podczas instalacji po prostu zainstalować system tak jak na dysk tylko że wybrać pena.

Konopix na przykład ma funkcję instalacji na pendrive. Większość dystrybucji ma taką opcję.

Dzięki za odpowiedź.

O to mi chodziło.

 

Teraz tylko wybrać jakąś dystrybucje i testować.

 

PS. Jeśli płyta główna (datowana na ~2003r.) nie ma w sobie opcji USB-CDROM, USB-HDD itd. to odpalę taki system z pena ?

 

Pozdrawiam.

Jeśli płyta nie ma opcji bootowania z USB to raczej nie da rady.

 

Z prehistorycznych czasów (okolice Win98) pamiętam że dla komputerów które nie miały opcji bootowania z napędu CD robiło się specjalną dyskietkę po której włożeniu komp najpierw z niej wczytywał program który powodował bootowanie z CD.

Teoretycznie więc prawdopodobnie dałoby się analogicznie stworzyć płytkę CD dla komputerów bez opcji bootowania z USB która by umożliwiała takie pośrednie botowanie ale nie wydaje mi się aby ktoś się zabawił w stworzenie czegoś takiego.

Starsze płyty miały opcje do bootowania z pendrive, dużo starsze.

Ja bym napisał “miewały” bo były przypadki że miały a były i takie że nie.

Jak nie zajrzysz do biosu to się nie dowiesz czy dana płyta ma taka opcję czy nie.

Hm… w 3 PC jakie są w domu i z jakimi miałem styczność na ogół nie ma bezpośredniego napisu w bios USB-HDD itp. jest za to  removable device

Czyli jak podepnę pendrive, to PC widzi że “coś jest” (jest plus przy removable device).

 

Udało mi się nieraz zrobić instalkę systemu z pendrive, ale nie każdym programem. Tylko _WinSetupFromUSB _dał radę zrobić botowalny pendrive i to przy określonych założeniach (męczyłem się 1 dzień).

 

Dlatego pytam czy nie będzie problemu w czasie instalacji systemu na pena a potem uruchomienie go “od tak” z pendrive (po wskazaniu na pena).

Opcja removable device jest jednoznaczna z opcją USB-HDD , jeśli masz w biosie taką opcję to bez problemu możesz bootować system zainstalowany na penie.

 

Co do instalacji windowsa z pena to windows sam w sobie nie jest przeznaczony to takiej instalacji tylko z CD/DVD dlatego aby przygotować pena z instalką windowsa trzeba kombinować stąd też problemy, przerzucanie instalki linuxa z CD/DVD na pena też wiąże się z podobnymi problemami bo bootowalne CD/DVD działają inaczej niż bootowalne dyski czy pamięci flash.

Ale z zainstalowaniem linuxa na penie nie powinno być żadnych problemów.

Dzięki za szybką odpowiedź.

 

 

Dlatego aby zrobić botowalny pen z instalką linuxa męczyłem się 1 dzień. Co i tak do końca nie czaiłem co zrobiłem. Nie każdy wariant działał.

Obecne programy (nie każdy) oferują szybie tworzenie instalek na penie pod warunkiem że ma się w bios emulacje napędu z USB.

 

 

Nie sprawdzałem jak to ma się do pendive. Będzie działać instalka systemu linux… ?

Różne są BIOSY, spotkałem się z takim wersjami że była opcja USB-HDD ale nie działa ona, należało wybrać HDD co rozwinęło listę z dostępnymi nośnikami na której również był pendrive.

Podobny temat a w nim moja odpowiedź:

http://forum.dobreprogramy.pl/linux-na-pendrive-jak-t449778/

Chciałem zainstalować Lubuntu ale sypało błędami, nie wiem czemu…

Do tego coś wieszała się instalacja (mieliło napędem DVD).

A zrobiłem jak trzeba: /root + /swap zastanawiałem się jeszcze nad /boot ale nie jestem pewien do czego to jest… no i mbr zaznaczony jako pendrive.

 

Da się zainstalować na penie system który (LiveCD) odpalę w maszynie wirtualnej (VirtualBox) ?

?

http://www.dobreprogramy.pl/UNetbootin,Program,Windows,12993.html

wy ludzie macie google ?? ??

są też inne programy do instalacji linuksa na pendrive

 

Sorry, ale czy “wy ludzie” myślicie racjonalnie xD

Jest wiele programów i każdy działa inaczej. Gdyby każdy działał to by nie było tematów o tym że coś nie działa, nie odpala się itd. - tak bo są różne BIOSY i autor programu zapomniał o tym pomyśleć…

Z całej bazy programów jaką przemieliłem na botowlany instalator systemu z pendrive, tylko 2 zadziałały i to nie zawsze.

Na pewno nie jest to ten program co podałeś link u mnie się nie sprawdza.

“Instaluje system” czy tworzy “instalator systemu”. To wielka różnica.

 

Temat jest o uruchomieniu pełnoprawnego systemu z pendrive a nie zrobienie balotowanego pena z systemem do instalacji. Nie ma na penie działać jako LiveCD.

 

Z resztą co chciałem się dowiedziałem. Po co przeciągać.

 

Pozdrawiam.

http://instalacja-pendrive.pl/linux-na-pendrive/

http://www.trochetechniki.pl/Botowalny-Linux-Z-PenDrive,t,5901.html

http://zyli.republika.pl/linux/usb.html