Instalacja Linuxa "na pendrive", nie botowalny LiveCD

(I4rock) #1

Witam.

Jest możliwość aby zainstalować system linux (obojętnie jaki) na pendrive. Znaczy się że uruchomię system linux z pendrive.

Nie żadne LiveCD.

Jeśli da się (mniemam że partycją do instalacji będzie podpięty pendrive) to czy taki system będzie tylko działał z moim PC czy też na innych również zadziała ??

Pozdrawiam.

(scripter1) #2

Pena też możesz sobie podzielić na partycje i na nim sobie utworzyć odpowiednią ich ilość oraz odpowiednio je sformatować.

Choć w zasadzie linux może się obejść bez partycji swap (to tak jak windows bez pliku stronicowania - działa ale siada wydajność gdy braknie pamięci ram) a home może być katalogiem na partycji / więc da się zainstalować na penie wykorzystując go standardowo jako jedną partycję.

Linux ma to do siebie że wiele sterowników ma już out-of-box i potrafi się uruchamiać bez większych problemów na innym sprzęcie niż był pierwotnie zainstalowany, choć oczywiście zdarzają się wyjątki że na jakimś kompie nie będzie miał do czegoś sterów.

(dragonn) #3

Zadziała na dużo innych, z tego co wiem wystarczy odpalić zwykłą instalację i podczas instalacji po prostu zainstalować system tak jak na dysk tylko że wybrać pena.

(bart86) #4

Konopix na przykład ma funkcję instalacji na pendrive. Większość dystrybucji ma taką opcję.

(I4rock) #5

Dzięki za odpowiedź.

O to mi chodziło.

Teraz tylko wybrać jakąś dystrybucje i testować.

PS. Jeśli płyta główna (datowana na ~2003r.) nie ma w sobie opcji USB-CDROM, USB-HDD itd. to odpalę taki system z pena ?

Pozdrawiam.

(scripter1) #6

Jeśli płyta nie ma opcji bootowania z USB to raczej nie da rady.

Z prehistorycznych czasów (okolice Win98) pamiętam że dla komputerów które nie miały opcji bootowania z napędu CD robiło się specjalną dyskietkę po której włożeniu komp najpierw z niej wczytywał program który powodował bootowanie z CD.

Teoretycznie więc prawdopodobnie dałoby się analogicznie stworzyć płytkę CD dla komputerów bez opcji bootowania z USB która by umożliwiała takie pośrednie botowanie ale nie wydaje mi się aby ktoś się zabawił w stworzenie czegoś takiego.

(bart86) #7

Starsze płyty miały opcje do bootowania z pendrive, dużo starsze.

(scripter1) #8

Ja bym napisał "miewały" bo były przypadki że miały a były i takie że nie.

Jak nie zajrzysz do biosu to się nie dowiesz czy dana płyta ma taka opcję czy nie.

(I4rock) #9

Hm... w 3 PC jakie są w domu i z jakimi miałem styczność na ogół nie ma bezpośredniego napisu w bios USB-HDD itp. jest za to  removable device

Czyli jak podepnę pendrive, to PC widzi że "coś jest" (jest plus przy removable device).

Udało mi się nieraz zrobić instalkę systemu z pendrive, ale nie każdym programem. Tylko WinSetupFromUSB dał radę zrobić botowalny pendrive i to przy określonych założeniach (męczyłem się 1 dzień).

Dlatego pytam czy nie będzie problemu w czasie instalacji systemu na pena a potem uruchomienie go "od tak" z pendrive (po wskazaniu na pena).

(scripter1) #10

Opcja removable device jest jednoznaczna z opcją USB-HDD , jeśli masz w biosie taką opcję to bez problemu możesz bootować system zainstalowany na penie.

Co do instalacji windowsa z pena to windows sam w sobie nie jest przeznaczony to takiej instalacji tylko z CD/DVD dlatego aby przygotować pena z instalką windowsa trzeba kombinować stąd też problemy, przerzucanie instalki linuxa z CD/DVD na pena też wiąże się z podobnymi problemami bo bootowalne CD/DVD działają inaczej niż bootowalne dyski czy pamięci flash.

Ale z zainstalowaniem linuxa na penie nie powinno być żadnych problemów.

(I4rock) #11

Dzięki za szybką odpowiedź.

Dlatego aby zrobić botowalny pen z instalką linuxa męczyłem się 1 dzień. Co i tak do końca nie czaiłem co zrobiłem. Nie każdy wariant działał.

Obecne programy (nie każdy) oferują szybie tworzenie instalek na penie pod warunkiem że ma się w bios emulacje napędu z USB.

Nie sprawdzałem jak to ma się do pendive. Będzie działać instalka systemu linux.... ?

(dragonn) #12

Różne są BIOSY, spotkałem się z takim wersjami że była opcja USB-HDD ale nie działa ona, należało wybrać HDD co rozwinęło listę z dostępnymi nośnikami na której również był pendrive.

(adamserce) #13

Podobny temat a w nim moja odpowiedź:

http://forum.dobreprogramy.pl/linux-na-pendrive-jak-t449778/

(I4rock) #14

Chciałem zainstalować Lubuntu ale sypało błędami, nie wiem czemu...

Do tego coś wieszała się instalacja (mieliło napędem DVD).

A zrobiłem jak trzeba: /root + /swap zastanawiałem się jeszcze nad /boot ale nie jestem pewien do czego to jest.... no i mbr zaznaczony jako pendrive.

Da się zainstalować na penie system który (LiveCD) odpalę w maszynie wirtualnej (VirtualBox) ?

?

(bart86) #15

wy ludzie macie google ?? ??

są też inne programy do instalacji linuksa na pendrive

(I4rock) #16

Sorry, ale czy "wy ludzie" myślicie racjonalnie xD

Jest wiele programów i każdy działa inaczej. Gdyby każdy działał to by nie było tematów o tym że coś nie działa, nie odpala się itd. - tak bo są różne BIOSY i autor programu zapomniał o tym pomyśleć...

Z całej bazy programów jaką przemieliłem na botowlany instalator systemu z pendrive, tylko 2 zadziałały i to nie zawsze.

Na pewno nie jest to ten program co podałeś link u mnie się nie sprawdza.

"Instaluje system" czy tworzy "instalator systemu". To wielka różnica.

Temat jest o uruchomieniu pełnoprawnego systemu z pendrive a nie zrobienie balotowanego pena z systemem do instalacji. Nie ma na penie działać jako LiveCD.

Z resztą co chciałem się dowiedziałem. Po co przeciągać.

Pozdrawiam.

(bart86) #17

http://www.trochetechniki.pl/Botowalny-Linux-Z-PenDrive,t,5901.html

http://zyli.republika.pl/linux/usb.html